2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Müstakil konut nedir?

1 Ağustos 2023

Müstakil konut ne demek? Müstakil konutun avantajları ve dezavantajları neler? Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’ndeMüstakil nedir?

Müstakil kelimesinin kökeni Arapça dilidir. Müstakil kelimesinin Arapça dilindeki karşılığı mustaḳill şeklindedir.

Kullanış yönünden başka bir yapı ile bağlantısı olmayan, bağımsız belli kişi veya kişiler için ayrılmış olan anlamına gelmektedir.

Müstakil Konut nedir?

Müstakil konut genellikle arsa üzerine sıfırdan inşa edilen yapılardır. Apartman dairelerinde olduğu gibi alt ve üst katlarda ayrı daireler olmaz.  Müstakil evler genellikle bir ya da iki kattan oluşur.

Müstakil konutta yaşamanın avantajları neler?

– Çocuklu aileler için özgür bir yaşama alanıdır. Ailenizle, çocuklarınızla, evcil hayvanlarınızla daha kaliteli bir yaşam sürersiniz.

– Gürültü sıkıntısı olmayan bu tür evler; gürültü problemi oluşturmaması ve geniş alanlara sahip olması sebebiyle büyük davetler için de kullanılabilir. Arkadaş çevresini evin sıcaklığıyla ve sıkıntı yaşamadan ağırlamak için birebirdir.

– Otopark sorunu olmaz; her müstakil evin en az bir tane kapalı araba garajı vardır.

– Ufak da olsa bir bahçeniz olacağı için doğa ile iç içe olmanızı sağlayacaktır. Bahçeye yapılabilecek küçük bir havuz; yaz aylarında her an bir tatil havası yaşama imkânı verebilir.

– Müstakil evler, komşular ile oluşacak sorunlar açısından apartman dairesi ile kıyaslandığında daha az sıkıntı içerir. Gürültü, bakım giderleri, ısınma gibi sorun olabilecek konular ve alınacak kararlarda müstakil olmanın avantajları yaşanır.

Müstakil konutta yaşamanın dezavantajları neler?

– Müstakil konutlar genelde şehir merkezine uzakta olurlar. Bu nedenle ulaşım sorun olabilir. Bir, hatta iki özel araç gerekebilir.

– Müstakil konutun tüm bakım ve onarımı ile bizzat sizin ilgilenmeniz veya yönlendirme yapmanız gerekebilir. Ayrıca apartmanda bir dairede yaşamakla kıyasladığınızda göreceli olarak daha masraflıdır.

– Müstakil konutunuz bir site içinde değil ise, bahçe bakımından çöp atımına, ekmek alımından temizliğine kadar bizzat sizin ilgilenmeniz söz konusudur. Ayrıca güvenlik, diğer bir sorundur. Bu sayılanlar işletim maliyetidir. İster site içinde olsun ister müstakil olsun apartman dairesine göre çok daha pahalıdır.

– Müstakil evler genelde en az iki katlıdır. İnsanın ilerleyen yaşlarında birden fazla çok katlı olma durumu sorun yaratmaktadır.

– Müstakil Konutların yapım maliyeti apartman dairesine göre daha pahalı olduğu için satın alma bedeli de yükselmektedir.


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır