2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Konut Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

15 Ağustos 2016

Yaşam alanınızı güvence altına almanıza olanak tanıyan konut sigortası hakkında bilmeniz gereken detayları sizler için derledik.Evinizde oluşabilecek felaketleri göz önünde bulundurarak maddi ve manevi zarar etmemeniz açısından, konut sigortası yaptırmanız oldukça önem taşır. Ancak konut sigortası yaptırmadan önce size sağlayacağı avantajlar, poliçeye dahil olan ve olmayan hizmetler, konut sigortası teminatları ve nelere dikkat etmeniz gerektiği gibi konularda önemli noktaları bilmeniz gerekir. Yaşam alanınızı hırsızlık, su baskını ve yangın gibi felaketlere karşın güvence altına almanıza olanak tanıyan konut sigortası hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizler için derledik.
Konut sigortası nedir?
Konut sigortası, oturduğunuz daireyi ve isteğe bağlı olarak içerisinde bulunan eşyaları, başınıza gelebilecek felaketlere karşın güvence altına alan poliçelerdir. Diğer bir deyişle konut sigortası; su baskını, hırsızlık ve yangın gibi durumlarda maddi hasarınızı minimuma indirgemeye yarayan bir tür geleceğe yatırımdır.
Konut sigortası hangi durumları karşılamaz?
Sigorta firmaları genel olarak birbirleriyle benzer konut sigortası teminatları içerse de, poliçede farklı detaylar yer alabilir. Bütün sigorta firmaları konut sigortası hizmeti kapsamında, yangın gibi felaket durumlarında gerekli uygulamaları yapsalar da, deprem gibi afet olaylarını hizmet kapsamına sokmazlar.
Diğer bir yandan, bireysel kullanım sonucu doğan sorunlar da, konut sigortası kapsamına girmemektedir. Bakımsızlığa, aşınmaya ya da eskimeye bağlı olarak çıkan problemler sigorta şirketlerince tazmin edilmez. Dolayısıyla belirli dönemlerde bakım yaptırarak gerekli önlemleri almanız, kendiniz ve yaşam alanınız için oldukça önem taşımaktadır.
Konut sigortası poliçesine hangi hizmetler dahildir?
Konut sigortasını eksik yaptırmak ya da konut sigortası poliçesini yeteri kadar incelememek, hesapta olmayan sorunlarla karşılaşmaya zemin hazırlar. Dolayısıyla sigorta poliçesinde yer alan hizmetlerin ve teminat tutarlarının detaylıca incelemesi, sigortası yaptırılan kıymetleri karşılayıp karşılamadığının ölçülmesi gerekir. Ayrıca, bazı sigorta şirketlerinin sağladığı ancak pek çok kimse tarafından bilinmeyen cam, çilingir, ambulans, elektrik ve su tesisatı gibi asistans hizmetlerinin, konut sigortası kapsamında olup olmadığı da öğrenilmelidir.
Tüm bunların yanı sıra, poliçede yer alan hizmetlerin tam olarak incelenmesi ve eksiklik olmadığından emin olunması, ev sahibine hasarı tazmin etme hakkı doğurur. Teminatı yapılmayan hizmet için tazmin talep edilemeyeceğinden, konut sigortası yaptırmadan önce, evin hangi risklere karşı güvence altına alınmak istendiği iyi belirlemelidir. Son olarak poliçe detaylı bir şekilde incelenmeli ve prim ödemeleri zamanında gerçekleştirilmelidir.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır