2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs’ta emlak yatırımı olanlar için şok iddia!

18 Ağustos 2015

Kıbrıs emlak dünyası mülkiyet sorununu tartışıyor. KKTC tapularının durumu ne olacak? Kıbrıslı emlakçıların elini kolunu bağlayan bu süreçte, dikkat çeken ve tedirgin eden bir açıklama daha geldi..Çözüm sürecinde mülkiyet krizi sürüyor. KKTC’de yapılan gayrimenkullerin akıbeti ne olacak? Kıbrıs emlak dünyası uzun süredir bu soruya yanıt arıyor! Hatta sırf bu belirsizlik dünyasından Kıbrıs emlakçıları bir süredir durgunluğu yaşıyor..
Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa milletvekili Ersin Tatar da bu konuda dikkat çeken bir açıklama yaptı. Tatar “Rum lider Anastasiades’le sözcüsünün toprak ve mülkiyet konusundaki son açıklamalarının Kıbrıs Türk halkı açısından son derece olumsuz olduğuna” dikkati çekti.
Ersin Tatar, “ Cumhurbaşkanı Akıncı’yı Rum lider Anastasiades’in sözünü ettiği mülkiyetle ilgili yeni zeminin ne olduğunu ve ilk sözün malın 1974 öncesi sahibinde olmasını kabul etmekle Kıbrıs Türk halkının nasıl memnun edileceğini halka açıklamaya” çağırdı.
UBP için genel başkanlık adaylığını açıklayan Ersin Tatar açıklamasında şunları kaydetti:
“Bizler uydurmuyoruz, halkımızı korkutmaya çalışmıyoruz. Rum yetkililerin açıklamaları ve Cumhurbaşkanlığı ile hükümetin bunlara susturucu yanıtı yeterince vermemesi dolayısı ile halkımız tedirgin oluyor, ekonomimiz zarar görüyor.
Eğer böyle gidilirse KKTC tapulu tüm mallar sıkıntı yaşayacak, herkes bundan zarar görecektir.
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis yaptığı açıklamada, “müzakerelerde mülkiyet, hakların tanındığı yeni bir zemin ve özellikle de ilk sözün mülk sahibinde olduğu olgusu üzerinde görüşülüyor. Elbette tedaviler çoktur ve kategorize ediliyor” dedi.
Rum Yönetimi Sözcüsü Nikos Hristodulidis de “bu aşamada toprak düzenlemeleri kriterleri görüşülüyor, bu toprağın da özüdür. Bu kriterlerde uzlaşıya varıldığında haritalarla müzakereye geçeceğiz” şeklinde konuştu.
Bu açıklamalar dolayısı ile bir türlü sorularımıza yanıt vermeyen Sayın Cumhurbaşkanı’na bir kez daha soruyorum:
Anastasiades’in sözünü ettiği mülkiyetle ilgili yeni zemin nedir?
Türk tarafı olarak önceki önerilerimiz, görüşlerimiz ve kriterlerimizin bir bölümü ya da tümünden vaz mı geçtik?
Vazgeçtiysek, neden bu yola gittik?
İlk sözün malın 1974 öncesi sahibine ait olduğunu kabul ettiğinize göre Rum tarafının bunu sağlayıcı yöndeki istediği kriterleri size dayatmasını nasıl engelleyeceksiniz?
Rum sözcüsü toprak kriterlerinin masaya geldiğini açıkladı. Rum liderliğinin önerilerinde 23 Temmuz 2014’te Sayın Eroğlu’na sunulan önerilerden bir fark var mı?
Rum tarafı kriterleri o kadar önemsiyor ki Sözcü , ‘ kriterler toprağın özüdür’ diyor. Rum tarafına göre 100 bin Rum alacakları topraklara, 60 bin de içimize gelecek. Peki ama sizin görüşünüz nedir?
Kıbrıs Türkü için büyük önem taşıyan mülkiyet komitesinin başkan ve üyelerini size kaç kezdir sormamıza rağmen neden açıklamıyorsunuz?
Öte yandan bu noktada Ulusal Birlik Partisi yönetimine de Rum yetkililerin bu açıklamaları karşısında Cumhurbaşkanı ve CTP ile ortaklık uğruna suskun kalınmaması çağrısında bulunuyorum.
Aksi takdirde, halk arasındaki ” beş bakan koltuğa oturdu, milli dava unutuldu” şeklindeki konuşmalar daha da yaygınlaşabilir.
Mülkiyet ve toprak konusu halkımız için çok önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve tüm partileri gelinen kritik aşamada gerçekleri halkımızla paylaşmaya ve Rum tarafının olumsuz tutumları karşısında halkımızın haklarını layıkı ile korumak ve savunmaktan geri durmamaya davet ediyorum.”

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır