2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Şili Formulü ile Bina Güçlendirme

10 Mart 2023

6 Şubat tarihinde gerçekleşen yıkıcı deprem nedeniyle Antakya’da 131 binada uzmanlar tarafından yapılan incelemelere göre bu bölge büyük oranda ayakta kaldı. Nedeni yapılarda belli miktarda perdeyi zorunlu tutan şili formülü. Peki nedir bu şili formülü?
Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Kuzey Kıbrıs’ta Laguna Apartmanları ve Taşkınköy Sosyal Konut Apartmanları depreme dayanıksız raporları ile son zamanlarda gündemde. Hatta okul binaları da bu konuda güvenli yapılar arasında değil.

Birçok insan depreme hazırlı olmak için bina güçlendirme istiyor ancak bu konuda çözüm sunulmalı.

Depreme hazırlıklı olmak açısından uzmanların önerdiği bina güçlendirme yöntemlerinden biri de şili formülü ile bina güçlendirme.

Peki nedir bu şili formülü ile bina güçlendirme?

Detaylar içeriğimizde.

 

Şili formülü, bina güçlendirme yönteminde binalara perde eklenmesi olarak biliniyor. Dolgu duvarların bir kısmının betonarme duvar haline getirilmesidir. Bu formül uygulandığında binalar yıkılmıyor hatta çok az hasarla ayakta kalıyor.

Kuzey Kıbrıs inşaat sektöründe de perde duvar kullanımı şart koşulabilir.

Antakya’da 131 bina üzerinde yapılan araştırmaya göre, binaların 2010 yılından sonra inşa edildiği görüldü ve bu bölge büyük oranda ayakta kaldı. 131 binanın yalnızca bir tanesi yıkılmış, içlerinden iki bina ise riskli bulundu. Geri kalan yüzde 90’lık kısım ağır hasarlı ama ayaktaydı. Bunun nedeni yapılarda belli miktarda perdeyi zorunlu tutan şili formülü.

Unutmayın deprem değil, bilinçsizlik ve ihmal öldürüyor.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , , , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır