2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs konut projelerinden ev alırken sormanız gereken 5 kritik soru!

28 Haziran 2018

KKTC emlak sektörüne yatırım yapan kazanıyor. Tabi bu süreçte doğru karar alanlar için avantaj çok daha yüksek. Peki yeni bir konut projesi alırken nelere dikkat etmek gerekir? Kıbrıs Emlak Merkezi olarak sizin için 5 kritik soru çıkardık. İşte detaylar.Ev almak isteyenlerin tercihi, genelde yeni konut projeleri oluyor. Kıbrıs emlak sektöründe de konut projesi sayısı günden güne artıyor.

Firma, proje özellikleri ve proje lokasyonu önemli kriterler arasında. Fakat dahası da olmalı.

Kıbrıs’ın tek emlak haber-ilan portalı Kıbrıs Emlak Merkezi olarak nasıl ki sadece sektörün güçlü markalarıyla çalışıyorsak, okurlarımız ve takipçilerimizin de bilinçli tüketiciler olmasını arzuluyoruz.

O yüzden siz değerli yatırımcılar için bir projeyi incelerken sormanız gereken 5 kritik soruyu sıralıyoruz.

Sonradan sürpriz yaşamamak, hatta hayal kırıklığına uğramamak için bu soruları sormanızı öneriyoruz.

EVİN NET KULLANIM METREKARESİNİ ÖĞRENİN

Konut sektörünün en büyük sıkıntılarından biri kuşkusuz brüt ve net metrekare arasındaki fark. Bu farkın nedeni, asansör boşlukları, kat antreleri, bazen otopark alanları, teraslar ve duvar altı metrekareleri olarak kabaca özetlenebilir. Bu farkın standart bir cevabı yoktur, projeye göre değişir. Ancak ortalamada eğer net ve brüt farkı %15’ten çok ise sorgulamaya değerdir.

KDV VE TAPU MASRAFI KİME AİT OLACAK

Satış ekiplerinin eğitimlerinde ilk öğrendikleri şey, projeyle ilgili en iyi özelliklerle alım kararı verdirmek, bu karardan sonra da masraf teşkil edecek unsurları “sanki bir detaymış gibi” söylemek oluyor genelde. Ancak size bir detay gibi açıklanan şey pekala başka bir projeden bir odası daha olan bir ev almanızı sağlayacak kadar yüksek bir meblağ olabilir. O yüzden el sıkışmadan once tüm masrafları netleştirmekte fayda var.

SİTE AİDATINI ÖĞRENİN

Site aidatları çok üniteli projelerde genellikle kayda değer meblağlar olmayabilir. Ancak Kıbrıs konut projelerinde genelde sterlin ile hesaplanıyor aidatlar. Sonradan “bu da nedir”dememek için, en başta onu da sorun.

KULLANILACAK MALZEMELERİN MARKASINI VE GARANTİSİNİ SORUN

Satış vaadi sözleşmeleri genellikle henüz projenin önemli detayları ortaya çıkmadan hazırlanır. Dolayısıyla da projeyle ilgili detaylar tam olarak belirlenemez. Bundan dolayı da iyi niyetli firmalar anlaşmalarına şöyle bir madde eklerler “x markası veya muadili”. Bu tabir, eğer projenin çok başında alım yapıyorsanız normaldir. Ancak lansmandan 6 ay sonra da “muadili” tabiri kullanılıyorsa, dikkatli olmak lazım. Zira projelerin ortalama gerçekleşme süresi 2 yıldır ve siz zamanda hala malzeme satın alımlarını yapmadıysanız, takipçisi olmakta fayda var.

TESLİMAT VE TAPU TESLİM TARİHİNİ NETLEŞTİRİN

Son yıllarda çok güçlü, çok güvenilir inşaat firmalarında bile geç teslimat söz konusu olabiliyor. Çok fazla bağımsız değişkeni olan inşaat, malzeme satın alma ve üretim konusunda bağımlı. Toplamda sürenin %20’si gibi bir gecikme normal karşılanmalı. Ancak bu süre zarfında firmaya karşı da bir yaptırımınız olmalı. Genellikle bu yaptırım firmanın size bir kira bedeli ödemesi şeklinde gerçekleşir. Siz siz olun bu kira bedeli konusunu, henüz satış vaadi sözleşmesini imzalarken belirleyin. Tabii ki tapu teslimi de çok çok önemli. Onu da kesinlikle ihmal etmeyin, en başta sözleşmeye ekletin.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır