2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Maddeler var, içerik yok!

5 Ağustos 2016

Girne Emirnamesi’nde değişiklik için maddeler var, içerik yok!
Şehir Planlama Dairesi, Girne Emirnamesi’nde değişiklik yapılacak maddeleri açıkladı, değişikliğin ‘içeriğini’ ise SIR gibi sakladı.Şehir Planlama Dairesi, dün resmi internet sitesinde ‘değişiklik yapılacak maddeleri’ duyurdu, nasıl bir değişiklik yapılacağına ilişkin DETAY VERMEDİ!Önceki gün tartışmalı başlayan ve ertelenen “Danışma Toplantısı”nın ise 10 Ağustos 2016 Çarşamba günü, saat 10:30’da, Girne Amerikan Üniversitesi Spectrum Kongre Salonu’nda düzenleneceğini duyurdu.
3 maddede değişiklik!
Şehir Planlama Dairesi dünkü duyurusunda “2007 Girne İkinci Bölge Kapsamlı Emirnamesi”’nin Ön İmar Sınırı İçindeki Bölgelerde Arazi Kullanım, Yapılaşma, Kural ve Koşulları’nı düzenleyen 12’inci maddesinin (1), (2), (6), (8), (9) ve (14)’üncü fıkralarında, Bölme Parselleme ve Yeni İnşaat Amaçlı Gelişmelerde Ayrılacak Kamu Kullanım Alanları İle İlgili Kural ve Koşulları belirleyen 14’cü maddenin (2)’inci fıkrasının (c) bendinde),
ve Geçit Hakları İle İlgili Gelişmeleri düzenleyen 38’inci maddenin (3)’cü fıkrasında değişiklik kararı aldığını açıkladı.
KAT SAYISI VE YÜKSEKLİKLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİK!
Şehir Planlama’nın değişiklik kararı alındığını açıkladığı Emirname’nin 12. Maddesi’nin 1. Fıkrası ‘MAVİ BÖLGELER’deki, 2. Fıkrası ‘KAHVERENGİ BÖLGE’deki inşaatların KAT SAYISI, YÜKSEKLİĞİ, İNŞAAT TABAN ALAN ORANI’na ilişkin düzenlemeler içeriyor.
Mavi Bölge için değiştirilmek istenen madde, İnşaatın, İnşaat Toplam Alan Oranı’nın 1.00/1’i, İnşaat Taban Alanı Oranı’nın %20’yi, bina Kat Sayısı’nın 5 (beş)’i, Bina Toplam Yüksekliği’nin 21.34 metreyi (70 ayak) aşmaması koşulları ile yapılabilir diyor. Diğer tüm arazi kullanımı amaçlı gelişmeler için de, İnşaat Toplam Alan Oranı’nın 0.35/1’i, İnşaat Taban Alanı Oranı’nın %20’yi, bina Kat Sayısı’nın 2 (iki)’yi, Bina Toplam Yüksekliği’nin 8.20 metreyi (27 ayak) aşmaması koşulları ile yapılabileceğini düzenliyor.
Söz konusu maddenin 2. Fıkrası ise KAHVERENGİ BÖLGE’deki inşaatlar için, ‘2003 Oteller Tüzüğü ve/veya yerine çıkarılacak yasal mevzuata uygun olarak Turizm Planlama Dairesinden olumlu görüş almış turizm konaklama amaçlı gelişmeler, İnşaat Toplam Alan Oranı’nın 0.60/1’i, İnşaat Taban Alanı Oranı’nın %20’yi, bina Kat Sayısı’nın 4 (dört)’i, Bina Toplam Yüksekliği’nin 15.2 metreyi aşmaması koşulu ile yapılabilir’ diyor.
