2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Köşklüçiftlik Bölge Rehberi

15 Şubat 2024

Başkent Lefkoşa’nın bu güzel şehrine, gelin biraz daha yakından bakalım! Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Lefkoşa’nın en sessiz sakin ama bir o kadar da eğlence ve alışveriş merkezlerine en yakın bölgesi olan Köşklüçiftlik.

Köşklüçiftlik bölgesinde İngiliz Konsolosluğu, KKTC Meclis Binası, Maliye Bakanlığı gibi resmi dairelerin yanında; gelinlikçiden tutun da, birçok markanın buluştuğu alışveriş merkezlerinden çeşitli restoranlar, sinema salonları ve son dönemlerde açılan pastanelere kadar her şey bulunuyor. Ayrıca yerlilerin Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne geçiş yapabilmeleri için Ledra Sarayı kontrol noktasına da ev sahipliği yapıyor. 

Dereboyu Bölgesi’nde bulunan ve Kanlı Noel olaylarını anlatan, Şehit Binbaşı Nihat İlhan’ın ailesinin katledildiği ev ise günümüzde Barbarlık Müzesi olarak kullanılıyor. 

Lefkoşa’nın en gözde bölgeleri arasında yer alan ve içerisinde birçok eğlence ve alışveriş merkezini sığdıran Dereboyu’na da ev sahipliği yapan Köşklüçiftlik, iskân ve imar edilen ilk yerleşim yerlerinden.

Eskiden çiftlik olarak kullanılan bölgenin adı da buradan geliyor. 1930 yıllarında bölgede sadece Türkler değil, Ermeniler de yaşamaktaydı. Bu dönemlerde inşa edilen sarı taşlı binalar günümüzde hala popülerliğini koruyor. 

Bölgede yaşayan kişilerin sosyo-ekonomik durum olarak gelir seviyeleri ortalamanın üzerinde bulunurken, yaşayanların yüzde 38’i üniversite ve üzeri eğitime sahip. Bölgede bulunanların yaş dağılımına bakıldığında yüzde 25’i 65 yaş üzeri aralığında olurken, 18 yaş altı yüzde 28 ve geri kalan dağılımı da orta yaş üzeri dolduruyor. Köşklüçiftlik’te yaşayan kişilerin yüzde 39’u özel sektörde çalışırken, yüzde 14’ü de esnaf olarak geçimini sağlıyor. 

Köşklüçiftlik etrafı ve Dereboyu caddesinde, Çin lokantasından tutun da, hamur işlerine kadar her damak tadına göre bir restoran bulabiliyorsunuz. Sushiden dönere, fast fooddan nargileye, hamburgerden hamur işlerine kadar aklınıza gelebilecek her türlü tatlara kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

 


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır