2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Pafta Nedir? – Emlak Sözlüğü

22 Ağustos 2017

Haritaların nasıl meydana geldiğini merak ediyor musunuz? Nasıl ölçülüp küçültülüp size kimlerin sunduğunu? Yazımıza alalım sizi.Pafta; belirli ölçekteki büyük harita, plan veya modeli oluşturan ayrı parçalardan her birini ifade ediyor.

Köken: Farsça

Diğer anlamları:
Metal çubuk ve borulara diş açan aygıt, yivaçar.
Süs için at takımlarına ya da başka yerlere takılan metal pul ya da çakılan iri başlı çivi.

Olsa da biz mimarideki anlamına yoğunlaşacağız.

Pafta: Bir diğer ifade ile büyük haritayı meydana getiren, plan ya da modeli oluşturan ayrı parçaların her biridir. Bir başka deyişle pafta, arazilerin teknik usullerine göre ölçülüp belli oranda küçültülerek bir altlığa çizilmiş haritaya pafta deniyor.

Paftalar kaça ayrılır?

Sunum paftaları genel anlamda ikiye ayrılır..Müşteriye / jüriye sunulanlar ve taslak projelerin sunum paftaları olmak üzere.Paftalar genel anlamda özellikle yarışmalarda ve jürilerde 50cm x 70cm ebatlarında sert bir malzemeye bastırılarak kullanılır.

Müşteriye / jüriye sunulan sunum paftalarında bulunan başlıklar şunlardır:

1) Konsept Paftası

Projenizin çıkış noktası , proje tanımı , esinlendiğiniz (varsa) şeyler , maket fotoğrafları ve minik notlardan oluşur.

2) Proje Paftaları

Projenizin plan , vaziyet planı , kesit , görünüş , persfektif ve el çizimleriniz ile detay çizimlerinizin bulunduğu yazılı ve çizili teknik ifadelerin bulunduğu paftalardır.

3) Proje öncesi çevresel etmenler Paftası

Proje arazisinin özellikleri , büyüklüğü , çevresinden geçen yollar ve dakikada kaç araç geçtiği , yaya yoğunluğu vs. gibi özelliklerin bulunduğu pafta.

Mimari Maket Yapımında Paftanın önemi

Uzun süre uğraş verip yaptığınız projenizin beğenilmemesi herkesi üzer. Projenizi daha güzel ve başarılı hale getirmek için pafta yapmayı bilmeniz gerekmektedir. Pafta yapmayı bilmezseniz fikirlerinizi doğru bir şekilde sunmanız mümkün olmayacaktır.

Yaptığınız muhteşem bir tasarım bile kötü bir pafta sunumuyla mahvedilebilir. Bazı dikkat etmeniz gereken durumlar ince ayrıntılar bulunmaktadır. Bunları şöyle özetleyebiliriz.

Paftanıza yerleştirmiş olduğunuz metinlerin punto ve yazı tipi seçimine dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca paftanın yazı düzeninin aşağıdan yukarıya doğru ve ya sadece yatay olarak ilerlemesi tercih edilmektedir.

Paftanızda vaziyet planının da önemli bir yeri vardır. Sunum mimari ve tasarımın bulunduğu her yerde bulunmaktadır. Gelişen teknoloji ile sunum yöntemlerinin baya çeşitlenmiştir. Sahip olduğumuz bu teknoloji ile sunumlarımızı daha iyi geliştirebilir ve görsel etkisini zenginleştirebiliriz.

Her projenin kendi bir anlatma üslubu dili vardır. O yüzden bu üslubu yakalamalı ve dil bütünlüğünü korumanız gerekmektedir. Mimari maket pafta yapımında paftanız sizin imzanızdır onu güzel ve doğru şekilde atarak projenizi daha verimli ve etkili hale getirebilirsiniz.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır