2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

”Kıbrıs’ta fayların deprem üretme potansiyeli çok yüksek”

8 Mart 2023

Jeoloji Yüksek Mühendisi, Deprem Bilimci Dr. Ramazan Demirtaş Kıbrıs’ta fayların deprem üretme potansiyelinin çok yüksek olduğunu söyledi.
Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Yenidüzen Gazetesi’nin haberine göre Jeoloji Yüksek Mühendisi, Deprem Bilimci Dr. Ramazan Demirtaş Kıbrıs’ta fayların deprem üretme potansiyelinin çok yüksek olduğunu vurgulayarak, depremin oluşum zamanını vermenin mümkün olmadığını söyledi.

Kıbrıs’ın Ölü Deniz Fay Zonu, Doğu Anadolu Fay Zonu ve Ege-Kıbrıs Yayı’nın kavşak noktasında olduğuna dikkat çeken Dr. Demirtaş, bu üçlü kavşak noktasında milattan önce, 7 ile 8 büyüklüklerinde çok büyük yıkıcı depremler olduğunu hatırlattı.

Demirtaş, bu tür depremlerin 1000-1500 yıl gibi tekrarlama periyodu olduğunun altını çizdi.

Jeoloji Yüksek Mühendisi, Deprem Bilimci Dr. Ramazan Demirtaş ‘‘Kıbrıs’ın 150-200 kilometre uzaklığındaki büyük şiddette bir deprem de Kıbrıs’ı çok ciddi etkileyebilir. Zemininiz ve yapınız kötüyse yıkıma ve ağır hasara neden olabilir. Kıbrıs’ın özellikle kıyı kesimlerindeki yerleşim yerlerinde deprem hareketi zemine bağlı olarak büyüyecektir’’ dedi.

Depreme her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayan Dr. Demirtaş, yapı denetiminin önemine dikkat çekti.

Demirtaş, olası bir depremde hangi zeminlere ne olacağının bilindiğini, depremi beklemek yerine gerekli denetimleri yapıp sorunlu binaların yıkılması gerektiğini vurguladı.

 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır