2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs emlak sektöründe, emlak danışmanı alarmı!

15 Haziran 2016

Kıbrıs emlak sektörü hızla büyüyor ama ne kadar kontrollü işliyor bu süreç? Son dönemde hızla artan emlak danışmanı sayısı, beraberinde yeni tehlikeler de getiriyor. Kıbrıs Emlak Merkezi Genel Yayın Yönetmeni Atıl Ayaz yazdı..Elini kolunu sallayan, bir günde emlak danışmanı olursa..
Son dönemde aslında birçok kişiyi rahatsız, hatta mağdur eden başlıklardan birini detaylandıracağım bu yazımda, tehlike seviyesi hızla artan emlak danışmanlarını..
Kıbrıs emlak sektörü hızla büyüyor, Kıbrıs emlak dünyası yeni yatırım fırsatlarını karşılıyor. Buraya kadar her şey iyi, güzel de.. Bu süreç ne kadar doğru ve ne kadar kontrollü yönetiliyor?
İnşaat, altyapı, proje kısmını bir kenara bırakalım şimdilik. Emlakçılık veya emlak danışmanlığı mesleği penceresinden bakalım bu kez.
Sektör geliştikçe, marka sayısı da artıyor KKTC’de. Eskiden tekti markalı emlak acentesi, artık günden güne çoğalıyor sayıları. Uluslararası emlak devleri, KKTC’deki potansiyeli gördü, karşılıklı ticareti hızlandırıyor.
Kıbrıs Türk emlak sektöründe kayıt dışı emlakçılık zaten vardı, ‘ayaklı emlakçı’ da deniyordu onlara. Ofissiz, çalışansız, vergisiz, hatta güvencesiz yapıyorlardı bu işi.
Markalı veya markasız yeni emlak acenteleriyle birlikte, bu yanlışa bir de istihdam çabası eklendi. Çünkü yeni açılan acenteler iş yapabilmek, markasını güçlü bir noktada konumlandırabilmek ve sektörü elinde tutabilmek kaygısıyla kadrosunu genişletmek istiyor bir an önce. Peki bu ihtiyaca yanıt verebilecek kaç emlak profesyoneli var sizce ülkede?
Yanıtı net aslında, çok çok az. O yüzden de firmalar bu boşluğu kendi yöntemleriyle dolduruyor.
Kimileri sektör dışından genç isimleri katıyor bu mesleğe. Örneğin yeni mezunları.. Alıyorlar, eğitimlere gönderiyorlar ve ağaç yaşken eğilir misali emlak danışmanlığı için eğitiyorlar.
Bazıları ise direkt açıyor kapısını. Deyim yerindeyse; elini kolunu sallayan giriyor o kapıdan. Hatta o kişiler emlak danışmanından da öte, bir günde emlak profesyoneli, profesyonel yatırım danışmanı olarak lanse ediliyor vatandaşa..
Peki ne kadar doğru bu? Sırf kadronuz kalabalık görünsün diye aldığınız bu kişi kimdir? Daha önce neler yapmış, bundan sonra neler yapacak biliyor musunuz?
Bu endişeyi bir örnekle pekiştireyim. Dün sosyal medyada bir paylaşım dikkatimi çekti. Türkiye’de dolandırıcılıktan, hırsızlıktan sabıkalı bir ismin KKTC’de emlak profesyoneli olarak hizmet verdiğini yazmış bir kullanıcı. Çok şaşırmadım açıksası..
Kimseyi geçmişte yaptığı hatalarla yargılamak haddimize değil elbet, ama onu istihdam eden kişi ya da kişiler, bu ayrıntıya baktı mı acaba kapılarını açarken?
Sadece sabıka çervesinden de yaklaşmayalım konuya. İşi bilen bilmeyen birçok kişi şu an sosyal medyada emlak profesyoneli olarak cirit atıyor. Düne kadar x bir sektörde, x bir iş yapanlar, işsiz kalınca birkaç saatte emlak danışmanı oluyor.
Bir emlak alıp satmak isteyen vatandaş da, sektöre güvendiği için ve aklına kötüyü getirmeden arıyor bu kişileri ya da çalıyor kapılarını.
Bu kadar mı kolay bu iş? Ne kadar doğru bu gidişat?
O kişiler bir emlağı alırken veya satarken 3 yıl sonra sektörde nerede olmak istediğini düşünmeyebilir, çünkü derdi günü kurtarmak.
Ve bu süreçte iyi niyetiyle profesyonel danışmanlık alan, hizmet bedelini ödeyen vatandaş mağdur olabilir. Yarın dönüp baktığında, karşısında muhatap bulamayabilir.
İhtimalleri, mağduriyet senaryolarını sayısız şekilde çoğaltabilirim. Emin olun sizler de aynısını düşünüyorsunuz. Görüştüğüm vatandaşlar değil sadece, emlak sektörüne yıllarını veren isimler de bu kaygıyı taşıyor. Sektörün bu hatalı adımlarla güven kaybetmesi durumunda, geri dönüşünün çok ama çok zor olacağını biliyorlar..
Gelin o zaman çözümü konuşalım.
Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği kayıt dışı emlakçılara karşı uyarı ve vurgu yapıyor her daim. Bence bu tehlikeye, bir de eğitimsiz emlakçılar eklenmeli artık.
Çünkü bir firmanın birliğe kayıtlı olması, o firmanın yanında bilgisiz isimler çalıştırmayacağı, vatandaşı mağdur etmeyeceği anlamına gelmiyor.
Eğer yüzlerce profesyonel bu meslekten ekmek kazanıyorsa, binlerce-onbinlerce vatandaş alım-satım sürecinde bu sektöre güveniyorsa, herkese büyük sorumluluk düşüyor.
Türkiye, emlakçılık yasası ile bu yanlışın önünü kesecek.
Güvenli ve gerçek anlamda profesyonel bir emlak sektörü için, darısı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başına..
Tabi her şeyi devletten beklemek olmaz..
Vatandaşlar da sonradan ‘vah vah’ dememek için, emlak danışmanı tercihi yaparken karşısındaki kişiyi küçük bir sorgudan geçirmeli.

ATIL AYAZ
Kıbrıs Emlak Merkezi Genel Yayın Yönetmeni


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır