2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs emlak ve inşaat dünyasının gözü bu düzenlemede!

1 Ağustos 2015

Kıbrıs ekonomisinin önündeki en büyük engellerden biri belirsizlik. Bu sıkıntıyı aşmak için yeni bir düzenlemeye gidiyor. İnşaat sektörüne nefes aldıracak düzenlemeler ile bakın neler değişecek.Yatırımcı önündeki en büyük engel belirsizlik ve bürokratik engeller. Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın Rekabet Edebilirlik Raporu 2015 de bunu doğruluyor. Bu sıkıntı özellikle de inşaat sektörünün önünü tıkıyor.

KKTC’nin yeni hükümeti, inşaat sektörünü öncelikli düzenlenecekler listesine ekledi, temel meseleyi çözmek için de programını oluşturdu.

Meclis’te hükümet programını okuyan Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, inşaat sektörünün bir yandan ülkedeki en önemli ekonomik sektörlerden biri olması, diğer yandan çevrenin korunması ve geliştirilmesiyle ilişkisi nedeniyle hükümetin temel meselelerinden biri olduğunu ifade etti.

Bu alanda temel hedef, çevreyi gözetip geliştirirken ekonomiye girdi sağlayan bir sektör yaratmak olarak açıklayan Ertuğruloğlu, bu amaçla, İmar Yasası, imar planlarını Şehir Planlama Dairesi ile kent belediyelerinin birlikte hazırlaması ve planlama araçlarının düzenlenmesi hedefiyle dokuz ay içerisinde değiştirileceğini belirtti.

İç ve dış yatırımcılar için herhangi bir sürpriz, keyfilik ve belirsizliğe fırsat vermemek, güvensizlik yaratmamak ve yatırım iklimini olumsuz etkilememek için İmar Yasası’nın yürürlüğe girmesinden itibaren 18 ay içerisinde tüm kentlerde Ülkesel Fiziki Plan doğrultusunda bölgesel imar planlarının hazırlanması sağlanacak.

İnşaat izni ve/veya onayı alma mekanizmaları yeniden gözden geçirilecek ve kırtasiyecilikten arındırılarak mümkün olduğunca basitleştirilecek.

Bu düzenlemelerle ülkeye yerli ve yabancı yeni yatırımcıların projeler üretmesi hedeflenecek.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır