2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

İranlı Yatırımcılar Kuzey Kıbrıs’ta Dolandırıcılık İddiası İle Polislik Oluyor

17 Kasım 2021

Kıbrıs’ta yatırım, kazanç, hatta vatandaşlık hayaliyle geliyorlar, maddi manevi zarara uğruyorlar. Bu kez mağdurun adı İranlı yatırımcılar. İran’dan Kuzey Kıbrıs’a uzanan bol aldatmacalı sürecin sonu polis karakolunda bitiyor. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.İranlı Yatırımcılar Kuzey Kıbrıs’ta Dolandırıcılık İddiası İle Polislik Oluyor

Dünyanın her yerinde olduğu gibi, Kuzey Kıbrıs emlak ve inşaat sektörü de bazı dönemlerde mağduriyet ve dolandırıcılık iddialarıyla anılıyor. Bazen X bir firmanın işgüzarlığı zarar veriyor sektöre, bazen ise belirli bir pazarı hedef alıyor kötü niyetliler…

Bu kez mağdurun adı İranlı yatırımcılar.

Bir süredir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sayıları artan İranlı yatırımcılar, dolandırıcılıkla anılmaya başlandı. Mağdur edenler ise bu kez kendi ülkelerinden, yani İran’dan.

İddiaya göre İran’da faaliyet gösteren bazı acenteler “Kıbrıs vatandaşlığı” vaadiyle Kuzey Kıbrıs emlaklarını pazarlıyor. “Kıbrıs’ta yatırım yaparsanız vatandaş olacaksınız, AB pasaportunuz olacak” deniyor. Fakat bu pazarlamada kesinlikle “Kuzey Kıbrıs” adı geçmiyor.

Vatandaşlık vaadi gibi, müşteriye sunulan ödeme ve kazanç planı da dikkat çekici. “Aylık 500 lira taksit ödeyeceksiniz, evi kullanmadığınız dönemde 3 bin lira kira getiriniz olacak” deniyor.

Fakat 500 liranın sterlin, 3 bin liranın ise TL olduğu yine belirtilmiyor. Potansiyel alıcı bu rakamları sterlin olarak hayal ediyor.

500 sterlin taksit ödeyip, 2 bin 500 sterlin ekstra kazancağı düşüncesine kapılıyor. İran’daki evini, işini, düzenini Kıbrıs’a taşımaya karar veriyor.

Bu hayalle İran’dayken daha önsözleşme imzalanıyor, kaporasını ödüyor. Satış sözleşmesi için Kıbrıs’a gelip yüzde 30 peşinatı ödedikten sonra, vatandaşlığı ne zaman alacağını soruyor. İşte her şey orada ortaya çıkıyor.

Hem bu alışverişin Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı ile uzaktan yakından ilgisinin olmadığı, KKTC vatandaşlığının daire yatırımıyla verilmediği ve kazanmayı hayal ettiği paranın sterlin değil, TL olduğu netleşiyor.

Neye uğradığını şaşıran alıcı, soluğu karakolda alıyor. Ve bu örnek bir değil, iki değil, her defasında benzer akışla tekrarlanıyor…

Özellikle de Gazimağusa ve İskele bölgesinde faaliyet gösteren sektör temsilcilerine göre şikayetçi sayısı günden güne artıyor. Mağduriyet yaşayanlar dilini bilen ve derdini anlayıp çözüm bulabilecek birilerini arıyor. O yüzden yerli firmalar tabelalarına, web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına doğrudan iletişim için Farsça ilave yapmaya başladı.

İlk bakışta mağduriyette asıl sorumlu olarak İran’daki işgüzar bazı emlak acenteleri gösteriliyor. Belki acente bile değiller. Fakat Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren ve bu sürece dahil olan bazı inşaat firmaları ise tabloyu net bir şekilde alıcıya aktarmamakla suçlanıyor. Yani her şeyi değil, seçilmiş doğruları söylemekle…

Peki sonuç?

Sonuç Kuzey Kıbrıs’ta mağduriyet yaşayan ülke listesine İngiltere, Rusya, İsveç, Türkiye, Irak ve Suriye’den sonra İran da eklenmiş oldu.

Eğer bu yanlış bilgilendirme ve mağduriyete yol açan satış süreci doğru yönetilmezse, sonu ülkemiz ve inşaat sektörünün imajı açısından pek parlak görünmüyor.

O yüzden yıllardır tüm alıcılara söylediğimiz gibi, İranlı yatırımcıların da bir kişiden duydukları vaat ile birikimlerini, geleceklerini ipotek altına almak yerine, araştırarak ve okuyarak yatırım sürecini devam ettirmeleri gerekiyor.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır