2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Loft Daireler Nasıl Tasarlanır?

18 Ocak 2024

“Loft bir dairem var ancak nasıl dekore edeceğimi bilmiyorum!” diyenlerden misiniz? “Loft tarzı yaşam” kelimesinden ne anlıyoruz? Loft tarzı yaşamı yansıtabilmek için bu dairemizi nasıl dekore etmeliyiz? Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde…”Loft daire”, genellikle fabrika, depo veya işyeri gibi endüstriyel yapıların dönüştürülerek konut olarak kullanıldığı geniş ve açık bir mekandır.

Loft daireler, yüksek tavanlara, büyük pencerelere ve geniş açık plan düzenlemelere sahiptir. Bu tür daireler, genellikle modern, endüstriyel bir tarza sahiptir ve sıklıkla açık tuğla duvarlar, metal kirişler ve dökme beton zeminler gibi endüstriyel özellikleri korur.

21. yüzyılın trendlerinden biri olan loft dairelerin, geçmişi de 1970’li yıllara kadar uzanır.

Peki, nedir bu loft tarzı yaşam?

Loft tarzı yaşam, kendi kültürüne ait yaşam demek. Hem yaşam alanı hem de çalışma alanı için serbest alan arayan sanatçılar ve zanaatkârlar, sanatlarını icra etmek amacıyla stüdyolarını eski fabrikalarda veya depolarda gizlice kurmaya başlamışlar. Daha popüler hâle geldikçe, çatı katı yaşamı dikkat çekmeye başladı ve iç mekân tasarımcıları ile bu iç mekânların nasıl tamamlanacağını hayal ettiler.

Hareket edecek maksimum boş alan gerektiren bu dairelerin iç mekânlarını tasarlamak kolay bir iş değil. Bu nedenle, loft tarzı yaşamı oluşturan unsurlar ortaya çıkmaya başladı: Büyük bir yatak, ahşap yemek masası, depolama amaçlı kullanılan bazı endüstriyel raflar, bazen de kutu hissini kırmak ya da bir miktar mahremiyete ihtiyaç duyulduğunda yerleştirilen separatör ya da bölücü duvarlar.

Loft tarzı yaşamı yansıtabilmek için bu loft dairemizi nasıl dekore etmeliyiz? Anahtar kelimelerimiz neler?

*Yalınlık

Loft yaşam tarzındaki modern ve net bir ruhu yakalamak artık mümkün. Loft tarzı iç mekân stilinin ana fikri, düz ve temiz yüzeyler ile çıplak ve kaba malzemelerin mükemmel kombinasyonunu yakalamaktır.

*Vurgu

Açık planlaması ile ön planda olan loft dairelerde, akustik büyük bir sorun. Bu problemi önlemenin en iyi yolu ses emici malzemeleri tercih etmek. Bu durumda tekstil kullanımı hayat kurtarıcı olacaktır. Kalın kumaşlar ile döşemeli ahşap mobilyalar, kanepenin üzerine sereceğiniz bir battaniye, zemindeki parça halılar, iç mekânın akustik problemini çözmenize ve vurgulu bir stil oluşturmanıza yardımcı olur.

*Ferahlık

İç mekânlarda açık alan hissini vurgulamak ve ışığın doğal akışını sağlamak için aydınlatmalar dikkatli bir şekilde yerleştirilmeli. Köşe duvar aplikleri ile odanın sınırlarının yüksek aydınlatılması, daha büyük iç mekân yanılsaması yaratmak için yardımcı olacaktır.

*Sabit Mobilyalar

Birçok mobilyaya sahip kalabalık iç mekânlar, loft yaşam tarzı için kaçınmanız gereken en önemli olgulardan biri. Tezgâhı genişletmek, mutfağın sınırlarını belirlemek, bir yemek alanı oluşturmak için iyi bir çözüm olabilir. Bar tabureleri tercih etmek ise daha fazla alan kazanmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle ghost chair bar taburesi şık loft tarzını benimseyen daireler için mükemmel bir seçim.

*Sanatseverlik

Loft yaşam tarzının köklerine olan saygısını göstermenin en iyi yolu, sanat eserlerini bu yüksek duvarlara asmaktır. Tabloların iç mekâna etkisi büyük pencerelerden gelen doğal ışıklarla daha da hoş gözükecektir…


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır