2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Girne’de en yüksek bina 7 katlı olacak!

9 Şubat 2016

Girne için beklenen açıklama yapıldı. Yüksek katlı projelere karşı vatandaşın tepkisi yükselince, bakanlık ilk adımı attı. Girne için yeni bir emirname değişikliği hayata geçti. İşte yeni düzenlemelerin detayları..Kıbrıs emlak ve Kıbrıs inşaat sektörü için sıcak gelişme..
İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, “2016 Girne Beyaz Bölge Emirname Değişikliği”nin hayata geçtiğini açıkladı.
İçişleri ve Çalışma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, “2016 Girne Beyaz Bölge Emirname Değişikliği”, yoğunluklar, binalar arası mesafe, bina cephe uzunlukları, kat yükseklikleri ve yapı arsa oranları olmak üzere beş konuda değişiklik yapılmasını içeriyor.
10 KATTAN 7 VE 5’E
Kentin mevcut dokusu, silueti ve ölçeğini korumak, ışıklandırma, havalandırma ve sokak kalitesini sağlamak amacıyla halen 10 kat ve 34 metre olan bina yüksekliğini içeren düzenleme, “2016 Girne Beyaz Bölge Emirname Değişikliği” ile ana caddelerde 7 kat (25 metre), ana caddeler dışındaki diğer bölgelerde 5 kat (20 metre) olarak düzenlendi.
Girne Beyaz Bölge Emirname değişikliğinin amacının, İmar Planı’nın yürürlüğe gireceği zamana kadar ivedi ve geriye dönüşü mümkün olmayan konularda, mümkün olabilen tedbirleri almak olduğu belirtildi.
Girne Beyaz Bölge, Zeytinlik’in batısı, yeni liman yolunun doğusu ve çevre yolunun kuzeyini (Jasmine Court Otel ile Oscar Otel arasındaki bölgeyi) kapsıyor. Emirname değişikliğinden önce yapılan 10 katlı binalar ile mevcut izin süreçleri devam edenler, yeni düzenlemeden hariç tutuluyor.
“GİRNE’YE ACİL MÜDAHALE KARARI”
İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, ülke turizminin en önemli şehirlerinden biri olan Girne’nin içinde bulunduğu sürdürülemez yapılaşma halinin, uzun süredir herkesi rahatsız ettiğini ve kaygılandırdığını belirtti.
Girne İmar Planı’nın hazırlanmasındaki gecikme ve geçmişte alınan kontrolsüz yapılaşma kararlarının, şehre acil müdahale kararını ortaya çıkardığını vurgulayan Akansoy, kamu yararı eksenli, imar adaletini sağlamaya yönelik ve şehrin öznesi Girne halkının karar vereceği yeni bir sürecin kapısını aralayarak, 2016 Girne Beyaz Bölge Emirname Değişikliği’ni bugün itibarıyla hayata geçireceklerini kaydetti.
Emirname değişikliğinin kendileri için istenen, özlenen bir uygulama olmadığına işaret eden Akansoy, halkın katılım süreçleri ve ilgili tüm tarafların görüşlerini içeren bir yöntemle sonuçlanacak demokratik bir karar modelinden yana olduklarını belirtti.
Girne’nin yapısal modeliyle ilgili kararı halkın vereceğini vurgulayan Akansoy, karar sürecinin halkın görüş ve önerilerine açık olacağını kaydetti.
“GİRNE İMAR PLANI EN GEÇ ŞUBAT 2017’DE TAMAMLANACAK”
Akansoy, bu bağlamda, Girne İmar Planı için bir yılda yani en geç Şubat 2017’de tamamlanacak şekilde çalışmaya başladıklarını ifade etti.
İmar Planı hayata geçene dek, Girne’ye sahip çıkmak, kentin imar düzenini mümkün olduğu kadar koruma altına almak üzere emirname değişikliğine gidildiğini belirten Akansoy, çıkacakları yolculuğun, Ülkesel Fizik Planı’nın gerektirdiği tüm alanları kapsayacak bir yolculuk olacağını vurguladı.
“HEDEF; İMAR YASASI’NI HAZİRANDA MECLİS’E SUNMAK”
İkinci bir önemli konunun da “İmar Yasası” olduğuna dikkat çeken Akansoy, toplumdan gelecek görüşler çerçevesinde şekillenecek olan çok önem verdikleri, İmar Yasası’nı Haziran 2016’da Meclis’e sunmayı hedeflediklerini belirtti.
Akansoy, “Bu çerçevede, 2012 yılından beridir birçok paydaş ile birlikte İmar Yasası ile ilgili sürdürülen çalışmalar sonrasında oluşturulan ve İmar Yasası’nın ‘AB Çevre Politikası ve Direktiflerinin Mekânsal Planlama Mevzuatı Aracılığıyla Uygulanması AB Gereklilikleriyle Uyum Sağlaması için Mekânsal Planlama Sisteminin Değiştirilmesine İlişkin Danışma Raporu’ şubat ayının üçüncü haftasında ilgili paydaşların görüşlerine sunulacaktır. Bu rapor yeniden şekillenerek, İmar Yasası’nın temelini oluşturacaktır.2016 Girne Beyaz Bölge Emirname Değişikliği ile önceden elde edilmiş hakları koruyoruz”
“NİTELİKLİ BÜYÜME, KALİTELİ YAŞAM”
Akansoy, nitelikli büyüme, kaliteli yaşam hedefiyle yayımladıkları emirname ile birlikte, sürdürülemez çarpık yapılaşma halinde olan bir şehri sürdürülebilir biçimde yeniden yapılandırmak için adım attıklarını kaydetti.
Akansoy, düzenlemenin oluşmasındaki katkılarından ve yapıcı yaklaşımlarından dolayı, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Hüdaoğlu, Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Mimarlar Odası Başkanı Azmi Öge ve İnşaat Mühendisler Odası Başkanı Seran Aysal ile Şehir Plancıları Odası Başkanı Can Kara’ya teşekkür etti.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır