2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kuzey Kıbrıs’ta Konut Sigortası Neden Önemli?

13 Eylül 2022

Konut sigortanız var mı? Faydalarını biliyor musunuz? Kıbrıs Emlak Merkezi’nde, sigortacılık konusunda dikkat çeken bir başlığı detaylandırdık.Kuzey Kıbrıs’ta aileye uygun dairenin başlangıç fiyatı ortalama 50 bin sterlin. Konumuna, mimarisine, konseptine, malzemesine göre milyon sterline kadar uzuyor bu rakamlar. Ortalama bir otomobil ise 7-8 bin sterlin.

Fakat rakamlara baktığınızda 7-8 bin sterlinlik araçların sigortası var, 50 bin sterlinlik evlerin yok.

Neden Konut Sigortası Yaptırmalıyız?

Zorunlu olduğu için aracımıza her yıl düzenli olarak sigorta yaptırırken, konut sigortalarında neden kendimizi mecburi hissetmiyoruz? Altında yatan sebeplere baktığımızda bunun birçok nedeni var aslında. Oturulan evin kira olması, konut sigortasının zorunlu olmaması, diğer ülkelere oranla deprem olasılığının düşük olması gibi aslında birçok sebebi var. 

Ancak neden konut sigortası yaptırmalıyız kısmına gelecek olursak sebeplerimiz daha fazla. Kendimizi en çok güvende ve huzur içinde hissettiğimiz yaşam alanımızda gerçekleşmesini istemeyeceğimiz olaylar olabiliyor. Yangın, deprem, sel ve su baskını, hırsızlık, su tesisatı hasarları, fırtına gibi beklenmedik kötü sürprizlerle karşılaştığınızda eviniz güvence altında olmalı.

Olası bir felaket yüzünden, yılların birikimini harcadığınız veya hayalini kurup da kavuştuğunuz huzur alanınızı korumak için, bu kez yatırımınızı konut sigortasından yana kullanmanızda fayda var.

Özetle ister ev sahibi olun ister kiracı olun bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun konut sigortası ile hayatınızı ve evinizi güvence altına alın.

Kuzey Kıbrıs Konut Sigortaları

Konut sigortalarında tercihe göre çeşitler var. Standart bir pakette bulunanlar; yangın, hırsızlık, deprem, sel ve su baskını, dahili su tesisatı hasarları, fırtına, kara taşıtı çarpması, hava taşıtı çarpması, deniz taşıtı çarpması, duman, cam kırılması, yer kayması, grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri, terör, enkaz kaldırma, mal sahibi sorumluluk, komşu sorumluluk, ferdi kaza ve acil sağlık masrafları var.

Konut Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut sigortası ülkemizde zorunlu bir sigorta olmamasına rağmen, ev sahiplerini olası bir hasar durumunda çok ciddi maddi kayıplardan kurtarıyor. Beklenmedik kötü sürprizlere hazırlıklı olmak için öncelikle çeşitli konut sigortalarını iyice araştırmanız gerekiyor. Konut sigortalarının kapsamı ne kadar geniş olursa, sunduğu kolaylıklar da o kadar geniş oluyor. Sigorta paketi seçerken ek teminatlara da dikkat edilebilir. Ek teminatlar, sigortalılara pek çok farklı alanda destek sunmaları ile hayatı kolaylaştıran unsurlardan.

Konut Sigortasının Maliyeti Ne Kadar?

Kıbrıs Emlak Merkezi’nin görüşlerini almak istediği sigorta uzmanlarından aldığı bilgilere göre; konut poliçelerinin fiyatı, bina bedeline, müşterinin talebine ve evin içinde bulunan eşyaya göre değişiklik gösteriyor. Dairenin metrekaresi, bina yaşı, ev inşa edilirken kullanılan malzeme ve konumuna göre maliyet belirleniyor. Örneğin sigortalatmak istediğiniz konut sel bölgesine yakınsa, o bile fiyatı etkiliyor. Bu yüzden sigorta uzmanları ortalama bir rakam veremiyor.

Konut Sigortası Neden Önemli?

Kuzey Kıbrıs, konum olarak doğal afet bölgesinde ve deprem kuşağında. Avrupa ülkelerine göre, konut sigortası yaptırma alışkanlığımız düşük oranda. Konut sigortasının hiçbir zorunluluğu bulunmuyor. Ancak yeni bir ev alırken kredi çekildiyse eğer, kredi çekilen banka, borç ödeme dönemi boyunca sizden zorunlu konut sigortası yapmanızı isteyebiliyor. Başınıza gelebilecek kötü olaylarla baş edebilmek adına konut sigortası yaptırarak hem evinizi garanti altına alıyorsunuz hem de oluşacak maddi kayıplardan kurtuluyorsunuz. 

Konut sigortasında, hırsızlık ve yangın bütün poliçelerin ana teminatı olarak geçiyor. Bununla birlikte evin içinde oluşabilecek tüm hasar ve kazalardan sizi muaf tutuyor.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır