2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Sağlıklı ve Mutlu Çocuk Odası Tasarımı Nasıl Olmalı?

9 Mart 2023

Bir çocuğun yaşadığı ortamda, aidiyet duygusu geliştirmesi ve kendini güvende hissedebilmesi için alana ihtiyacı var.
Bu nedenle çocuğunuzun hayatında kendi yatağını, kendi alanını, kendi odasını belirlemek çok önemli. Uzmanlara göre çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimi için bu alan şart.
Peki sağlıklı ve mutlu bir çocuk odası nasıl olmalı? Çocuğumuzun gelişimine katkı sağlayacak sağlıklı ve mutlu bir çocuk odası hayata geçirmek için detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Evimizin salonunu, mutfağını, yatak odamızı kendi zevkimize ve alışkanlıklarımıza göre dekore ediyoruz. Her şey kusursuz olmasa da önemli olan içinde kendimizi iyi hissetmemiz. Çocuk odası tasarlarken de çocuğun yaşını, cinsiyetini, fiziksel özelliklerini ve ilgi alanlarını dikkate alarak düzenleme yapılması çok önemli.

Odasının dekorasyonunu sevmeyen, odasını benimsemeyen ve içinde kalmak istemeyen bir çocuk mutsuz olur.

Bu yüzden çocuk odası tasarlarken dikkatli olmamız gereken birçok etken bulunuyor.

 

Sade ve basit olmalı

Uzmanlara göre çocuğun gelişimine olumlu etki edecek çocuk odası sade, basit ve güvenli olmalı.

Çocukların konsantre olabilmeleri, ders çalışırken dikkatlerinin dağılmaması ve aynı zamanda odalarını kendilerine ait hissetmeleri gerekiyor.

Ders çalışma, oyun oynama ve huzurlu bir uyku gibi pek çok gereksinimin karşılanmasını sağlayan çocuk odalarının gerek işlevsel yönü gerekse çocuğun memnuniyeti açısından iyi bir şekilde dekore edilmesi önemli. Çocuk odası dekorasyonu yapılırken çocuğun yaşı, odanın büyüklüğü ve oda içerisinde kaç çocuğun kalacağı gibi önemli kriterleri göz önünde bulundurulmalı.

 

Televizyon eksi puan

Dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri de çocuk odasında kesinlikle televizyon olmamalı. Televizyon gereksiz radyasyon yayan ve çocukların zekasını gerileten hem de çocukların dikkatini dağıtan bir unsur. Uyku uyunan odada televizyon olmaması bu açıdan çok önemli. Gelişim çağındaki çocukların odalarında televizyon ve bilgisayar uzmanlar tarafından önerilmiyor.

 

Huzur veren renk tonları

Renklerin insan psikolojisi üzerinde çok önemli etkileri var.

Çocuk odalarında zihin açıcı tonlar, yorucu olmayan dinlendirici bir renk kombinasyonu önemli.

Özellikle duvarlarda pastel tonu tercih edilmeli, yorucu renkler kullanılmamalı.

Sakin, doğal ve huzur verici renk tonları hakimiyetinde çocuğunuzun hayal gücü ile döşenmiş bir oda hazırlayabilirsiniz.

 

Işık ve havalandırma önemli

Çocuk odasında havalandırma ve ışık büyük önem taşıyor. İyi havalandırılan bir odada çocuğun dikkati dağılmayacak ve motivasyonu engellenmeyecek. Işık seçimi da bu noktada çok önemli. Loş veya çok parlak bir ışıkta çocuğun gözlerini yorabilir. Çocuk odasında yorucu olmayan aydınlatma kullanılabilir.

 

Oyun alanı

Uzmanlara göre oyun, çocukların iç dünyasına açılan bir kapı ve her çocuğun oyuna ihtiyacı var. Çocukların bu ihtiyaçlarının karşılanması için odalarında mutlaka oyun alanına da yer vermek önemli.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır