2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kuzey Kıbrıs’ta Tapu Harcı Oranı

1 Haziran 2023

Kuzey Kıbrıs’ta konut alımında 2023 yılı yeni verilere göre ödenecek oranlar ne kadar?
Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Kuzey Kıbrıs’ta yabacıların taşınmaz mal alımlarında ödenen tapu harcı yüzde 6’ydı. Yeni güncellemelere göre bu oran 6’dan yüzde 12’ye çıkarıldı.

Yeni yasaya göre, harç miktarının satış sözleşmesinde belirtilen satış bedeli üzerinden veya ilçe tapu dairelerinin belirleyeceği rayiç kıymet üzerinden sözleşmenin yapılması durumunda toplam harcın yarısı kadar, yüzde 6’sı tapu harcı olarak alınacak, ancak rayiç bedel veya satış bedelinin hangisinin miktarı yüksek ise onun üzerinden işlem yapılacak.

Söz konusu yüzde 6 tapu harcının yüzde 3’ü Gelir ve Vergi Dairelerinde açılan, anayasanın 159’uncu giren Taşınmaz Malların Tazmini, Takası ve İadesi Yasası tahtında bu yasanın amacına uygun kullanılmak üzere kurulan Taşınmaz Mal Komisyonu  adı altındaki tazminat hesabına yatırılacak.

Yüzde 2’lik tutar, Gelir ve Vergi Dairelerinde Konut Edindirme Birimi tarafından ihtiyaç sahiplerini konut sahibi yapabilmek adına faiz farkı olarak kullanılmak üzere açılmış hesaba yatırılacak.

Yüzde 1 ise depremzedeler için Maliye Bakanlığı tarafından açılan hesaba aktarılacak.

 

Sözleşme yapılmadan devir olacaksa

Satış işleminin sözleşme yapılmadan doğrudan Tapu ve Kadastro Dairesi İlçe Amirliklerinde devir yapılması durumunda ise yüzde 12’lik harç, bir defada tahsil edilecek ve bu harcın yüzde 3’ü tapu harcı olarak yatırılacak.    Yüzde 4 tutarındaki kısım ise Gelir ve Vergi Dairelerinde açılan Taşınmaz Mal Komisyonu adı altındaki tazminat hesabına yatırılacak.

Yüzde 3’ü de Gelir ve Vergi Dairelerinde konut edindirme amaçlı faiz farkı olarak kullanılmak üzere açılmış hesaba yatırılacak.    Yüzde 2’si ise depremzedeler için Maliye Bakanlığı tarafından açılan kaleme hesaba yatırılacak.

 

Alıcı ve devralan aynı şahıssa

Alıcı ve devralan kişi aynı olursa   Tapu ve Kadastro Dairesi İlçe Amirliklerine kaydı yapılmış satış sözleşmeleri devir aşamasında sözleşmede alıcı olarak yer alan kişinin, tapuda devir alacak kişiyle aynı olması durumunda, yüzde 12 harç miktarının geriye kalan yüzde 6’sı tahsil edilecek ve bu harcın yüzde 3’ü tapu harcı olarak yatırılacak.

Yüzde 1’lik kısım da Gelir ve Vergi Dairelerinde açılan TMK adı altındaki tazminat kalemine ve/veya hesabına yatırılacak.

Yüzde 1’i Gelir ve Vergi Dairelerinde konut edindirme amaçlı faiz farkı olarak kullanılmak üzere açılmış kaleme ve/veya hesaba yatırılacak.

Yüzde 1’i ise depremzedeler için Maliye Bakanlığı tarafından açılan hesaba yatırılacak.

Tapu ve Kadastro Dairesi İlçe Amirliklerine yatırılmış satış sözleşmelerinin iptal edilmesi durumunda, sözleşme kaydı esnasında yatırılan harç ise iade edilmeyecek.

 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır