2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

İskele Long Beach bölgesinin lüks projesinde yıkım paniği!

23 Mart 2023

Önce duvarları çatladı, fayansları patladı. Sonra da bina yan yattı. İskele Long Beach bölgesinin lüks projesinde yaşananlar ve sonrası oldukça şaşırtıcı. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Türkiye’nin depremi, Kuzey Kıbrıs’ta çok şeyi değiştirdi.

Düne kadar herkes alacağı konutun konumu ve fiyatı ile ilgilenirken, artık arazi yapısı ve inşaat kalitesi de öncelikli kriterler arasına girdi.

Tabi bunlar yeni projeler için. Peki mevcutlarda durum nasıl?

Genel olarak iyi görünüyor. Yakın zamanda tüm konutların röntgeni çekilecek. Devlet kontrolünde yapılacak genel tarama için cihazlar ülkeye gelecek. Geri sayım başladı.

İskele’de Yıkım Kavgası

Fakat cihaza bile gerek kalmadan Kahramanmaraş depreminde hasar görenler var.

Üstelik eski yapılar değil, yepyeni konut projeleri bunlar.

Birkaç yıllık konut projelerinde duvarlarda çatlaklar, fayanslarda patlamalar diyorduk, daha da ötesi çıktı.

İskele Long Beach bölgesinde konumlanan, yabancı sermayeli bir firmaya ait olduğu iddia edilen bir proje depremden sonra yana yatmış! Fotoğraflar, videolar emlakçıların elinde paylaşarak hızlıca yayılıyor.

Yine iddiaya göre yan yatan bina için yıkım kararı var. Mal sahipleri ile firma arasında kriz çok büyük.

Yıllardır konut projelerinde resmi makamları dinlemeyen, gereken raporları almayan bazı firmaların yaşattığı bu süreç, İskele bölgesi için de büyük bir dezavantaj..

Şimdi ne olacak?

Konunun çok daha büyümeden, hızlıca gerekenin yapılmasını istiyor bölgede faaliyet gösteren inşaat firmaları. Çünkü tartışmanın uzaması, yan yatan binanın bölge ile özdeşleşmesi tüm çalışmalara negatif etki edecek.

Ayrıca Kuzey Kıbrıs’ın deprem riski ve yine çevrede her gün yaşanan artçılar düşünülünce, insan canı için büyük bir risk bu!

Adıyaman’daki İsias Otel’de gencecik evlatlarını enkaz altında kaybeden Kuzey Kıbrıs’ın acısı hala tazeyken, ülke içindeki bu büyük riske karşı yönetenlerin sessiz kalması ise çok şaşırtıcı!

Peki firma ne yapıyor?

İddiaya göre firma kriz daha da yayılmadan, eldeki tüm konutları hızlıca satmak için atağa kalktı.

Emlakçı komisyonlarını arttırdı, ödeme seçeneklerini esnetti, vadelere vade kattı. Hatta kira garantisi gibi birçok bonus ekledi projelerine. Yeter ki evler satılsın diye tüm amaç.

Çünkü resmi raporların paylaşılması, detayların deşifre edilmesi durumunda mevcut konutlar da büyük değer kaybı yaşayacak.

Kuzey Kıbrıs’ta emlakçıların büyük çoğunluğu deprem sonrası yaşananları biliyor, müşteri güvenliğini düşünenler süreç netleşene kadar adı geçen firma ve projelerinden uzak duruyor.

Fakat tek önceliği para kazanmak olan bazı Kıbrıs emlakçıları ve genelde de Türkiye emlakçıları, sonunu düşünmeden bu projeyi pazarlamak için çabalıyor.

İnşaat Sektörü Tepkili

İskele bölgesinde birçok inşaat firması faaliyet gösteriyor. Yaşanan bu durum, herkesi zan altında bırakıyor. O yüzden firmalar kazanç hırsı uğruna, yatırımcıların aldatılmasının resmi kanallar üzerinden engellenmesini istiyor! Yani bu süreçte devlete müdahale çağrısı var! Eğer zamanında tedbir alınmazsa, yarın yabancı yatırımcılardan ‘Kıbrıs’ta mağdur olduk’ açıklamaları gelecek ve yıllardır bu potansiyeli yakalamak için maddi manevi emek harcayan tüm inşaat – emlak sektörü, büyük yara alacak!

O yüzden alıcıların bu dönemde fiyat ve bonuslara değil, biraz daha büyük fotoğrafa bakması önemli.

 

Unutmayın ki deprem değil, bilinçsizlik öldürür!


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır