Dil/Language

KKTC'de Dairelerin Amortisman Süresi

12.06.2017 11:32:55

Kıbrıs Emlak Merkezi'nin değerli takipçileri ve sevgili okurlarımız,

Bu hafta konumuz;
‘HANGİ BöLGEDE DAİRELERİN AMORTİSMAN SÜRESİ DAHA KISA’  VE ‘ TÜRKİYE ORTALAMALARINA GöRE ÜLKEMİZ NASIL?’

KKTC’DE DAİRELERİN AMORTİSMAN SÜRESİ NE?

 

Getirisi yüksek ve  her bölgede uygulanabilir olan 2+1 nitelikli sıfır dairelere baktığımızda, bu daireler piyasada en çok tercih edilen ürünlerin başında geliyor. Ortalama benzer büyüklükte ve mimarilerde daireleri Lefkoşa – Girne – Gazimağusa bölgelerinde incelediğimizde, her bir bölge kendi içinde satış piyasalarında farklı oranlarda artış göstermiş durumdadır.  

Diğer bir taraftan kira getirisi satış kadar hızlı olmamakla birlikte halen geçen yıl ile ayni seviyelerde olduğunu görebiliyoruz. Bunun da başlıca nedeni dövizdeki artış olsa da diğer bir yandan bu artışın kira değerlerini düşürmediğini de gözlemliyoruz.

 

LEFKOŞA’DA DAİRELERİN GERİ DöNÜŞ SÜRESİ

Lefkoşa’da bu tip bir daire ortalama 52,000 stg’den rahatlıkla satın alınabiliyor. Bu daire aylık 350stg’ye  eşyalı olarak  kiralanabiliyor. Ortalama olarak 12 ile 13 yılda yatırım geri dönebildiğini söyleyebiliriz. Bu süre kelepir fiyata almanız halinde daha da kısa olabilmektedir.

 

GİRNE’DE DAİRELERİN GERİ DöNÜŞ SÜRESİ

Girne’de son zamanlarda daire satışlarında yaşanan patlama ile piyasada daire fiyatlarında bir balon oluşmuş durumda. Benzer nitelikte bir daire alacak olsanız ortalama 75,000 stg veriyorsunuz. Kirası ise yaklaşık 400 stg civarında. Bu durumda size bu yatırımın geri dönüşü yaklaşık 15-16 yılı bulabiliyor.

 

GAZİMAĞUSA’DA DAİRELERİN GERİ DöNÜŞ SÜRESİ

Gazimağusa’da da durum pek farklı değil. Benzer tipte bir daire için yaklaşık 49,000stg ödeyebiliyorsunuz. Bu daireyi ise aylık 300stg’ye kiralayabilirsiniz. Amortisman süresi de yaklaşık 13 ile 14 yıl olarak karşımıza çıkıyor.

 

Tabii ki belirtelim bu süreler dairenin KONUMU, MİMARİ öZELLİKLERİ, BÜYÜKLÜĞÜ ‘ne bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir.  

örneğin 75m2 dairenizi de, 90m2 dairenizi de kiralarken ayni fiyattan kiralıyorsunuz, ancak satın alırken fiyat farklı oluyor. Bu da amortisman sürenizi etkiliyor.

 

PEKİ TÜRKİYE ?

Çok yoğun bir  hafta demiştim ya, Türkiye’den çok değerli meslektaşım adamızı ziyarete gelmiş,  kendisinin bu kısa ziyaretinde buluşma imkanım olmuştu. Hal böyle iken elbette konumuz GAYRİMENKUL. 

Sohbet esnasında ona Türkiye’de bu tip dairelerdeki amortismanın ortalama ne olduğunu sorduğumda, yaklaşık 18-20 yıl cevabını alıyorum. Ardından ekliyor, İyimser bir oran bu. 

 

ŞİMDİ ANLIYOR MUYUZ NEDEN KKTC AVANTAJLI...

Yorum sizin artık.

Haftaya yeni konularda görüşmek üzere.

 

BURCU ERGİN

GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANI

Yazar'a Soru Sor:

Sorulan Sorular (0)