2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kuzey Kıbrıs’ta Isınmanın Maliyeti

7 Kasım 2022

Kıbrıs Emlak Merkezi, Kuzey Kıbrıs’ta kullanılan ısınma yöntemlerini ve maliyetini araştırdı.
Detaylar içeriğimizde.Akdeniz’in incisi Kuzey Kıbrıs’ta kış mevsiminde kullanılan ısınma araçlarının en başında elektrikli cihazlar olmak üzere, şömine, odun sobası, tüp gazla çalışan soba ve gaz yağlı sobalar kullanılıyor.

Günden güne artan maliyetlerle birlikte, kış mevsiminin kapıya dayanması da bu kışın Kuzey Kıbrıs için sert geçeceğine işaret ediyor.

Kıbrıs Emlak Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, geçtiğimiz yıllarda ısınma araçlarından en ekonomiği gaz yağlı sobayken, güncel fiyatlara göre bu durum çok değişti. Ardı ardına gelen zamlar ve sürekli değişen ülke ekonomisi ile şu an Kuzey Kıbrıs’ta en ekonomik ısınma yöntemlerinden tüple çalışan sobalar başı çekiyor.

En lüks ısınma yöntemi ise şaşırtıcı bir şekilde, oduna gelen zamlarla odun sobası veya şömine oldu.
Elektrik fiyatlarının sürekli zamlandığı ülkede, eskiden klima ile ısınmak lüksken, şu an odun sobası veya şömine ile ısınmak lüks oldu.

Evine güneş paneli yatırımı yapanlar ise yine karda. Sadece aylık maktu ücret ödeyerek tüm kış boyunca ısınabilecekler.

Tüp gazlı sobanın aylık maliyeti 484 TL

10 kiloluk ev tüpünün şu anki güncel fiyatı 242 TL. Tekrardan zamlanmaması halinde çekirdek bir ailenin aylık ortalama 2 tüp gaza ihtiyacı olacak.
Buna göre tüp gazlı sobayla ısınmayı tercih edenler maliyeti aylık 484 TL’ye mal olacak.

Klima ile ısınma aylık 1084 TL

Elektrik faturalarının günden güne zamlandığı günümüzde klimayla ısınmak yine lüks. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun şu anki fiyatlarını göz önüne aldığımızda akşam 5 saatlik klima kullanımı aylık 1084 TL’ye mal olacak. Kullanılan cihazın gücüne göre de elektrik faturası değişiyor. Bu sebeple klima ile ısınmanı yolunu seçecek olanlar kullanacağı cihazın enerji sınıfına dikkat etmeli. A sınıfı klima ile ısınmanın yolu diğer sınıflara göre daha ekonomik olacak.

Elektrikli soba ile ısınma aylık 1237 TL

2500 watt ebatında bir soba kullanımı güncel elektrik fiyatlarına göre, 5 saatlik kullanımda aylık 1237 TL elektrik faturasına yansıyacak. Bu da klimaya göre daha maliyetli ve sadece bulunduğu ortamı ısıtması nedeniyle daha kullanışsız hale gelecek.

Gaz yağı ile ısınma aylık 714 TL

Bir zamanların en çok ısınma yolu olarak tercih ettiği gazyağlı sobalar 4 saatte ortalama 1 litre gaz yağı tüketiyor.
Sadece akşam saatleri kullanıldığı düşünülürse, akşam 18:00’den 22:00’ye günde bir litre gaz yağı gerekecek. Güncel fiyatlara göre gaz yağı bugün 23,82 TL.
Bu fiyatlarla aylık olarak gaz yağlı soba kullanımı 714 TL’ye mal olacak.

Odun sobası veya şömine aylık 3000 TL

Kış mevsimi boyunca bir ailenin odun sobası veya şömine tercih etmesi durumunda, aylık yaklaşık olarak bir ton oduna ihtiyacı olacak.
Kıbrıs Emlak Merkezi’nin Kuzey Kıbrıs’ta odun satış fiyatlarında yaptığı araştırmaya göre bir ton odun ortalama 3000 TL.
Odun sobası veya şömine ile ısınma yoluna gidenlerin aylık 3000 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor.

Güneş paneli yatırım yapanlar mutlu

Evine güneş paneli yatırımı yapanlar kış mevsiminde de karlı çıkacak. Aylık sadece yaklaşık 50 TL bir maktu ücret ödeyerek tüm kış boyunca ısınabilecek.

 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır