2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

İşte bölge bölge Kıbrıs’ta emlak yatırım fırsatları!

3 Mart 2016

Akdeniz’in incisi olarak söylenen ve her yıl başarıyla binlerce turist ağırlayan KKTC’de emlak piyasası gün geçtikçe hareketlenmeye  devam ediyor. Diğer tatil bölgelerine göre çok daha uygun …Akdeniz’in incisi olarak söylenen ve her yıl başarıyla binlerce turist ağırlayan KKTC’de emlak piyasası gün geçtikçe hareketlenmeye devam ediyor. Diğer tatil bölgelerine göre çok daha uygun fiyatlara konut sahibi olunabilen Kuzey Kıbrıs 2014 yılından sonra özellikle İngiliz ailelerin göz bebeği konumuna geldi.
Fırsatlar diyarı..
Avrupa’daki konut fiyatları ile karşılaştırıldığında tam bir fırsatlar diyarı olan Kuzey Kıbrıs, sıcak Akdeniz iklimi, uzun yaz mevsimi, masmavi denizi ve doğal güzellikleri ile de uluslararası konut yatırımcısının dikkatini çekiyor.Kuzey Kıbrıs Gayrienkul Piyasasısı 2014 sonrası İstanbul’dan sonra yerli ve yabancı yatırımcıların gozdesi olmaya başladı.En fazla konut alanların başında İngiliz, Rus, Arap ,İsviçre,Finlandiya ve Norveçliler Türklerden sonra başı çekmekte.
2015 yılı itibari ile Ruslardan sonra Arap dünyası da Kuzey Kıbrıs konut pazarına daha da cazip bakmaya başladı. Şu anda ismini gizleyen büyük şirketlerin temsilcileri özelikle Girne ve Magosa bölgesinde emlak alımı yatırımı ve piyasa araştırması yapmaya başladı.
Lüks ve teknoloji ağırlıklı..
Her ne kadar da Arapların Kuzey Kıbrıs emlak piyasasına göstermeye başladığı ilgi var olsa da 2009 sonrası yaşanan yabancı yatırımcıların durgunluğu ile Kuzey Kıbrıs emlak piyasasında yaşanan daralma ve küçülmenin getirdiği arz karşısında Girne bölgesine yükselmeye başlayan çok katlı daireler dışında Arapların alışkın olduğu lüks ve teknoloji ağırlıklı büyük konutların yapımına henüz başlanmadı.Araplara yönelik lüks villa konutuna girecek olan ilk inşaat şirketleri pastadan büyük dilimi almayı başaracak gibi gözüküyor.
Emlak piyasasının yanısıra Kuzey Kıbrıs Girne bölgesinde önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde tamamlanması beklenen 8 adet 5 yıldızlı ve casino izinli hotel yatırımı olması da Turk ve yabancı yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.
10 yılda 200.000 öğrenci
Kıbrıs’taki emlak ve turizm piyasasının yanısıra eğitim ve sağlık alanındaki yatırımları göz ardı etmemek lazım. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) dünya çapında bir “eğitim adası” olarak tanınması için 1.2 milyar dolarlık yatırım yapan Yakın Doğu Üniversitesi’nin yanı sıra üniversiteler arasında rekabet gibi başlayan yatırım atağı daha da kızışacakmış gibi gözüküyor. Sağlık alanında dünya çapında ve en gelişmiş hizmeti vermek için Florence Nightingale ile bir protokol imzaladıklarını söyleyen GAÜ Girne Amerikan Üniversitesi “Ülke ihtiyaçlarını bildiğimiz için halkımızın yanısıra sağlık turizmine de büyük ölçüde katkısı olacak bu yatırımla hem diş kliniği hem de Hastane olarak ülkedeki sağlık hizmetinin çıtasını yükselteceğiz” dedi.
Kuzey Kıbrıs Eğitim Bakanlığı’ndan resmi olarak 2014-2015 eğitim ve öğretim yıllarında yapılan ögrenci kaydının 70,004 olarak açıklandığı ve bu rakamın 10 yıl içerisinde 200,000 üzerine çıkması hedeflendiği açıklandı.
Girne’deki emlak piyasası ve fiyatları:
Girne’deki arsa fiyatları m2: Girne içerisindeki beyaz bölgede yer alan arsaların m2 fiyatı 2015 yılı başı itibari ile 350 GBP-400G BP arasında değişmektedir. 2013-2015 Yılları arasında Kıbrısta en çok Girne’de beyaz bolgede yer alan arsa fiyatlarının değeri kazandığı gözlemlenmektedir.
Girne’de daire fiyatları: Girne içerisinde 2014-2015 yılları arasındaki ortalama m2 fiyatlarının 650 GBP’den başladığı, kalite ve kat sayısına gore fiyatının arttığı gözlenmektedir.
Girne’de villa fiyatları: Girne ve civari yerleşim bölgelerinde (Edremit , Zeytinlik, Bellapais, Catalköy , Ozanköy ) m2 fiyatlarının 1100 GBP dan başlayıp konum , kalite , ulaşım ve manzarasına gore değişmektedir.
Girne bölgesinde arsa – arazi fiyatları: Girne, ve civarı yani Edremit , Zeytinlik, Bellapais, Catalköy, Ozanköy Bölgelerindeki altyapısı hazır arsa ve arazilerin fiyatlarının en az m2 bazında 120 GBP Olarak alıcı bulduğu görulmektedir.
Girne’nin batısı arsa arazi fiyatları: Girne’nin batısı Alsancak, Lapta, Karşıyaka bölgelerindeki altyapısı hazır olan arsa ve arazilerin fiyatlarının m2 olarak en az 100 GBP Olarak değerlendirilmektedir.
Girne’nin batısındaki konut fiyatları: Girne’nin batısındaki Alsancak, Lapta, Karşıyaka bölgelerindeki konutların altyapısı, konumu ve manzarasına göre en az 80 GBP olarak değerlendirilmektedir.

www.www.kibrisemlakmerkezi.com


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır