2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Mantolama Nedir?

14 Mart 2024

Kuzey Kıbrıs emlak sektöründe oldukça duyulan mantolama ne demek? Mantolama nasıl yapılır? Mantolamayla ilgili merak ettikleriniz Kıbrıs Emlak Merkezi’nde…“Mantolama”, binaları soğuğa veya sıcağa karşı koruma amacıyla dış yüzeyini özel malzemeyle kaplama anlamına geliyor.

Özellikle kış aylarında, binanın içerisindeki ısıtılmış havayla dışarıdaki soğuk hava arasındaki sıcaklık farkı devasa olduğundan bina içindeki ısı; pencerelerden, çatıdan ve duvarlardan dışarıya kaçar. Kaçan ısı bir türlü ısınamamamıza, dolayısıyla daha çok yakıt tüketmemize sebep olur. Isınamadıkça ısıtıcılarımızın derecesini son seviyeye kadar artırır, ay sonunda da cep yakan bir faturayla karşılaşırız.

Bu noktada mantolama işlemi devreye giriyor. Mantolama bir ısıyı evin içine hapseder. Evin içine hapsettiği için de daha az yakıtla daha çok ısınırsınız.

Dış cepheye mantolama nasıl yapılır?

*Dış cephe mantolamada ilk olarak subasman profilleri yerleştirilir. Yerleştirme işlemi su terazisiyle yapılır.

*Plaka yapıştırma uygulamasına geçilir. Bu plakalar strafor, taş yünü, fugalı vb. olabilir. Plakalar özellik bakımından farklılık gösterir. Bu yüzden çalıştığınız firmaya hangi plakayı kullandıklarını ve özelliklerini sormayı ihmal etmeyin. Plaka yapıştırma için genellikle çerçeve metodu uygulanır. Yani, yapıştırıcılar plakaların çevresini tamamıyla kaplayacak şekilde sürülür, orta kısımlara bir ya da iki öbek halinde bulanır. Yapıştırma işleminden sonra, 1 gün yapıştırıcının kuruması için beklenir.

*Plakaların yapıştığından emin olunduktan sonra, dübelleme işlemine geçilir. Dübeller, plakaların birleşim yani ek yerlerine gelecek şekilde atılır. Plakaların orta kısımlarına da birer tane dübelleme gerçekleştirilir. Eğer binanız yüksekse son katlara doğru dübel sayısı artırılır.

*Dübelleme bittikten sonra, sıva uygulamasına geçilir. Plakaların üzerine kalın bir şekilde bir kat sıva uygulanır. Kalın sıva uygulamasının ardından file yerleştirilir ve onun üzerine de ince bir sıva uygulaması gerçekleştirilir. Bu işlemin ardından da yine 1 gün beklenir.

*Sıvalar kuruduktan sonra dekoratif kaplama uygulanır. Dekoratif kaplamanın püf noktası, herhangi bir çıkıntıyı önlemek için cepheleri bir seferde kaplamaktır. Binanızın dekoratif kaplaması tamamlandıktan sonra mantolama süreci tamamlanmış sayılır. Artık binanızı dilediğiniz bir renge boyatabilirsiniz.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır