2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Lapta Bölge Rehberi

24 Şubat 2023

Akdeniz’in incisi Girne’nin batısında, Beşparmaklar Dağları’nın en büyük dağı Selvili Tepe’nin kuzeyinde bir turizm bölgesi Lapta.
Kıbrıs Emlak Merkezi olarak; yemyeşil dağları, köyleri, gür bitki örtüsü, ılıman iklimi, bol suyu ve limonları ile Kıbrıs’ın en güzel yerleşim yerlerinden birini tanıtacağız sizlere.Tarih boyunca Lapathos , Lapethia , Lapethos , Lapida , Lapitho , Lapithos , Lapthia , Lambousa , Imeroessa ve Lapithea adları ile anılan Lapta, dağ yamaçlarından sahile kadar yayılıyor.

7 mahalleden kurulu olan Lapta bölgesinde 7 adet kilise ve 3 adet cami bulunuyor.

Bölgede yoğun olarak limon ağaçları görüldüğünden limon sembolü ile anılıyor.

Tarihi dokusu ve coğrafi konumu ile adeta bir cenneti andıran Lapta’da doğa sporları ve su altı faaliyetinde bulunan merkezler bulunuyor.

Lapta’nın el sanatları kültürü arasında Lapta İşi diye bilinen nakış işleme, bölgede oldukça popüler.

Tarih boyunca değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan bölgede Bizans, Lüzinyan, Venedik, Osmanlı ve İngiliz etkileri görülüyor.

 

Lapta işi nedir?

Kıbrıs’ta 19. yüzyıla dayanan bu nakış, daha çok Kıbrıslı Türk kadınlar tarafından yapıldığı için, Türk İşi olarak biliniyor. 1930 yıllarında Lefkoşalı olan Kıbrıslı Türk öğretmen Fikriye Hanım, Lapta İlkokulu’na öğretmen olarak atandı. Fikriye Hanım tarafından tel üstüne gererek büyük bir sabırla uygulanan bu nakış, daha sonra köy kızlarına ve kadınlarına öğretildi. Böylece bu nakış Lapta’da yoğun olarak yapılmaya başlandı ve civar köylere de yayıldı. Bu nedenle, bölgeden ismini alan nakışa Lapta İşi denildi. Lapta İşi, özellikle Ozanköy (Kazafana), Göçeri (Bilelle), Dağyolu (Fota), Yılmazköy (Şillura) ve Denya köylerinde genç kızlar tarafından işleniyor ve halen popülaritesini koruyor.

 

Lapta Gezilecek Yerler

Tarihi dokusu ve kültürel değerleri ile Kuzey Kıbrıs’ın turizm kenti olan Lapta ’da Lambousa antik kentinin kraliçe havuzu, kaya mezarları, liman, Akhiropietos Manastırı, Aziz Evlalios Kilisesi var.

Botanik bahçe Green Heights Park ve Babil Bahçeleri Lapta’da huzurla gezilebilecek yerler arasında.

Açık hava yürüyüşü sevenler için Kıyı sahil yürüyüş yolu da Lapta’nın öne çıkan bölgeleri arasında.

 

Lapta Tarihi Yerler

Geçmişten günümüze tarihi dokusunu koruyan Lapta’da çeşitli uygarlıkların etkilerini görebilmek mümkün.

Ayios Fanourios (Phanourios) Şapeli ve Adak Yeri olarak bilinen mağara, Antik Lambusa ve Mezarlık Alanı, Roma Dönemi’ne ait olduğu tahmin edilen Balık Havuzu, Ahiropietos Manastırı, Deniz Feneri, kayaya oyularak yapılan Aziz Evlambios şapeli Ahkiropietos Manastırı, zamanında Lambusa’nın piskoposu olan Evlaliyos’a adanmış bir kilise olan Aziz Evlaliyos Kilisesi tarihi yerler arasında öne çıkanlar.

 

Lapta Otelleri

Turizm bölgesi Lapta’da birbirinden güzel butik oteller ve lüks oteller bulunuyor.

Le Chateau Lambousa, Lapida Garden Hotel, Hotel Sempati ve Rose Gardens Holiday Village Lapta’da bulunan otellerden bazıları.

 

Lapta Demografik Yapısı

Lapta bölgesinde yaklaşık bin civarında Alman ve İngiliz uyruklu nüfus yaşıyor.

Bölgede çalışanların büyük bir kısmını memur ve işçiler oluşturuyor. Geriye kalanlar ise turizm sektörü ve küçük sanayi işletmelerinde çalışıyor veya tarım, hayvancılık ve balıkçılık ile uğraşıyorlar.

 

Lapta Festivalleri

Turizm kenti olan Lapta’da, Uluslararası Lapta Turizm Festivali düzenlenerek bölge tanıtılıyor.

Çeşitli ülkelerden halk dansları ekiplerinin katılarak renk kattığı kortej yürüyüşü ile başlayan festival, çeşitli gösteriler, Kıbrıs kültürünü yansıtan sergiler, birçok konserle bölgeye canlılık katıyor.

Akdeniz Ayrelli Festivali ile yöredeki güzelliklerin ve bölgede yetişen ayrelli bitkisinin etkinliklerle tanıtımı yapılıyor.

 

Lapta Kiralık Daire

Turizmin noktası olarak öne çıkan Lapta bölgesinde her bütçeye uygun kiralık konut tipleri bulunuyor.

Özellikle tatil amaçlı günlük veya aylık kiralık dairelerin de bulunduğu Lapta ‘da, tatilinizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

İster tatil ister oturma amaçlı olsun Kıbrıs Emlak Merkezi’nden kiralık ilanlar bölümünde, aradığınız kriterlerdeki Lapta kiralık dairelere ulaşabiliyorsunuz.

 

Lapta Satılık Daire

Kuzey Kıbrıs konut projeleri arasında öne çıkan bölgelerden biri olan Lapta, yabancı yatırımcılar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Özellikle dağ ve denizin ortasına konumlanan konutlarıyla dikkat çeken bölgeye inşaat firmaları tarafından villa, rezidans ve konsept projeler inşa ediliyor.

Lapta ‘da satılık daire ilanlarına göz atmak için Kıbrıs Emlak Merkezi’ni inceleyebilirsiniz.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , , , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır