Dil/Language

Emin Tanlı'dan Döviz Krizi Uyarısı - Kıbrıs Emlak Merkezi

Pandemi sürecini 90 dakikalık bir maça benzetiyor Emin Tanlı. “İlk yarısında galip gelmemiz bizi rahatlatmasın, maçın daha ikinci yarısı var” diyor. Bu süre zarfında hiç konuşulmayan döviz krizine dikkatleri çekiyor. Detaylar röportajımızda..
Haber Tarihi: 13-05-2020

Kıbrıs Emlak Merkezi:

Emtan Construction Direktörü Emin Tanlı konuğumuz. Girne konut projeleri arasında markalı konut projelerine imza atan bir şirket Emtan Construction. Pandemi sonrası işlerine devam ettiklerini, süreci iyi değerlendirmek gerektiğini, mevcut projelerin gidişatını, yeni projelerinin planlarını ve döviz krizini anlatıyor.

İşte Emin Tanlı’nın röportajı..

  

Haftalar sonra iş dünyası yeni dönemde çalışmaya başladı, siz şirketiniz adına nasıl bir başlangıç yaptınız?

COVİD-19 PANDEMİ sürecinin birinci evresini KKTC olarak çok iyi bir şekilde tamamlamış durumdayız. Bu başarılı süreçte emeği geçen tüm SAĞLIK çalışanlarını, Sağlık Bakanlığını, Kamu çalışanlarını ve emeği geçen herkesi canı gönülden kutlamak isterim.

Hayatın ve ekonominin durduğu, 50 günden sonra 4 MAYIS 2020 tarihinde, İŞYERLERİ VE İNŞAAT ŞANTİYELERİNİN açılması kararı verildi.

Şirket olarak COVİD-19’a karşı alınması gereken tüm önlemleri hem ofis hem de şantiyeler için alarak işe başladık.

Tüm personelimize gerekli olan sosyal mesafe, maske kullanımı, el hijyeni, ateş ölçümü, sağlık bilgileri, hijyen ve kayıt konularında detaylı bilgilendirme ve gerekli tüm ekipmanı sağlayarak 4 Mayıs’ta tekrardan işyerimizde faaliyetlerimize başladık.

 

 Pandemi öncesi zamana göre iş hayatında değişenleri nasıl sıralarsınız?

Tüm dünyayı etkileyen COVİD-19 PANDEMİSİ, hayatı durdurdu ve tüm ekonomik faaliyetlerin askıya alınmasına neden oldu. Hayatımızı ve iş hayatımızı COVİD-19 öncesi ve COVİD-19 sonrası olarak düzenleyerek yaşamaya alışmak zorundayız.

Pandeminin tekrardan artmaması için, COVİD-19 önlemlerini uzun bir süre uygulamak zorunda kalacağız. Hem özel hayatımızda hem de iş hayatımızda bu önlemler YENİ YAŞAM TARZIMIZ olmalı.

Ben bu PANDEMİ sürecini bir FUTBOL MAÇINA benzetiyorum. Maçın İLK YARISINDA (45 dakika) 1-0 galip durumdayız. UNUTMAMAMIZ GEREKEN futbol maçının 90 dakika olduğu. REHAVETE KAPILMADAN, maçın ikinci yarısında da aynı ciddiyet ve disiplin ile oynayıp, galibiyetle maçı tamamlamalıyız!!

 

Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizde değişiklikler oldu mu?

EMTAN İnşaat şirketi olarak, yeni dönem için tüm hazırlıklarımızı, hareket planlarımızı, senaryolarımızı ve yol haritamızı hazırlamış durumdayız.

Piyasa durumuna göre, KISA VE UZUN VADELİ HEDEFLERİMİZİ belirledik. Artık yol haritamız,COVİD-19 sonrası olarak revize edildi.

Önümüzde iş dünyasını bekleyen zorlu bir süreç olduğunu düşünüyorum, tüm iş dünyasına yeni dönemde başarılar diliyorum.

 

Yol haritanızda, öncelik sırasında neler var?

Şirket olarak inşaatı devam eden projelerimizi tekrardan organize ederek faaliyetlerimize başlamış durumdayız. İnşaatı devam eden 3 şantiyemiz var. Teslim tarihlerinde büyük sapmalar olmadan bu projelerimizi tamamlayıp, müşteri ve yatırımcılarımıza teslim etmeyi planlıyoruz. 

Yeni projelerimizin başlama tarihini önümüzdeki 2-3 ay içerisinde piyasadaki duruma göre belirleyerek başlamayı veya ötelemeyi planlıyoruz. Bu pandemi dönemi tüm dünya da kontrol altına alınmadan, ekonomi rayına oturmadan ve hayat normale dönmeden hiç bir yatırımcı önünü göremez ve yatırım yapmayı düşünmez diye düşünüyorum.

Bu önümüzdeki süreç bize bunu daha net gösterecek ve yol haritalarımızı tekrardan gözden geçirmemize ve revize etmemize yardımcı olacak.

Kriz dönemlerini bazen de FIRSAT OLARAK değerlendirmek, AVANTAJA dönüşebilir.

 

Yatırımcılarınız bu süreci nasıl değerlendiriyor?

Yatırımcı ve müşterilerimiz ile bu süreçte devamlı irtibat halinde olarak,bu süreci nasıl birlikte geçireceğimizi konuştuk. Tüm yatırımcı ve müşterilerimize gereken kolaylığı ve esnekliği sağlayarak bu süreci geçirebileceğimizi düşünüyoruz. Şirketimizde şu an itibariyle herhangi bir sözleşme iptali olmadı. Normalleşmeye dönülmeden yeni satışların olacağını pek düşünmüyoruz.

 

Yerel pazar için özel fırsatlarınız olacak mı?

Pandemi süreci, tüm dünyadaki ekonomileri etkilediği gibi, KKTC ekonomisine etkisinin daha çok olacağı aşikar.

Turizm, üniversite ve inşaat sektörü, KKTC ekonomisinin lokomotif sektörlerinin başında yer alıyor. Bu sektörler bu süreçte çok büyük yaralar aldı. Turizm sektörünün ne zaman başlayıp eski durumuna geleceği, üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin %75’i ülkelerine geri dönmüş ne zaman tekrar geri geleceğinin belli olmadığı bir süreç yaşamaktayız.

İnşaat sektörünün ancak dünyadaki pandeminin sona ermesinin ardından, yabancı yatırımcıların ülkemize gelmeye başlaması ile normalleşeceğini düşünüyoruz.

KKTC’de kamu çalışanlarının maaşlarının yarı yarıya azaldığı, özel sektör çalışanlarının da işsiz kaldığı veya çok düşük maaş ile çalışmak zorunda kaldığı bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde yerel pazar için fırsat yaratsak bile yerel yatırımcının yatırım yapmasını beklemek biraz hayalcilik olur diye düşünüyorum. Ancak istisnaların da olması kaideyi bozmayacaktır.

 Pandemi sürecinde kimsenin konuşmadığı ama bugün karşımızda duran döviz krizi ile yüzleşmek zorunda kaldık.  Dövizin son 2 ay içerisinde yaklaşık % 20 değer kazanmasını ayrı bir sorun olarak kucağımızda bulduk.

İŞTE, KKTC’deki EKONOMİK KRİZİN çok daha uzun bir sürede düzelebileceğinin nedenlerinden biri de maalesef bu DÖVİZ KRİZİ olacak.

 

 Yurt dışı uçuşların kapalı olduğu dönemde, yurt dışı yatırımcılar için nasıl bir hareket planınız olacak?

ŞİRKET olarak, yurtdışı pazarlama faaliyetlerimize hiç ara vermeden devam etmekteyiz. Tabi bu faaliyetler sosyal medya, dijital platformlar, elektronik posta, online ve işbirliği yaptığımız emlak acenteleri vasıtasıyla sürmektedir. Normalleşmeye dönüldüğü zaman daha sağlıklı bir duruma gelebileceğimizi düşünüyoruz.

 
 

Emtan Construction profil sayfası ve projelerini incelemek için tıklayın..