2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kur Yükseldi Kıbrıs’ta Kira Krizi

17 Haziran 2023

Dövizde yaşanan yükselişle birlikte özellikle başkent Lefkoşa ve Girne bölgelerinde kira krizi büyüyor.
Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Türk Lirası döviz karşısında hızla eriyor. Günlerdir piyasalarda döviz kurlarının rekor artışına tanık oluyoruz.

Dövizdeki sert yükselişlerle birlikte ülkedeki ekonomik kriz büyümeye başladı. Özellikle gayrimenkul sektöründe para birimi Sterlin kullanılan ülkede, ev kiralarında keskin artışlar yaşanıyor.

Konut kiraları her geçen gün daha da artarken, döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle özellikle başkent Lefkoşa ve adanın turizm merkezi Girne’de 13,500 TL’nin altında ev bulmak imkânsız hale geldi.

Kıbrıs’ta kira krizine çözüm bulmak için hükümet aralık ayına kadar kuru sabitledi ancak bu da mal sahipleri ve kiracılar arasında kriz oldu.

 

Ekonomik paket açıklandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu’nun 14 Haziran’da gerçekleştirdiği toplantıya göre, Ekonomik Paket açıklandı.

Ekonomik Paket’teki maddelerden biri de döviz kurlarının aralık ayına kadar sabitlenmesi.

Döviz kurlarında gerçekleşen yükselişlere göre döviz cinsinden kiralamalarda 31 Aralık 2023 tarihine kadar kur sabitlemesine gidildi. Döviz cinsinden yapılan kira sözleşmelerinde %13, Türk Lirası cinsinden kira sözleşmelerinde ise %8 olan stopaj vergisinin, %3’ünün kiracıya iade edilmesine yönelik düzenleme yapıldı.

Döviz kredileri taksitler de vadeleri uzatılarak taksitlerin yapılandırılması için düzenleme yapılacak.

Açıklamaya göre kur geçici bir süreliğine sabitlendi ancak bu durum kiracılar ve mal sahipleri arasında krize neden oldu.

 

En düşük kira asgari ücretten fazla

Dövizdeki şok yükselişler bir yana, ev kiralarının piyasadaki fiyatları dudak uçuklatan cinsten.

Örneğin Kıbrıs’ın en turistik bölgelerinden biri Girne’de 1+1 eşyasız dairelerin fiyatı 450 Sterlin yani 13,500 TL’den başlıyor.

İş dünyasının merkezi Lefkoşa’da ise 300 Sterlin ’den başlıyor. Bu fiyatlar sadece başlangıç fiyatları. Evin büyüklüğüne, eşya durumuna ve konumuna göre 1,300 Sterlin yani 39 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Bu durum, özellikle düşük gelirli insanlar için zorlu bir konut piyasası ortamı yaratıyor.

 

 

Türkiye’de de kira krizi büyüyor

Benzer durum Türkiye’de de yaşanıyor. Şişli’de 1+1 evin kirası 25 bin, Kasımpaşa’da 75 metrekarelik evin kirası 11 bin TL oldu. İstanbul, kira fiyatlarındaki fahiş yükselişlerin en çok zorluk yaşattığı şehirlerin başında geliyor.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır