2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Hebo Yapı mağdurlarına kötü haber: Dibe vurduk!

29 Ocak 2016

Kıbrıs emlak dünyası bir süredir çelik evler ve prefabrik konut sektöründeki krizi konuşuyor. Özellikle Hebo Yapı için ortaya atılan iddialar ve mağdurlar çoğalınca, firma direktörü Soner Hekim bir basın toplantısı düzenledi. Süreci anlattı..Hebo Yapı Direktörü Soner Hekim, finansal açıdan sorunları olmadığını ancak İnşaat Mühendisleri Odası’nın projelere onay vermemesi nedeniyle işlerinin sekteye uğradığını açıkladı. Soner Hekim, İnşaat Mühendisleri Odası’nın 7 ayda tek bir proje onayladığını belirterek, “Projelerimize onay verilmiyor. Dibe vurduk” dedi.

Projelerimize onay verilmiyor, dibe vurduk
Hebo Yapı Direktörü Soner Hekim, son günlerde basında yer alan haberlerle ilgili basın açıklaması yaptı. 1985 yılından bugüne çelik yapı inşa ettiklerini, 2004 yılından beri KKTC’de iş yapmaya devam ettiklerini anlatan Hekim, 6 milyon dolar yatırım yaptıklarını belirtti. Hekim, yüzde yüz yerli üretim imal ettiklerini söyleyerek, 2015 yılında başka bir firmaya ait çelik binanın yıkılmasıyla İnşaat Mühendisleri Odası’nın bir karar alarak, inşaatları durdurduğunu ileri sürdü. İnşaat Mühendisleri Odası’nın hafif çelik projesi istediğini söyleyen Hekim, 7 aylık süreçte odanın istediği standartlarda tek bir proje onaylatabildiklerini anlattı.

Hekim, şunları da kaydetti: “Bir proje onayı için 7 ay uğraşırsak, bu işi yürütemeyiz. 12 maddelik bir karar çıkarmışlar ama bu şartlarda bina yapmak mümkün değil. Başka firmalar, proje şartlarına uymadan yapıları yapıyor. İzin de alıyor. Bizim üzerimize oyun oynanıyor. Bu işi yapmamızdan, betoncular rahatsız. Betoncular da el altından kuyumuzu kazdı. Proje sorunu nasıl çözülecek? İngiltere’den program buldum, onu dahi kabul etmediler. Oda başkanı ‘Sabret’ diyor ama dibe vurduk. 200 personele ekmek veriyordum. Bu 6 aylık süreçte maaşlarını ödedim. Kaçma niyetim olsa, 6 milyon TL’lik yatırım yapmazdım. Ekmeğimle oynanıyor. İnşaat Mühendisleri Odası, elini taşın altına sokmalı.”

“2 buçuk milyon TL alacağımız var”
Beylerbeyi Danışmanlık Şirketi’nin ortağı ve avukatı Mustafa Coşkun, şirket için çıkan, “Battı, aldı, kaçtı” şeklindeki yorumların yersiz olduğunu belirtti. Coşkun, Hebo Yapı’nın vergisini ödeyerek, sosyal sorumluluk projelerine imza atan ciddi bir firma olduğunu söyledi. Coşkun, şöyle konuştu: “Firmanın 650 bin TL tutarında bir bankada cirolamış olduğu müşteri çekleri vardır. Bunlarla ilgili hâlâ ödeme alamadık. Bu battı denilen firmayla alakalı, maliyeti 5 milyon TL olan başlamış ve süregelen projemiz var. 2 buçuk milyon TL tutarında ödemesi alındı, 2 buçuk milyon TL’si de bitmiş projelerde dahi ödeme alınamadan beklemektedir. Çünkü İnşaat Mühendisleri Odası’nın yönetim kurulu kararıyla belirlediği 12 madde, bizim bitmiş projelerimizin dahi izinlendirilmesine engel olmaktadır. Bu da şirketin 2 buçuk milyon TL alacağının piyasada durması anlamına geliyor. Öte yandan, ülkenin ekonomik durumundan dolayı, anahtar teslimi yapmasına rağmen 250 bin TL’lik alacağı mevcuttur.”

“Odanın aldığı kararlar, işlerimizi sekteye uğrattı”
Avukat Mustafa Coşkun, İnşaat Mühendisleri Odası’nın Yönetim Kurulu’nun 17 Haziran 2015 tarihinde aldığı 12 maddelik kararlar sonucu projesi devam eden ve mevcut yeni sözleşme ile yapacakları inşaatların sekteye uğradığını ileri sürdü.
Coşkun, şu bilgileri verdi: “Projelere onay gelmediği için alacaklarımızı tahsil edemiyoruz. Biz elimizi taşın altına koyduk. Tüm mağdurlarla komisyon oluşturarak, görüştük. Ortala 40’a yakın mağdurla uzlaşıya vardık. Kalan 20 mağdurla görüşmelerimiz devam ediyor. Ek finans arayışına girdik. Çözümün yolu finans yaratmak ve bu 12 maddelik düzenlemenin hem bu işi yapan insanlar, hem de devletin belli kademeleriyle oturup, çözülmesi gerekiyor. Mağdur müşterilerimize ve insanlar bilsin ki, şirket bir yere gitmiyor. İşimizin başındayız. Kriz yönetimi söz konusudur. Tüm mağdurların mağduriyeti giderilecektir.”

Emine Uysal – Kıbrıs Gazetesi


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır