2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kaybetmekten hoşlanmayan zeki yatırımcı ve alıcılar hata kabul etmez

30 Temmuz 2016

Yatırım yapmak isteyenler veya alıcı potansiyeline sahip olanlar, ilk önce sizden emlak piyasasını ve faaliyet alanınızı son derece iyi bilmenizi beklerler. İşte Detaylar…Sizden hizmet alanlar karşısında herhangi bir konuda yetersiz kalırsanız ya da eksik bilgi verirseniz kısa süre sonra bunu fark ederler ve kendilerine kısa sürede başka bir emlak/yatırım danışmanı bulurlar.
Ancak her türlü durum ve şart için önceden hazırlıklıysanız ve sizden hizmet alan yatırımcılar iyi bir yatırım fırsatını sizin aracılığınızla yakaladılarsa olay tersine döner ve ününüz hızla yayılmaya başlar. Beklenmedik kadar büyük yerlerden telefonlar almaya başlarsınız.
İşin esası tamamen bir domino etkisidir. Eğer doğru yöne bir adım atıp dominoları yıkmayı başarırsanız karşınızda duran rakipleri yıkıp kazanan olabilirsiniz. Ancak sıralamada hata yapar ve ters yöne adım atarsanız domino etkisi daha ilk vuruşta hüsranla sonlanır. Bunun için birçok emlak/yatırım danışmanının ciddi rakamlarla reklam yapmaya çalışması anlaşılabilir ancak esas reklam kulaktan kulağa yayılandır.
Ülkemizde ve dünya çapında başarılı olan yatırımcılar mutlaka kendisine aracılık edenlerin isimlerini lüks restoranlardaki yemekli toplantılarda ve beş yıldızlı otellerdeki partilerinde fısıldarlar.
Elinde döviz çantasıyla gezen eski tip yatırımcıların yerini artık piyasayı ciddi şekilde takip eden, kültürlü, ekonomiden iyi anlayan yatırımcılar aldı. Peki, bu yatırımcılar karşısında eksiksiz bir hazırlık hangi yolla sağlanır?
www.kibrisemlakmerkezi.com olarak dünyada uygulanan dört stratejiyi sizler için derledik:
1. Zeki yatırımcı ve alıcılar para kazanmak için doğru gayrimenkulü ararlar. Önemli olan onların çok ucuza büyük kârlar elde edecekleri gayrimenkuller bulmak değildir. Asıl olan, gerçekten büyüme ve gelir potansiyeline sahip bölgeleri saptamak ve akıl almaz kârlar getirecek bir gayrimenkul yerine bir bölgeyi pazarlayabilmektir.
Konum, konum, konum… Mutlaka satış yapacağınız bölgenin en ince ayrıntısına kadar her köşesine hâkim olmalısınız gerçeğini artık hatırlatmıyoruz. Ayrıca, uzun uzun konuşarak yatırımcıyı bunaltmak yerine net bilgilerle potansiyeli ortaya koyun tezini de hatırlatmaya gerek duymuyoruz
2. Profesyonel bir emlak/yatırım danışmanı, yatırımcı daha kapıdan girdiği an onun umutlarını gözlerinden anlar. Yatırımcının fikirlerini, gelir hedeflerini ve en önemlisi bütçesini öğrendikten sonra doğru yol haritasını oluşturmalısınız ve yatırımcının ihtiyacını karşılamalısınız. Belirli bütçe aralıkları için önceden hazırlayacağınız son 12 aya ait satılan gayrimenkul listesi ve bu satışların ortalama ne kadar sürdüğünü ve ortalama gayrimenkul fiyatlarını gösteren bir grafik işinizi kolaylaştıracaktır.
Bir emlak/yatırım danışmanı olarak yatırımcı ile bağ kurmanız ve ortalama bir güzergâh belirlemeniz zaman alacaktır. Çünkü yatırımcılar genelde size gelmeden önce düşük bir fiyata en iyi gayrimenkulü almaya hazırlanmıştır.
Siz ise önceden hazırladığınız listeler sayesinde bölgede yatırımcıya en uygun gayrimenkulleri sunar ve yatırım yapılacak bölgede ki gayrimenkullerin fiyatı konusunda onu ikna edebilirsiniz. Burada ortalama konusuna özellikle dikkat etmek gerekir. Ortalamalar, bazen başı buzdolabında ayakları ise fırında olan bir insan gibi anlamsız bir durum ortaya çıkartabilir.
3. Bazı yatırımcılar da resmen parasını batırmak için belirlediği seçimler ile size gelir. Asla para kazandırmayacak aksine büyük zararlara neden olacak bir bölgeyi seçen yatırımcınızın tercihlerini en sert eleştirilerle karşılamalı ve yatırımcınızın uğrayabileceği zararı net bir dille anlatmalısınız. Emlak/yatırım danışmanı olarak göreviniz yalnızca kâr getirecek yatırımlara ön ayak olmak değil, yanlış yatırımları da önlemektir.
4. Metropollerde gayrimenkul satışının hızlı ilerlemesi, yatırımcıları genelde buralara yönlendirir. Bu yatırımcıların durumu, suyun akışına kapılan balıkların su içinde nereye gideceğini bilememesine benzer. Metropolde yatırım yapmak isteyenler için pazarın eğilimini takip etmelisiniz. Pazarda yavaşlama var mı? Alınan gayrimenkul kâr elde edecek seviyeye geldiğinde ne kadar bir sürede satılabiliyor? Bu konuda en az dört yıllık bir geçmiş araştırması yapmalı ve eğilimleri ay ay saptamalısınız.
Tüm bu alanlarda çalışmalarını sürdüren www.kibrisemlakmerkezi.com ekibi yenilenen sektöre adapte olabilmeniz için hizmetlerini geliştirmeye devam ediyor. Fiyat, şehir ve bölge, yatırımı etkileyen faktörler olsa da doğru yatırım için mutlaka yukarıda altını çizdiğimiz dört başlığı dikkate almalısınız. Bilgi ve sunum becerileriniz, yatırımcılara öncülük etmek için yardımcı olacak ve müşterileriniz hak ettiğiniz itibarı size teslim edecektir.
“Hayatta en çok başarı gösteren insanlar, soru soranlardır. Onlar her zaman öğrenirler. Durmadan büyürler, gelişirler. Her zaman girişken ve ataktırlar.” Robert Kiyosaki
“Artık “Yatırım Danışmanı” etiketimizle yatırımcılar ve yatırım danışmanları için çok özel paylaşımların yer alacağı içeriklerimizi yayınlamaya başladık. Yatırım dünyasına ait çok farklı ve faydalı fikirleri burada bulabilirsiniz.”


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır