2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Köşk Nedir?

8 Şubat 2024

Kıbrıs Emlak Merkezi ilanlarında çok özel portföylerde karşılaştığımız, villalara göre nispeten büyük köşkleri işledik! Köşk nedir?Köşk; Farsça kökenli bir kelimedir ve bahçe içinde inşa edilmiş gösterişli yapıları ifade etmek için kullanılır.

Osmanlılarda önceleri saray avlularında yapılan köşkler, daha sonraları saray dışına yapılmaya başlandı.

Tarihte,

özellikle 18. yüzyıla kadar popüler olan köşkler genellikle soylular tarafından yaptırılıp, içinde tüm yardımcılarıyla beraber yaşanırdı. Bazı şehirlerde bu evlere “ziyafet evi” adı da verilirdi. Bazı şehirlerde de “avcı evi” olarak geçerdi.

Eski Roma’da köşkler genellikle büyük bahçe ve mutlaka bir veranda barındıran bir şekilde yapılmışlardır.

Köşke büyük bahçeli, büyük villa dediğimize göre avantajlarını da sayalım.

Doğal Beslenme Oranı Artar

Bahçeli bir villada, oturduğunuz zaman ister istemez bahçede yetişen besinlerden tüketmiş olursunuz. Elma, erik, vişne ve kiraz gibi besinleri doğal olarak tüketebilir siniz. Toprak ile uğraşmayı sevenler için ise marul, soğan, domates ve salatalık gibi ekilen ürünler ile doğal beslenme az da oranda olsa gerçekleştirmiş oluruz. Ülkemizde bir çok yararlı bitki bulunmaktadır. Yeşilliğin olduğu her alanda yararımıza olacak bitkiler muhakkak vardır. Bilinçli bir kafa ile bu bitkilerden faydalanabiliriz.

Keyifli Dakikalar Geçirmenize Neden Olur

Emin olun bahçe ile uğraşmak, ağaçlardan ellerinizle meyve toplamak, toprağına elinizi sürmek, onları sulamak ve daha bir çok sebepten dolayı çok keyifli dakikalar geçirmenize neden olur. Ağaçların gölgeleri altına kurduğunuz hamak ile keyifli dakikalarınızı arttıra bilirsiniz. Kuş sesleri ve gölgelikler arasında hamakta uyuduğunuz on dakika bile büyük bir zevk verecektir size. Yine gölgele arasına konmuş bir masada içilen çay ve yenilen yemeğin tadı damaklarınızda yer edecektir. Eğer bahçe alanınız büyük ise oradan toplayacağınız mahsüller ile uğraşıp hem kendinize uğraşı alanı oluşturup; hem de kazanç sağlayabilirsiniz.

Doğa İle Bütün Hissedersiniz

Doğa ile bir bütün olmak aslında üzerimizde ki bütün kötü enerjiyi atmaya neden olacaktır. Günümüz şartlarında sinir ve stres ile sürekli karşı karşıyayız ve bu da bizde bir çok olumsuz durumun oluşmasına neden olacaktır. Bütün bunlardan kurtulmak için ağaçlarla, çiçeklerle ve bahçe ile uğraşmak iyi gelecektir. Küçük bir bahçe olsa dahi şehrin tantanası ve kalabalığından bir anlığına da olsa uzak olmak tüm yorgunluğu alacaktır. Oksijeni bol olarak içinize çekip; daha rahat nefes aldığınızı hissedersiniz. Kuş seslerinin cıvıltısı ayrı bir dinlenme senfonisi sunacaktır sizlere. Büyük şehirlerde bile evin önünde bulunan küçük bir alanla uğraşmak bir çok konuda rahatlamamıza neden olacaktır. Doğa ile bir bütün oluruz ancak bunun bir dezavantajından da bahsetmeden olmaz tabi ki. Normal bir durum olarak yeşillik ve ağaçlık alanlarda böcek, sinek, arı gibi haşerelerin olması muhtemel bir olaydır. Evin önünde bahçe olduğu zaman bu gibi durumlarla da karşılaşa biliriz. Ancak gerekli bakım ve ilaçlama ile bu gibi durumların önüne geçerek doğa ile dost bir şekilde yaşayabiliriz.

Güzel Bir Manzara Sunar

Manzara deyince akıllara eminim ilk başta ağaçlık bir alan ve bunun yanında güllerle kaplı bir mekan gelir. Ağaçlarla bezenmiş bir bahçe, yeşilin farklı tonları ve birbirinden farklı onlarca çiçek ile harika bir bahçe harika manzaralar ve bu manzaralarında fotoğraf karelerine yansıması oluşacaktır. Oturup doyasıya seyredeceğiniz güzellikte bir imkan sunacaktır size. Çayınızı yudumlarken, oturup müzik dinlerken yada doğanın sesini dinlerken size güzel görüntüsü ile eşlik edecektir. Gölgelerin altında çiçekler arasında görsel şölen sunacaktır bizlere. Sıcak havalarda dersimize derman olacaktır gölgeleri ile.

Daha özgür Bir Yaşam

Apartmanda oturan bir insan her istediğini yapamaz çünkü toplu yaşam kuralları vardır. Gece belirli bir vakitte olur olmadık sesler yapamazsınız, apartmanın önünde hayvan besleyemezsiniz hatta gece yarısından sonra merdivenlerden çıkarken bile tedirgin olursunuz. Fakat bahçeli bir evde istediğiniz şeyi istediğiniz saatte yapabilirsiniz.

Hayvan Beslemek İçin Birebir

Apartmanlarda veya bahçesiz evlerde hayvan bakımı maalesef çok zor. Bunu dört duvar arasında hayvan bakanlar çok daha iyi anlar. Evcil hayvanınız dışarı çıkmak ister fakat bu insan ve araba kalabalığının arasına onu atmak istemezsiniz mecbur evde tutarsınız. Bahçeli bir evde ise evin etrafını güvenli bir tel örgü ile sararak hem kendinizi hem de hayvanınızı mutlu etmiş olursunuz.

Organizasyon

Eğer davetler vermeyi seven, organizatör ruhlu biriyseniz bahçeli evinizde istediğiniz zaman istediğiniz konseptte davetler verebilirsiniz. En önemlisi de kendi aileniz içerisindeki özel günleri kendi bahçenizde güzel bir şekilde kutlayabilirsiniz. Organizasyon ise baştan aşağı size ve ailenize ait.


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır