Dil/Language

Atsa İnşaat Direktörü Ata Satur Kıbrıs Emlak Merkezi için 2019 yılını değerlendirdi!

Kıbrıs inşaat sektöründe yap-sat ve müteahhitlik hizmetleri veren Atsa İnşaat için 2019 yılı nasıl geçti? 2020 beklentileri neler? Atsa İnşaat Direktörü Ata Satur, Kıbrıs Emlak Merkezi'nin sorularını yanıtladı...
Haber Tarihi: 12-12-2019

Kıbrıs Emlak Merkezi:

Kıbrıs Emlak Merkezi kurumsal üye inşaat firmalarından Atsa İnşaat, sektörün en aktif şirketleri arasında. 

Atsa İnşaat hem yap-sat yapıyor, hem de yatırımcı firmalara müteahhitlik hizmeti sunuyor. 

Özellikle Lefkoşa ve çevresinde hayata geçen birçok projede Atsa İnşaat imzasını görmek mümkün. 

Peki 2019 yılı nasıl geçti Atsa İnşaat için, 2020 beklentileri neler?

Atsa İnşaat Direktörü Ata Satur, Kıbrıs'ın ilk ve tek emlak haber-ilan portalı Kıbrıs Emlak Merkezi'ne konuk oldu. 

Ata Satur hem yıl değerlendirmesi yaptı, hem de yeni yol haritasını paylaştı Kıbrıs Emlak Merkezi okurları için. 

 

İşte detaylar...

 

ATA SATUR / ATSA İNŞAAT DİREKTÖRÜ

 

"3 YENİ PROJEMİZ VAR"

KIBRIS EMLAK MERKEZİ: Öncelikle size 2019 yılını soracağız. Nasıl değerlendiriyorsunuz 2019 yılını Atsa İnşaat için?

ATA SATUR: Atsa İnşaat'tan ziyade bizim ülkemizde genelde kriz yaşandı.  Gerçi bu dışa bağlı bir krizdi ama inşaat sektörü şu anda tamamen kötü durumda diyeyim. Bundan da etkilenmemek mümkün değil. O yüzden ülke ekonomisi ve KKTC inşaat sektörü olarak 2019'u biraz buruk geçirdik, onu belirteyim.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ: 2020'den beklentiler neler peki?

ATA SATUR: 2020'de faiz oranlarının düşmesiyle bir canlılık bekleniyor.  İnşaat sektörü burada biliyorsunuz dış yatırımcıya bağlı, o da üniversitelere bağlı. Bu yıl öğrenci sayısındaki azalma sebebiyle, yatırımlarda gerileme var. Ama 2020'de ümidimizi kırmayacağız. 3 tane projemiz var. Bunları hayata geçireceğiz. 2020'den umutluyum.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ:  Bu 3 proje neler ?

ATA SATUR: Gönyeli'de Atsalife projemizin hemen yanında 52  dairemiz olacak. Kendi ofis binamız ile birlikte ve Kaymak'lı ile 3 proje diyoruz ama aslında 4 projemiz olacak Hamitköy'de de villa projemiz şu anda çiziliyor. İnşalah 4 proje ile çıkacağız.

 


 

"GÜÇLÜ BİR EKİPLE ÇALIŞIYORUZ"

KIBRIS EMLAK MERKEZİ:  Hayırlısı olsun. Bir de bunun yanında müteahhitlik hizmetleriniz var, onlar nasıl gidiyor? Onları nasıl değerlendirirsiniz 2019-2020 için?

ATA SATUR: Atsa İnşaatı 2019 yılında güçlü bir şekilde ayakta tutan müteahhitlik hizmeti oldu. Bizim tecrübemiz uzun yıllara dayandığı için bu böyle. Bu işin içinden gelen biri olarak temel aşamasından anahtar teslimine kadar güçlü bir ekiple devam ediyoruz. Şu an yap-sat kötü gittiği için biz oraya yöneldik. 2019'da müteahhitlik alanımız iyi geçti.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ:  2020'de devam edecek mi?