Değiştirilmek istenen bir diğer fıkra kat sınırının 2 olduğu “Açık Yeşil Bölge”’ ve “Sarı Bölge”ye ilişkin…
Planlama Dairesi’nin öngördüğü değişiklikler arasında, ‘Bu Emirname amaçları ve kapsamı bakımından, Esas Emirnamede belirtilen “Mavi Bölge”, “Kahverengi Bölge”, “Koyu Yeşil Bölge”, “Menekşe Bölge”, “Açık Yeşil Bölge”, “Sarı Bölge”, “Kırmızı Bölge”, “Küçük Ölçekli Sanayi Bölgesi”, “Girne – Karaoğlanoğlu Sanayi Bölgesi”, ve “Tampon Gelişme Alanı” bölgelerin hiçbiride konut, ticaret, ofis, imalathane vb yaşam ve çalışma mekanı amaçlı gelişmelerde hiçbir bağımsız birim 35 metrekareden küçük olamaz’ fıkrası da var.
Parseller içindeki YEŞİL ALANLAR…
Değiştirileceği açıklanan ‘Bölme Parselleme ve Yeni İnşaat Amaçlı Gelişmelerde Ayrılacak Kamu Kullanım Alanları İle İlgili Kural ve Koşulları belirleyen 14’cü maddenin (2)’inci fıkrasının (c) bendi ise, parseller içerisindeki YEŞİL ALAN’lara ilişkin…
C bendi, ‘Parsel içerisinde ilk konut, telleme/taş duvar yapımına yönelik gelişmelerde %10 (yüzde on) yeşil alan alınmaz. Ancak Parsel içerisine yapılacak 2 (iki)inci ve/veya daha fazla konuta ve/veya diğer kullanımlara yönelik gelişmelerde yukarıdaki (a) ve (b) bendleri kuralları uygulanır’ diyor.
GEÇİT HAKLARINA İLİŞKİN DÜZENLEMELERE DE DEĞİŞİKLİK…
Geçit Hakları İle İlgili Gelişmeleri düzenleyen 38’inci maddenin (3)’cü fıkrası ise, Planlama Makamının, parsele güvenli, konforlu ve sağlıklı ulaşım koşullarının yerine geldiğine kanat getirdiği durumlarda, söz konusu parsel üzerinde, tek haneli konut kullanımı amaçlı, yeni inşaat ve/veya ilave ve/veya tadilata yönelik gelişmeler yapılabilmesini düzenliyor.
SIR değişiklik!
Şehir Plancıları Odası’nın da ‘yazılı olarak’ emirname değişikliğini talep ettiği ancak Daire’nin ‘sır’ gibi saklanan değişiklikleri henüz kimseyle paylaşmadığı öğrenildi. Öte yandan Şehir Planlama Dairesi içerisinde dahi değişikliklerin hangi ekip tarafından yapıldığı bilinmiyor…
Karaoğlanoğlu ve Çatalköy’de… İki yatırıma yönelik ‘kat artırımı’…
Öte yandan, Girne için emirname değişikliğinin sadece ‘Karaoğlanoğlu ve Çatalköy’ olmak üzere iki noktada, bazı büyük iş insanlarının devam eden yatırımlarına yönelik, kat sınırını 4’ten yukarıya çıkarmak üzere düzenlendiği iddia edildi.
——————————————————————–
Müdür Vekili Yiğitcan: “Ben memurum, bakanlık açıklama yapsın”
Emirname Değişiklik Danışma Toplantısı için geçtiğimiz gün Şehir Planlama Dairesi Müdürlüğü adına hazır bulunan Şehir Planlama Dairesi Müdür Vekili Türkmen Yiğitcan, soruları yanıtsız bıraktı.
Sekreteri vasıtası ile ‘Ben atanmış müdür değilim, memurum’ mesajı ileten Müdür Vekili Yiğitcan topu bakanlığa attı. Geçtiğimiz günkü toplantıda katılımcıların, değişikliğin kapsayacağı tüm bölgelerde toplantıların yapılması talebi için Başsavcılık’tan görüş alacağını belirten Müdür Vekili Yiğitcan’dan, gerekli görüş için başvuru yapılıp yapılmadığına ilişkin de bilgi alınamadı.
Bakan Ataoğlu: “Bana da bilgi gelecek”
Emirname Değişikliği’ne ilişkin bilgi almak üzere ulaşılan Turizm ve Çevre Bakan Fikri Ataoğlu da değişiklikle ilgili çalışmaların yapıldığını, kendisine de ‘dün öğleden sonra’ bilgi aktarılacağını, ona göre soruları yanıtlayabileceğini belirtti.
Müsteşar Arkın: “Başlık başlık hazırlanıyor… Paylaşılacak”
Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın çevreden sorumlu Müsteşarı Bülent Arkın ise, dün sabah konu ile ilgili bir toplantı yapıldığını ve değişikliklerin başlık başlık hazırlandığını kaydetti.
Önce, değişikliklerin dün öğleden sonra Şehir Planlama Dairesi resmi web sitesinden yayınlanacağını ifade eden Müsteşar Arkın, YENİDÜZEN’in ısrarlı taleplerinin ardından duyurunun Şehir Planlama Dairesi resmi internet sitesinden açıklandığını belirtti.
Sert tartışmalar yaşanmıştı…
Şehir Planlama Dairesi tarafından ‘2007 Girne İkinci Bölge Kapsamlı Emirnamesi’nde değişiklik kararının görüşüleceği ‘Danışma Toplantısı’, ‘usul’ ile ilgili itirazlar ve yaşanan tartışmalar nedeniyle önümüzdeki haftaya ertelenmişti.
Girne Belediyesi Leymosun Kültür Evi’nde önceki günkü toplantıda, özellikle emirnamede ne gibi değişikliklerin yapılacağının duyurulmamasına yönelik sert tartışmalar yaşanmıştı.
Yapılan Danışma Toplantısı’nın İyi İdare Yasası’na uygun olmadığını da vurgulayan katılımcılar, değişikliği kapsayacak tüm bölgelerde toplantıların yapılması gerektiğini savunmuştu.
Şehir Planlama Dairesi Müdür Vekili Türkmen Yiğitcan, yapılan itirazlar sonucunda toplantının önümüzdeki haftaya ertelendiğini, gerekli duyuruların yapılacağını söylemişti.
Erhürman:“ Tek bir yapı, tek bir kişi için böyle işlem yapılamaz”
CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman önceki gün yaptığı açıklamada, Girne 2. Bölge Kapsamlı Emirnamesi’nde yapılmak istenen değişiklikle kaçak bir yapıya yasallık kazandırılmanın amaçlandığını belirterek, Girne’nin keşmekeş yaratan emirnamelere değil, imar planının bir an önce hazırlanmasına ihtiyacı olduğunu vurgulamıştı.
Erhürman, “idarenin Girne 2. Bölge içerisinde bulunan bir yapı için ‘Girne 2. Bölge Kapsamlı Emirnamesi’nde değişiklik yapmak istediğini tahmin ettiklerini” söylemiş ve böylesi bir girişimin hukuka aykırı olduğunu ifade etmişti.
Bir yapının sorununu çözmek için işlem yapılmasının çok yanlış bir yaklaşım olduğunu ifade eden Erhürman, “Tek bir yapı, tek bir kişi için böyle işlem yapılamaz” şeklinde konuşmuştu.
Girne’de İyi İdare Yasası gereğince konu hakkında halka açık danışma toplantısı yapılacağını basında yer alan ilandan öğrenildiğini de kaydeden Erhürman, toplantının danışma toplantısı olmasına rağmen katılacaklara emirnamede neyin değiştirileceği konusunda bilgi verilmediğini işaret etmiş, halkın toplantıya gelmeden önce kendisine ne danışılacağını bilmesinin işin doğası gereği olduğunu kaydetmişti.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır