Dil/Language

Beylerbeyi Emlak Ltd. Direktörü Mehmet Sungur, Esentepe bölgesi için kazançlı yatırım çağrısı yaptı!

Esentepe'deki emlak ürünlerinde fiyat patlaması yaşanacak diyor, yatırımcıya kazançlı fırsatın adresini gösteriyor. Beylerbeyi Emlak Ltd. Direktörü Mehmet Sungur ile Esentepe bölgesini değerlendirdik.
Haber Tarihi: 21-05-2018

Kıbrıs Emlak Merkezi:


Esentepe Bölgesi’nde nasıl bir gelişme izliyoruz?
Esentepe bölgemiz Girne’nin doğusunda olup birçok yabancı uyruklu ve yerli yatırımcınızın tercih ettiği bir bölgedir. Özellikle son olarak Girne içerisindeki arazi, arsa ve daire fiyatlarının yukarıya çıkması ve ciddi bir konut patlamasının ardından bu sıçrama ilk olarak Alsancak daha sonra Esentepe’ye sıçradı. Müşteri portföyü olarak Esentepe bölgesinde genellikle hatta çoğunlukla İskandinavlar, Norveç, İsveç, Ruslar ve daha sonra anavatanımızdan gelen insanları görüyoruz.

 

"YAPILAN OTEL VE YATIRIMLAR BÖLGEYİ DAHA DA HAREKETLENDİRDİ"

Son 10 yılda yapı ve içerik olarak neler değişti?

Son 10yıl içerisinde Esentepe’de özellikle Girne’den Esentepe’ye bağlanan yolumuz oldu. Eskiden Girne’den Esentepe’ye 45 dakikada gidiyorduk şimdi 15 dakikada ulaşıyoruz.

Eskiden Esentepe bölgesi çok bakir bir bölgeydi ama 2013 yılından sonra binlerce ev yapıldı, lüks villalar yapıldı.

Bölgenin 2 katlı olması nedeniyle ve imarının 2007 yılında %20 şuan ise %30 - %40 olmasından dolayı ve takribi olarak %60’ın üzerinde her villaya bahçe kalmasından ve/veya 2+1 apartman dairelerinin site şeklinde etrafında bahçe kalmasından dolayı yeşil, huzurlu, sakin bir bölgemiz.

Ayrıca bölgeye ivme kazandıran olaylardan biri golf sahamızın 18 delikli olması ve golf sahasının içerisinde Korineum Golf Hotel’in açılışı oldu. 2010 yılından sonra bölgeye Elexus Hotel’in açılması ciddi bir ivme kazandırdı. Yakında açılacak olan bir otel projesinin izinlerinin alındığını duyduk ve çok sevindik.

Esentepe bölgesinde yat limanı ve otel projesi olacak şekilde bir bölge oluyor. Bu da piyasamıza olumlu bir ivme kazandırmıştır. Genel olarak Esentepe’de tercih edilen iki 2+1 apartman daireleri ve 1+1 apartman daireleri bunun yanı sıra lüks havuzlu villalar.

 Fiyatlarda değişimi nasıl kıyaslıyorsunuz?
Esentepe bölgemizde 2+1 dairenin fiyatları takribi olarak 120 bin sterlin, 3+1 apartman dairesi fiyatları takribi olarak 140 bin sterlindir.

 

"ESENTEPE'YE ÇOK TALEP VAR ANCAK TALEBE YETECEK KONUT YOK"

Bölgeye olan talep nasıl?
Şuan Esentepe bölgesinde çok ciddi bir talep var. Özellikle gelen talep İskandinav, Rus ve anavatanımızdan geliyor. Talebe yetecek konutta ne yazık ki bulunmamaktadır. Esentepe bölgesinde çok lüks konutlar aranmaktadır fakat müşterinin istediği nitelikte yine milyon poundluk dediğimiz 5 yatak odalı, 6 yatak odalı 700-800 metrekarelik konut sıkıntısı bulunmaktadır. Bu tür talep de çoktur.
Ne yazık ki bu tür konutları yapacak da yeterli imar planlarımız ve yasalarımız da mevcut değildir. Nasıl değildir size onu açıklayım. Diyor ki siz yabancıya 5 dönüm içerisinde sadece 1 ev yapabilirsin ya da 1 dönümden daha fazla arazi satamazsınız. Fakat öyle zengin insanlar geliyor ki ben 15 dönümlük arazi isterim ve bunun içinde 1000 metre karelik bir ev isterim, fiyatın hiçbir önemi yok. Tabi ne yasamız ne imar planımız buna izin vermiyor.

 


 

"ESENTEPE'YE YENİ DÜNYA DİYORLAR"

Peki Esentepe’nin tercih edilmesinin sebepleri neler?

Çevremizden aldığımız bilgilere göre Esentepe’ye yeni dünya diyorlar. Nasıl yeni dünya siz düşünün ki Alsancak’ta bir çok eski konut var ve bir çok eski kerpiç evler var. Beşik çatılı, düz çatılı kısaca birçok tipte evler var. Fakat Esentepe’de tek tip yeni modern evler, Akdeniz tipi evler bulunmakta. Bütününe baktığımızda yepyeni evler bulunmakta. Girne’nin en güzel plajlarının yine o bölgede olması da artı avantaj tabi.

 

"YATIRIM İÇİN GEÇ KALINMADI"

Yatırım için doğru bir bölge mi?
Esentepe bölgesi yatırım için çok doğru bir bölge. Halen daha da geç kalınmamış bir bölge. Diyeceksiniz ki niye, takribi olarak 5 yıl önce Girne’de bir arsa 150 bin sterlin iken bugün Girne içerisinde 10 katlı imarı olan bir arsanın fiyatı 1 milyon sterlin. Takribi olarak 2 yıl önce Alsancak’ta 1 dönüm arazi 40 bin sterlin iken bugün Alsancak’ta 1 dönüm arazi 80 bin sterlin -150 bin sterlin arasında değişkenlik gösteriyor. Gerçekten nitelikli arazi Girne’de kalmamış, kalanları da çok yüksek fiyat. Alsancak bölgesinde nitelikli arazi kalmamış, kalanları da çok yüksek fiyatlarda. Alsancak bölgesinden sonra patlayacak olan bölge Esentepe bölgesidir. Çünkü Esentepe bölgesindeki fiyatlar halen daha 40 bin sterlin civarındadır dönüm olarak.

 

"YABANCI MÜŞTERİLER, BAKIMI YAPILMIŞ DAİRELERİ TERCİH EDİYOR"

Ne tip konut türleri mevcut?
Genel olarak Esentepe’de tercih edilen iki 2+1 apartman daireleri ve 1+1 apartman daireleri bunun yanı sıra lüks havuzlu villalar. Yabancı müşterilerinin daha çok yoğunlaştığı 2+1 apartman daireleridir ve 1+1 apartman daireleridir. Çünkü bu tip müşteriler genelde 12 ay kalmıyorlar. Kısa dönem kaldıkları için genelde site tercih ediyorlar. Fakat servisi olan, bahçesine bakabilen, saunası olan, havuzu olan kısa süreli yaşamını idam ettirebileceği site içerinde ev tercih ediyorlar.

Yatırımın kira ile geri dönüşü ortalama kaç yıl?
Esentepe bölgesinde kira ile geri dönüşü takribi olarak 9 yıl ile 10 yıl arasında değişkenlik gösterir.

Gelecek 10 yıl içerisinde Esentepe’nin potansiyelini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Gelecek 10 yıl çok uzun bir süre. Ben size takribi olarak söyleyeyim.2 yıl sonra Esentepe’de çok ciddi bir patlama yaşanacak. Ve şuan Esentepe’de arazisi olan insanlar çok paralar kazanacak. Benim tavsiyem geç kalınmadı. Küçük dahi olsa Esentepe’de arazi alınması gerekiyor.

Yatırımcılara mesajınız var mı?
Yatırım yapmaktan korkmamaları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti çok hızlı gelişen bir ülke yatırım yapsınlar ülkemize sahip çıksınlar.