ATA SATUR: 2020'de de hız kesmeden devam edecek. Şu anda 3 ayrı dış yatırımcıya iş yapıyoruz. Onlarda da yeni projeler var. İnşallah devam ettireceğiz onları.

 

"2020'DEN ÜMİTLİYİZ"

KIBRIS EMLAK MERKEZİ:  Yatırımcıya vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

ATA SATUR: KKTC'de 31 yılım geçti. Burada daha önce eşdeğerlerin üzerine korkuyla yaklaşılıyord. Son 3 yıldır bu işin tersi oldu. Türk malını tercih etmeyip eşdeğerin üzerinde yoğunlaşıyorlar. Yani yatırımcılar asla ödün vermesin, korkmasın. Şu anda eş değerler daha değerlendi. 2020'den ümitliyiz. Onlar da yatırımlarını korkmadan yapsınlar.

 


 

"HESAPSIZ ŞEKİLDE İŞE GİRENLER, ÜLKEYE ZARAR VERİYOR"

KIBRIS EMLAK MERKEZİ:  Sektördekilere bir mesajınız olacak mı?

ATA SATUR: Müteahhitlere şu önerim olacak, ATSA olarak bir projeyi tasarladığımızda biz bunun başlama ve bitiş tarihini belirliyoruz. Ben uzun yıllardır bu işi yapıyorum. Müşterinin gelip gelmemesine bağlamadan yani bunun finansmanını gözden geçirerek, ciddi adımlarla... Eğer siz bu şekilde girerseniz projeye, güven verirsiniz. Kişiye güven vermek, ülkeye güven vermek demek. Yani alnınızın akıyla başarıyla bitirebilirsiniz bu projeyi. Bitirdiğinizde de Müteahhitler Birliği iyi bir ivme kazanıp güven alır. Ama maalesef kendi içimizde başarısız olan insanlar var ya da bu işe sonradan giren insanlar var. Hesapsız bir şekilde giriyor ve bize zarar veriyor, ülkeye zarar veriyor. 

 

"YAPI DENETLEME KUZEY KIBRIS'A GELMELİ" 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ: Peki iyileştirmek için tavsiyeleriniz olacak mı?

ATA SATUR: Müteahhitler Birliği'ni iyileştirmek için benim önerim aslında çok oldu kendilerine. Türkiye'yi aslında biz baz alıyoruz, anavatanımız Türkiye. Bizim aslında oradan bir şeyleri öğrenmemiz gerekiyor. Türkiye’de biliyorsunuz son 6-7 yıldır yapı denetleme var. Maalesef bizim ülkemizde yok. Bu yapı denetleme kesinlikle Kuzey Kıbrıs’a gelmesi lazım. Biz belediyelere inşaat ruhsatı için tonlarla ( yüksek yüksek ) rakamlar ödüyoruz . Bu para neden ödeniyor? Belediye altyapısı zaten mevcut olan bir sistem. Bunun üzerine herhangi bir şey eklemiyor. Yapı denetlemenin öneminin ne olduğunu biz burada maalesef anlatamadık, söyleyemedik, söyletemedik. Yapı denetleme çok önemli. Bizim ödediğimiz paraların yapı denetlemeye gidip daha sağlıklı daha güvenli inşaatlar inşaa edilmesinde yarar vardır .

İçişleri Bakanlığı'na bağlı şehircilik; bugün bir arsa alımında ilk gideceğimiz mercii bir devlet dairesi olarak şehirciliğe gidiyoruz. Şehircilikten bu proje ile bu arsa ile ilgili bilgi alıyoruz. Kat yüksekliği, kullanım alanı vs. Şehircilikte görevli olan mimar ve mühendislere şunu söyleyebilirim, yurtdışına çıkıyorsunuz, bir şehirleri görün oralarda. "Yani bu şehri ben nasıl tasarlayabilirim. Yetkili benim,,," Yani o BEN kelimesi sizde, siz yetkilisiniz orada, yetkili mercii sizdedir. Şehirciliğin önemi çok büyük. Derli toplu bir şehir ve kat yüksekliğini baz alarak iyi bir Lefkoşa yaratmamız gerekiyor.

 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