Dil/Language

Gayrimenkul Alımındaki Riskler

13.08.2017 22:13:03

Geçen haftalarda yatırım araçları ve gayrimenkul yatırımından kısaca bahsettik.

Şu anki emlak piyasasındaki hareketlilikten de görmekteyiz ki en çok tercih edilen yatırım aracı ‘GAYRİMENKUL’.

 

Bu hafta ise konuşacağımız konu; 

GAYRIMENKULE YATIRIMI YAPARKEN DİKKAT EDİLECEKLER  VE KARŞILAŞABİLECEĞINİZ RISKLER NELER?

 

Ülkemizde her ne kadar gayrimenkul yatırımında diğer ülkelere oranla pek fazla sorun yaşanmasa da yine bir dönem pek sık duyduğumuz inşa halindeki projelerin sonunda tapu alamama gibi durumlar karşımıza çıkabiliyor.  

 

Nasıl mı?

Şöyle ki;

‘Yatırım amacı ile inşa halinde olan bir daire için anlaştınız. Sizi cezbeden piyasa normlarının altında bir fiyatının olması.

İnşaat halinde olduğundan henüz tapusu yok.  Siz hemen sözleşme yapıyorsunuz. Dairenin tamamlanmasını an ve an izliyorsunuz, sonunda daire bitiyor. Ancak daire tamamlanmış ve üzerinden zaman da geçmiş olmasına karşın siz halen daha tapunuzu  alamıyorsunuz. Uzun bir sure daha alamayacağınızı öğreniyorsunuz. Hatta yaşanmış bir gerçeği kısaa paylaşayım sizlerle;

 

Bir tanıdığım yaklaşık 7-8 yıl önce evlilik hazırlıkları içinde konut alıyor.  Lefkoşa’da aldıkları apartman projesindeki daire için peşinat ve taksitler ödeniyor. İnşaat ilk 6 ay faaliyette. Sonrasında karkas vaziyette 3 blok uzun bir sure kalıyor. Bu inşaatın üzeinden yıllar geçmesine ragmen hiç tamamlanamıyor. Tahmin edeceğiniz üzere olay mahkemeye intikal ediyor. 8-9 yıl sonrasında durum çözülüyor.

 

PEKİ NEDEN?

Karşımıza çıkan iki sebepten biri

  • Müteahhit firmanın finansal sıkıntıları.;

       Genellikle de  gayrimenkulun  ipotekli olması ve borcunun çeşitli sebeplerle ödenmemesi  olarak karşımıza çıkar.

  • Diğeri ise imar mevzuatına uygun olmayan bir yapılaşmanın olması. Bu seçenek diğerine oranla çok daha az karşılaştığımız bir durumdur.

öyle ki sizlerle paylaştığım konut alımında yaşanan sıkıntının sebebi de ilk seçenek olan ‘FİNANSAL SORUNLAR’ olmuştur.

 

NE YAPMALIYIZ, ALIMLARDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

  1. KİŞİ VEYA FiRMALAR

lk olarak yatırımı yaparken doğru kişiler veya kurumlarla irtibatta olduğunuzdan emin olmalısınız.  Bu noktada araştırma yapmanızı ve referans almanızı tavsiye ederim. Kilit kişiler tecrübeli ve kayıtlı emlakcılar ile gayrimenkul değerleme uzmanları ilk ziyaret noktanız olmakla birlikte, avukatlardan destek alınmasında da fayda vardır.

 

  1. ARAŞTIRMA BELGESİ

Avukatınız vasıtası, mal sahibi vasıtası ile satın almayı plandığınız gayrimenkul üzerinde ipotek vb. herhangi bir engel olup olmadığını öğrebilirsiniz. Bunu gayrimenkulün bağlı olduğu tapu dairelerine  yazılı müracaat yaparak temin edersiniz. Belgeyi aldığınız zaman size banka kredisi (ipotek) var mı yok mu, üzerinde herhangi bir şerh var mı belirtecektir.

 

  1. KAYIT BİLGİSİ

İnşaat aşamasında bir gayrimenkul alıyorsanız müteahit firmanın kayıtlı olup olmadığını da araştırmanızda fayda var. Bu veri de size bir ışık tutabilir kanısındayım.

 

SATIN ALDIĞINIZ GAYRİMENKULUN TAPUSU

Tapunuzu almayınca ne olur?

  • Satın aldığınız gayrimenkulunuzun tapusunu henüz almadığınızı varsayalım. Tapunuz olmadığı için resmen Mal Sahibi sayılmazsınız. Mal sahibi olamadığınız için müteahhite bağlısınız.
  • Tapu olmadığı için satışında da sıkıntı yaşanabilmektedir. Ayrıca alım satım işlemlerinde bu tip durumu olan taşınmazlara az alıcı talep ettiği gibi düşük fiyata ve sözleşme üzerinden satabilirsiniz. Bu da ne kadar sağlıklıdır, tartışılır.
  • Tapunuz olmadığı için ipotek verip kredi de alamazsınız.

 

Bu ve daha bir çok sebep de sıralanabilir .

Sonuç olarak GAYRİMENKUL ALIMINDA OLASI RİSKLERİ İNDİRGEME bağlamında yukarıda bahsi geçen 3 maddeden en önemlileri 1’inci ve 2’nci maddelerdir. Bu maddelere muhakkak dikkat etmenizi tavsiye ederim.

 

GÜVENLİ YATIRIM İÇİN DOĞRU ADIMLAR ATIN.

HOŞÇAKALIN.

 

BURCU ERGİN

GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANI

Yazar'a Soru Sor:

Sorulan Sorular (0)