2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Hangi Cepheye Bakan Evi Almalısınız?

29 Ağustos 2016

Ev almak için yola çıktığınızda, aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer önemli nokta ise ev cephesinin hangi yön baz alınarak inşa edildiğidir.Ailenizle ve sevdiklerinizle mutlu bir şekilde yaşamak için satın alacağınız evin muhiti, okullara ve alışveriş merkezlerine yakınlığı, oda sayısı ve evin genel genişliği son derece önemlidir. Yaşadığınız il ve bu ilin mevsim koşullarını göz önünde bulundurarak almayı planladığınız evin yapısını incelemeniz, ilerleyen zamanlarda hem ısıtma hem de soğutma konusunda daha az çaba sarf etmenizi sağlayabilir.
Ev almak için yola çıktığınızda, aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer önemli nokta ise ev cephesinin hangi yön baz alınarak inşa edildiğidir. Bu bağlamda seçeceğiniz evin güney cepheli mi yoksa kuzey cepheli mi olacağı, mevsim koşullarını göz önüne aldığınızda büyük önem kazanır.
Güney Cepheli Evlerin Avantajları ve Dezavantajları
Isı yalıtımı açısından kuzey cephelere göre çok daha iktisatlı olan güney cepheli evler, yaşadığınız kente göre her mevsim iyi oranda güneş alabilir. Aydınlık mekanlarda oturmak ve misafir ağırlamak arzusundaysanız, bu yapıdaki evlerin oturma odaları ve salonları genellikle güney tarafında bulunur. Mimari ve evin inşa durumuna göre diğer önemli odaların konumu da bu yönde olabilirken, kuzey cepheye banyo, lavabo ya da mutfak gibi alanlar konumlandırılabilir. Kış aylarının yumuşak geçtiği illerde ısınma masrafını önemli ölçüde azaltan güney cepheli evleri, yaz aylarında klima ve benzeri aygıtlarla soğutmanız gerekebilir. Kış aylarının soğuk ya da normal seyrettiği illerde genellikle daha çok tercih edilen güney cepheli evler, ekstra bir yalıtım gerektirmeksizin konforlu bir biçimde yaşamanızı sağlayabilir.
Muhiti ve evin iç yapısı dolayısıyla tercih etmek zorunda kalacağınız güney cepheli evler, güneş ışığından hoşlanmayanları memnun etmeyebilir. Bu noktada, çeşitli boyut ve renklerdeki jaluziler, güneşlikler ve gereksinime ya da gün içinde kullanıma göre doğrudan karartma sağlayabilen blackout perdeler tercih edilebilir.
Kuzey Cepheli Evlerin Avantajları ve Dezavantajları
Beklentilerinizi karşılayan konum ve iç yapıya sahip kuzey cepheli evlerin temel özelliği, ana kullanımdaki oturma odası, salon ya da yatak odası gibi bölümlerin kuzeye bakan yöne konumlandırılmasıdır. Güneşi belirli ölçülerde gören bu evler, kış aylarının görece ılıman geçtiği ve klima benzeri aygıtlarla evin ısıtılabildiği illerde tercih edilebilirler. Öte yandan kuzey cepheli evler, güney cepheli evlere nazaran beklediğinizden çok daha uygun fiyatlı olabilir.
Kış aylarının sert ve yağışlı geçtiği illerde ikamet ediyorsanız, kuzey cepheli evler sizi bir miktar masrafa sokabilir. Özellikle duvar yalıtımı, pencerelerin çift ya da üç camlı özel sistemlerle değiştirilmesi ve hatta panjur taktırmanız gerekebilir. Bu noktada evi uygun fiyatlı olarak edinseniz bile ilgili ekstra harcamalar, evin normalden daha pahalıya gelmesine neden olur.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır