2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kuzey Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

19 Ocak 2024

Akdeniz’in güvenli adası Kuzey Kıbrıs’ta gezilecek yer mi arıyorsunuz? İşte KKTC’de gezilecek yerleri sizin için sıraladık! Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde…Akdeniz’in incisi olarak bilinen Kıbrıs, kültürü, doğası ve tarihi ile ziyaretçilerini büyüleyen bir ada. Kıbrıs, zengin bir kültürel mirasa sahip. Bu yüzden Kıbrıs’ta gezilecek yerler oldukça fazla.

Kıbrıs, ayrıca lezzetli bir mutfağa sahip. Adanın en ünlü yiyeceği ise hellim peyniri.

Diğer popüler yemekler arasında pilavuna, şeftali kebabı, molohiya, bamya, kolokas ve macun gibi tatlılar sayılabilir.

Kıbrıs adası tarihi, doğal güzellikleri, casinoları ve Kıbrıs otelleri ile göz kamaştıran bir tatil merkezidir. Adada her zevke uygun aktivite bulmak mümkün. Kıbrıs’ı ziyaret etmek isteyenler için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar. Bu mevsimlerde hava sıcaklığı ideal ve adanın tadını çıkarmak için en iyi fırsat. Bunun dışında kış aylarında da ılıman iklimi ile ziyaretçileri için yine özel bir tatil deneyimi sunuyor.

Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında öne çıkanları şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Girne Kalesi
 • Bellapais Manastırı
 • Salamis Antik Kenti
 • Othello Kalesi
 • Barbarlık Müzesi
 • Venedik Sütunu
 • Saint Sophia Katedrali (Selimiye Camii)
 • Karpaz Yarımadası
 • İkon Müzesi (Arkhangelos Mikhael Kilisesi)
 • Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği
 • Mavi Köşk

1.Girne Kalesi

Girne Kalesi’nde zaman ayırmanız tarihi atmosferi ve etkileyici manzaraları keşfetmek için harika bir fırsat. Kale içindeki müzeler, ziyaretçilere bölgenin tarihini ve kültürünü daha yakından tanıma şansı sunar. Ayrıca kale surlarında yürüyüş yapabilir ve etrafındaki dar sokaklarda dolaşabilirsiniz. Kalenin iç avlusunda yer alan restoran ve kafelerde yerel lezzetlerin tadını çıkarabilir ve keyifli bir mola verebilirsiniz.

2. Bellapais Manastırı

Manastırın mimari yapısı oldukça etkileyici ve görkemli. Taş işçiliği, kemerli geçitleri ve güzel bahçeleriyle Bellapais Manastırı, tarihi atmosferi ile büyüler. Ziyaretçiler manastırın içinde dolaşabilir ve tarihi yapıyı yakından keşfedebilirler. Ayrıca manastırın çevresinde yer alan restoranlarda geleneksel Kıbrıs yemeklerinin tadını çıkarabilir ve etrafındaki dar sokaklarda keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

3. Salamis Antik Kenti

Salamis Antik Kenti, adanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Gazimağusa’nın kuzeydoğu kısmında yer alan bu antik kent, adanın tarihini yakından keşfetmek isteyenler için fırsat sunuyor.

Antik kent içinde tiyatro, spor alanları, pazar alanları, tapınaklar ve liman gibi kalıntıları dolaşabilirsiniz.

4. Othello Kalesi

Kıbrıs geziniz esnasında ziyaret edeceğiniz bir diğer önemli yer de Othello Kalesi olarak öne çıkıyor. Konumu itibariyle rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu kale Gazimağusa’nın Suriçi mahallesinde yer alıyor.

Merkezi bir konumda olduğundan etrafında yer alan restoran ve büfelerden yiyecek içecek ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz.

5. Barbarlık Müzesi

Barbarlık Müzesi Lefkoşa’da yer alan ve Kıbrıs’ın yakın tarihine tanıklık eden bir müze. Merkezi konumda yer alması sayesinde yürüyerek bile müzeye ulaşabilirsiniz. 1966 yılında açıldıktan sonra 1980 yılında kamulaştırılan bu müzede yakın dönemde Rumlar ve Türkler arasında yaşanan olaylar aktarılıyor. Hayatını kaybeden insanlara ait belge, fotoğraf ve çeşitli dokümanlar yer alıyor.

6. Venedik Sütunu

Lefkoşa şehir merkezinde yer alan Venedik Sütunu güzelliği ile öne çıkıyor. Atatürk Meydanı’nda görebileceğiniz olan bu sütun merkezi konumu itibariyle yürüme mesafesinde. Yaklaşık olarak 1550’li yıllarda yapılan bu sütun, isminden anlaşılacağı üzere Venedikliler tarafından yapılmıştır. Üzerinde yer alan semboller dönemin zengin ailelerine işaret eder.

7. Saint Sophia Katedrali (Selimiye Camii)

Saint Sophia Katedrali veya şimdiki adıyla Selimiye Camii, Kıbrıs geziniz esnasında ziyaret etmeniz gereken bir diğer tarihsel yapı olarak öne çıkıyor. Gotik tarzı ile dikkat çeken yapı, Lefkoşa’nın ana camisi kabul edilir. Merkezi konumu itibariyle yürüyüşle yapıya ulaşabilirsiniz.

Görkemli görüntüsü ile dikkat çeken yapı, 1200’lü yıllarda adaya gelen Latinler tarafından inşa ettirilmiş. Yaklaşık olarak yapımı 100 yıl sürmüş ve açıldığında sayılı katedrallerden birisi olmayı başarmış. Çok uzun bir süre Lüzinyan kralları da bu yapıda taç giymiş.

8. Karpaz Yarımadası

Kıbrıs bir ada olduğu için keşfetmeniz gereken pek çok doğal güzelliği bulunuyor. Adada doğal güzellik denilince ilk akla gelen yer olan Karpaz Yarımadası huzur dolu yapısıyla dinlenmeniz için iyi bir fırsat sunuyor.

Bu yarımada ilk olarak Mesarya Ovası ile başlıyor ve adanın uç kısmına kadar yayılıyor. Geniş bir alanı kapladığı için burayı keşif için bir gününüzü ayırabilirsiniz. Özellikle gürültüden ve kalabalıktan uzaklaşmak için iyi bir tercih olabilir.

9. İkon Müzesi (Arkhangelos Mikhael Kilisesi)

Girne’de tam merkezi bir konumda yer alan müze, Arkhangelos Mikhael Kilisesi olarak açılmış. 1800’lü yılların ortalarında inşa edilen yapı, uzun bir süre Ortodoks kilisesi olarak hizmette olmuştur. Ancak sonrasında müzeye çevrilen yapıda adada bulunan arkeolojik kalıntılar sergilenmeye başlanmış.

10. Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği

Girne’de yer alan ve 1974 yılındaki harekat esnasında şehit düşen Türk askerlerinin naaşlarının bulunduğu şehitlik olan Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği Türk tarafı için en özel yerlerden birisi.

Şehitlik içinde toplamda 71 Türk askerinin mezarı yer alır. Giriş kısmında ise çeşitli sütun ve heykeller bulunur. Bu heykeller özellikle Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC’yi sembolize eder. Aynı zamanda şehitlik içinde yer alan müze de Kıbrıs Harekatı esnasında neler yaşandığını ve sonrasında neler olduğunu belgeleri ile göstermek üzere hizmet verir.

11. Mavi Köşk

Kıbrıs’ta göreceğiniz yerler arasında Mavi Köşk de bulunuyor. Göz alıcı mimarisi ve özellikle kendisine atfedilen gizemli hikayeleri ile birlikte bu yeri de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Köşk hakkında yerel halk tarafından çıkarılmış olan pek çok hikaye ve efsane bulunduğundan ziyaretiniz esnasında bunları da öğrenebilirsiniz.


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır