2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Girne’de emlak sektörü için kritik açıklama!

9 Şubat 2016

Kıbrıs emlak dünyası yeni bir tartışmaya hazırlanıyor. Girne İmar Planı’ndaki değişiklik için ilk adım atıldı. İşte sektörü ve yatırımcıları yakından ilgilendiren o açıklamanın detayları..KKTC turizminin merkezi, yatırımların hızla büyüyen adresi Girne için tartışmanın gündemi yine çarpık kentleşme..
Bir süre önce yüksek katlı projelerin kısıtlanması, şehrin yapısının korunması için atılan adımlar vardı. O dönem yükselen tansiyon, bir kez daha kapıda..
Çalışma ve İçişleri Bakanı Asım Akansoy, sosyal medya hesabından emlak sektörünü yakından ilgilendiren bir açıklama yaptı..
İşte o açıklama;

Değerli halkımız,
Ülkemiz turizminin en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Girne’nin içinde bulunduğu “sürdürülemez” yapılaşma hali, uzun süredir hepimizi rahatsız etmekte, kaygılandırmaktadır. Girne İmar Planının hazırlanmasındaki gecikme ve geçmişte alınan kontrolsuz yapılaşma kararları, Girne’ye acil müdahale kararını ortaya çıkarmıştır. “Kamu yararı” eksenli, İmar adaletini sağlamaya ve şehrin öznesi Girne halkının karar vereceği yeni bir sürecin kapısını aralayarak, 2016 Girne Beyaz Bölge Emirname Değişikliği bugün itibarıyla hayata geçecektir.
Öncelikle ifade etmek isterim ki, Emirname Değişikliği bizim için istenen, özlenen bir uygulama değilldir ve olamaz. Bizler, halkın katılım süreçleri ve ilgili tüm tarafların görüşlerini içeren bir yöntemle sonuçlanacak demokratik bir karar modelinden yanayız. Girne’nin yapısal modeli ile ilgili kararı halk verecektir. Ve karar süreci halkın son noktaya kadar, görüş ve önerilerine açık olacaktır. Bu bağlamda, bir yılda yani en geç Şubat 2017’de tamamlanacak şekilde Girne İmar Planı için çalışmaya başlamış bulunuyoruz.
Bu anlamda, İmar Planı hayata geçene dek, Girne’ye sahip çıkmak, Girne’nin imar düzenini mümkün olduğu kadar koruma altına almak üzere bu adımı atıyoruz. Elbette çıkacağımız, Ülkesel Fizik Planının gerektirdiği tüm alanları kapsayacak bir yolculuktur, söz konusu olan.
Bu noktada ikinci bir önemli konu İmar Yasasıdır. Toplumdan gelecek görüşler çerçevesinde şekillenecek olan çok önem verdiğimiz, İmar Yasasını Haziran 2016’da Meclise sunmayı hedeflemiş bulunuyoruz.

Bu çerçevede, 2012 yılından beridir birçok paydaş ile birlikte İmar Yasası ile ilgili sürdürülen çalışmalar sonrasında oluşturulan ve İmar Yasa’sının “AB Çevre Politikası ve Direktiflerinin Mekânsal Planlama Mevzuatı Aracılığıyla Uygulanması AB Gereklilikleriyle Uyum Sağlaması için Mekânsal Planlama Sisteminin Değiştirilmesine İlişkin Danışma Raporu” Şubat ayının üçüncü haftasında ilgili paydaşların görüşlerine sunulacaktır. Bu Rapor yeniden şekillenerek, İmar Yasasının temelini oluşturacaktır. Aşağıda da okuyacağınız üzere, 2016 Girne Beyaz Bölge Emirname Değişiliği ile önceden elde edilmiş hakları koruyoruz.

Değerli Girne halkı,
Nitelikli büyüme, kaliteli yaşam hedefiyle yayınladığımız bu Emirname ile birlikte, bizce sürdürülemez bir çarpık yapılaşma halinde olan bir şehri sürdürülebilir biçimde yeniden yapılandırmak için adım atıyoruz. Bu konuda göstereceğiniz anlayış için sizlere şimdiden teşekkür etmek isterim.
Sonuç olarak;
Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sosyal ve sektörel paydaşlarla yolumuza devam edeceğiz. Bu çerçevede aşağıda okuyacağınız düzenlemenin oluşmasındaki katkılarından ve yapıcı yaklaşımlarından dolayı, Girne Belediye Başkanı Sn Nidai Güngördü, KT Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Sn Ahmet Hüdaoğlu, KT Müteahitler Birliği Başkanı Sn Cafer Gürcafer, KTMMOB Mimarlar Odası Başkanı Sn Azmi Öğe’ye ve KTMMOB İnşaat Mühendisler Odası Başkanı Sn. Seran Aysal ve KTMMOB Şehir Plancıları Odası Başkanı Sn. Can Kara’ya, çok teşekkür ederim.
Saygılarımla

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır