yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs inşaat firmaları ve pandemide yapılan 3 hata

11 Mayıs 2021

Kıbrıs inşaat firmaları için pandemi sürecinde yapılan 3 hata var. Detayları ve çözüm yolunu Kıbrıs Emlak Merkezi’nde sıraladık.

kıbrıs inşaat firmaları

Kıbrıs inşaat firmaları ve pandemide yapılan 3 hata

COVID-19 Çin’de ortaya çıktığında herkes endişelenmişti, fakat kimse salgının bu kadar büyüyeceğini tahmin etmiyordu. Dünyayı saran salgınla mücadele, tam bir yılı aştı. Tüm dünya ekonomisi gibi, Kuzey Kıbrıs ekonomisi de süreçten olumsuz etkileniyor. Kıbrıs Emlak Merkezi olarak bu yazımızda size KKTC inşaat firmalarının pandemi sürecindeki yönetim hatalarını sıralayacağız.

  • Finansal Olarak Hazırlıksız Yakalanmak

Büyük umutlarla başlayan 2020 yılının ilk aylarında arttı salgının etkisi. Üçüncü ayda, yani Mart ayında da karantina başladı. Birçok Kuzey Kıbrıs inşaat firması bu sürece finansal olarak hazırlıksız yakalandı. Bazı firmalar yeni proje açıp, lansman fırsatı satışlarıyla nakit toplama planlaması yapıyordu tam o aylarda. Bazıları ise projelerini teslim için son sayıyordu. Projeleri tamamlayıp, kalan ödemeleri toplayacaktı piyasadan. Hepsi bıçak gibi kesildi. Kasasında güçlü stoğu bulunmayan firmalar için zor bir dönem oldu, olmaya da devam ediyor. Salgın koşullarında çalışma zorluğunun dışında, maddi aksamalardan dolayı ara veren projeler de var, teslimi gecikenler de… Bu yaşananlar tüm firmalara yerel dışındaki yatırımcının, yani başta KKTC’nin en büyük gayrimenkul pazarı Türkiye ve diğer ülkelerdeki yatırımcıların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.

  • Sessizliğe Bürünmek

Belki de en büyük ihmallerden biri oldu bu. Hayat gibi işler de durunca, kriz yönetimi yerine geri çekilmeyi tercih etti bazı firmalar. Projeleriyle birlikte iletişim de durdu. Bazılarının web siteleri bile kapandı. Oysa bu dönemde hem evinden çıkamayan yerel alıcı, hem de yurt dışından gelip de firmaya güvenerek alım yapanlar gelişmeleri çok merak etti. Yatırım yaptığı firmanın, projenin ne durumda olduğunu öğrenmek istedi. Süreci başarıyla yönetenler, büyük kazanım sağladı. Fakat bırakın profesyonel akış planlamayı, aylarca ücretsiz Facebook hesabından paylaşım bile yapmayanlar var. Yüzyüze iletişimin kopma noktasına geldiği bir dönemde, tek erişim dijitalken dijitalde de olmamak bu…

  • Çözüm Yolu Bulmamak

Bu süreci herkes zor geçirdi, zorluklarla mücadeleye de devam ediyor. Çünkü alıcının ve kazancın bol olduğu dönemler gibi değil. Fakat önemli olan, çözüm bulmak. Piyasa ihtiyacını vaktinde okuyan firmalar, yerinde hamleler yaptı. Bazı firmalar daireden villaya geçişi gördü. Elindeki stoğa uygun fırsatlar oluşturdu. Örneğin takas kabul etti. Daire aldı, villalarını hızlıca sattı. Ya da alıcıya uygun ödeme koşulları sunarak, hızlıca nakit akışı sağladı.  Hatta bütçesi doğrultusunda doğru yerde, doğru zamanda proje açanlar pandemide bile yerel pazara çok hızlı satış yaptı. Yani çözüm bulan kazandı, çözüm aramak yerine içe kapanan daraldı…

Alıcı Ne İstiyor?

Kıbrıs Emlak Merkezi canlı destek hattı üzerinden gelen mesajlar gösteriyor ki, Kuzey Kıbrıs’ta yatırım düşünenlerin sayısı günden güne artıyor. Gerek pandeminin kısıtlamalarının Türkiye ve dünyadaki sancıları, gerekse Forbes dergisinin KKTC’yi yatırım için işaret etmesi bu ilgiyi arttırıyor. Fakat hem daha önce konut alanlar, hem de almayı düşünenler güvenerek adım atmak istiyor. Alım yapacağı firmaya, projesine, ‘her koşulda işinin başında olmasını’ görmek istiyor.

Aşı ile birlikte pandemi sürecinde olumlu gidişat görülüyor. Fakat salgının daha ne kadar süreceği belli değil. O yüzden bunalıma girmek yerine, süreci doğru hamlelerle yöneten kazanmaya devam edecek.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Yorum yap

Listeleri Karşılaştır