2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs İnşaat Sektöründe İnşaat Ruhsatı Olmayan Projelere Denetim Başlıyor

16 Mart 2023

Gazimağusa Belediyesi’nin sıkı denetimlerinden sonra Çatalköy-Esentepe Belediyesi de 17 Nisan itibarıyla izinsiz ve ruhsatlandırılmamış yapıların denetimine başlıyor.
Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Geçtiğimiz günlerde Gazimağusa Belediyesi, 1 hafta içinde yasal gerekçelere uymayan 3 inşaatı mühürleyerek yapımını durdurmuştu.

Çatalköy-Esentepe Belediyesi de 17 Nisan tarihine kadar gerekli işlemleri tamamlamayan yapı sahipleri hakkında yasal işlem başlatacak.

Çatalköy-Esentepe Belediyesi, belediye sınırları içinde inşaat ruhsatı alınmadan inşaatı başlamış tüm yapılar için KTMMOB, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası’ndan vizeleri alınmış ve Tapu Dairesi’nden “Onaylı Son Durum Krokisi” (sınır ihlali olmadığını ispat eden belge) ile birlikte belediyeye başvurulması ile ilgili duyuru yaptı.

 

Yasal gerekçelere uymayanlara cezai işlem uygulanacak

17 Nisan’a kadar başvuru yapılmaması halinde belediyenin, 51/1995 sayılı yasaya dayanarak, yasal işlem başlatacağını açıklayan Çatalköy-Esentepe Belediyesi, verilen sürede gerekli işlemlerini tamamlamayan ve halen inşaatına devam eden yapı sahipleri için belediyenin, her gün için yasanın öngördüğü inşaat ruhsatı harcının yüzde 10’u kadar cezai işlem uygulayacağına dikkat çekti.

 

İskele bölgesi ne olacak?

Zemini konusunda gündeme gelen İskele bölgesi için de benzer bir uygulama yapılacak mı merak konusu.

Hatırlayacağınız üzere yakın dönemde Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İskele Long Beach bölgesinin zemini hakkında uyarıda bulunmuştu.

Deprem konusunda sık sık gündeme gelen İskele bölgesinde bulunan inşaatlarda denetim başlatılacak mı merak ediliyor.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , , , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır