2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Sıkça Sorulan Sorular

Kıbrıs emlak sektöründe kaç çeşit tapu/koçan var?

KKTC’de emlak satın almak isteyenlerin karşısına çıkan ve bazen belirsizliğe sebep olan bir konu başlığı bu. Kıbrıs emlak sektöründe üç çeşit tapu/koçan kullanılıyor.

* Türk Koçanı/Tapusu: Kıbrıslı Türklerin 1974’ten önce sahip olduğu gayrimenkule ait olan tapu/koçan türüdür. Yatırımcılar bu türde gayrimenkule yatırım yapmayı bazen avantaj sayabilir.

* Eşdeğer Koçan/Tapu: 1974’ten önce Rum kökenli kişilere ait olan, fakat 1974’ten sonra Güney Kıbrıs’tan göç eden Türklere, bıraktıkları yerlere karşılık olarak verilmiş koçan/tapu çeşididir.

* Tahsis Koçan/Tapu: 1974’den önce Rum kökenli kişilerin sahip oldukları, 1974’den sonra devletin kiraladığı koçanıdır.

Dönüm nedir, evlek nedir?

KKTC’de arsa yatırımı yaparken veya bir ev incelerken bahçesine baktığınızda bu iki terimi de çok sık görebilirsiniz. 1 dönüm 1338 metrekareye, yine 1 dönüm 4 evleğe karşılık geliyor.

Kıbrıs emlaklarına Türkiye bankaları kredi veriyor mu?

Genel olarak evet diyebiliriz bu soruya. Fakat alacağınız konut türüne ve koçan çeşidine göre değişkenlik gösterebiliyor. Türkiye bankaları kredi verirken daha seçiçi davranıyor. KKTC’nin yerel bankaları ise son dönemde konut kredileri konusunda ürün yelpazesini daha da geliştirdi. Arazinin yüzde 50’sine, konutun ise tamamına kadar kredi kullandırabiliyorlar.

KKTC’de konut alırken ne kadar vergi ve harç ödeniyor?

Kıbrıs emlak sektöründe yatırmı yapmak kazançlı fakat masraflar açısından biraz da tuzlu sayılır. Çünkü vergi oranları en yakın ülke Türkiye ile kıyaslandığında oldukça yüksek. Sözleşme, vekaletname, satın alma izin belgesi düzenlemek ve satın alma sürecindeki diğer işlemler dahil vekalet ücretleri 1000 ila 1500 sterlin arasında değişiyor. Kıbrıs Tapu Tescil Dairesi’nin değerlemesinin %6’sı oranında damga vergisi ile Kuzey Kıbrıs yerel konseyine ödenen %1 damga vergisi gideri ve kuzey Kıbrıs tapu tescil dairesine %5 KDV tutarları tapunun devri sırasında ödenir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları KKTC’den emlak alabilir mi?
Tek kelimeyle evet.. Özellikle son dönemde Türkiyeli yatırımcılar kazançlı fırsatların peşinden geliyor ve KKTC emlaklarına büyük ilgi gösteriyor.
Konut alımı için Bakanlar Kurulu onayı yeterli.

Yabancı uyruklu kişiler kaç gayrimenkul alabilir?
Alabilir ama bu da özel izne tabidir. Yabancı uyruklu yatırımcılar Kuzey Kıbrıs’ta kişi başı 1 ev veya 1 dönüm arazi alabilir. Evli çiftler de 1 kişi olarak sayılıyor. Tabii fazlasını almak için farklı alternatifler de var. Yatırımcılar bu süreçte limite takılmamak için, tapu devri yapmadan sözleşme ile satın alma yöntemini kullanabiliyor. Ya da fazla alım çin yatırımcının şirket kurması gerekiyor.

Kıbrıs’ta emlak yatırımı kazançlı bir tercih olur mu?

Son dönemdeki fiyat endeksine baktığımız zaman bu sorunun yanıtı ‘evet’. Çünkü burası bir ada, toprağı sınırlı. Bir de KKTC’nin önünde olası bir çözüm süreci var. O yüzden fiyatlar her geçen gün artıyor, gayrimenkul ürünleri günden güne değerleniyor. Yüksek kira geliriyle kıyasladığınız zaman zaten farkı görüyorsunuz. KKTC’de alınan konut, ortalama 8-11 yıl arası bir zamanda kendini amorte ediyor.

KKTC’de kiralık evlerin ortalama değeri nedir?

Şehirden şehire, konumdan konuma ve seçtiğiniz yapının özelliklerine göre değişişiyor Kıbrıs’taki kiralık konutların değeri.
Üniversite adası olma yolunda ilerleyen KKTC’de, stüdyo dairelerin başlangıç kira bedeli 150 sterlinden başlıyor. Yani karşılığı ortalama 600-700 TL arasına denk geliyor. 2+1 evler 300 sterlin, 3+1’ler ise 400 sterlin ortalamasında talep görüyor.

Kıbrıs’ta emlak alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kural bir, temkinli ve tedbirli olmanız gerekir. Dünyanın her yerinde olduğu gibi, KKTC emlak sektöründe de yanlış yönlendirmelere sebep olan olumsuz örnekler yaşanıyor. Çünkü sektörde denetim olmadığı için, deyim yerindeyse elini kolunu sallayanlar da kendini emlakçı olarak tanıtabiliyor. O yüzden böyle bir yatırım niyetiniz olduğu zaman profesyonelliğine emin olduğunuz kişilerden/firmalardan danışmanlık almanızda fayda var.

Kıbrıs’taki emlak acenteleri ve inşaat firmalarına nasıl ulaşırız?

Her zaman dediğimiz gibi araştırma yapmakta fayda var. Kıbrıs emlak sektöründe faaliyet gösteren firmaların listesi Kıbrıs Emlak Merkezi’nde yer alıyor. Oradan hem emlak acentelerini, hem de inşaat firmalarını inceleyebilirsiniz. Özellikle emlak sektöründe son dönemde hızlı bir sayı artışı var. Remax, Coldwell Banker, Era ve Keller Williams gibi dünya devleri, KKTC pazarında etki alanını genişletiyor.

Kıbrıs Emlak Merkezi bize nasıl yardımcı olacak?

Kıbrıs’ın ilk ve tek emlak haber portalı Kıbrıs Emlak Merkezi, sizlere en cazip yatırım fırsatlarını sunuyor. Şirketlerden en yeni haberlerle gündemi takip edebilir, sadece Kıbrıs emlak sektörüne yön veren profesyonellerin eklediği emlak ilanlarıyla aradığınız gayrimenkulü bulabilirsiniz. Detaylı bilgi ve destek için Kıbrıs Emlak Merkezi çağrı merkezinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Listeleri Karşılaştır