2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Girne-Çatalköy İmar Planı tasarısı kamuoyuna sunuldu..

13 Aralık 2017

Girne-Çatalköy İmar Planında sona doğru geliniyor. Girne -Çatalköy İmar Planı Tasarısı, bugün Girne Grand Pasha Otel’de düzenlenen bir toplantıyla, halkın bilgisine ve görüşlerine sunuldu.İmar Planının, Ekim ayı sonunda , yürülüğe girmesi hedefleniyor.

Girne Çatalköy İmar Planı Tasarısı , Şehir Planlama Dairesi, Girne ve Çatalköy Belediyelerinde, 26 Temmuz-5 Eylül tarihleri arasında 42 gün boyunca askıda olacak, isteyen Taslakla ilgili görüş ve itirazlarını sunabilecek.

Vatandaşların görüşleri ışığında İmar Planı taslağında son düzenlemelerin yapılmasıyla , İmar Planı, Birleşik Kurulun onayına sunulacak. Girne Çatalköy İmar Planının, Ekim ayı sonunda yürülüğe girmesi hedefleniyor.

Toplantıda konuşan, Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan, Girne Çatalköy İmar Planı Tasarısının bir kez daha halkın katılımına açıldığını belirterek, çalışmanın Şehir Planlama Dairesi, Girne ve Çatalköy Belediyeleri işbirliğinde yürütüldüğünü ifade etti ve süreci anlattı.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de, İmar Planı çalışmasının, Girne ve Çatalköy Belediyeleri için büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Kentin turizm açısından doyuma ulaştığını 4-5 yıldızlı tesisler ve büyük yatak kapasitelerine ihtiyaç bulunmadığını söyleyen Güngördü, Girne’de Turizm Gelişim Yasasınında öngörülen kapasitelerin aşıldığına dikkat çekti.

Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu da ülkenin geleceği, bölgede sosyal ekonomik bir düzen kurulabilmesi için, bu imar planının en kısa zamanda yürülüğe girmnesinin şart olduğunu vurguladı.

Hulusioğlu, İmar planını yıl sonuna kadar yürülüğe sokmayı hedeflediklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından, Girne-Çatalköy İmar Planı Tasarısı , katılımcılara sunuldu.

Girne –Çatalköy İmar Planında, özellikle kent merkezinde, yoğunluğu azaltacak önlemler alındı. Ana caddelerde 7, ara sokaklarda 5 kat sınırı , kent merkezi genelinde 5’le sınırlandırıldı, hektar başına düşen kişi sayısı 460’dan 300’e, 600 metrekarelik parsele düşen konut sayısı 9’dan 7’ye düşürüldü.

İmar Planının tasarısında, mevcut turistik tesisler için herhangi bir kat ve kapasite artışı öngörülmezken, 4-5 yıldızlı büyük yeni oteller inşaa edilmesinin önü kapatıldı.

Köylerde ise en fazla 20, kent merkezlerinde en fazla 40 yatak kapasiteli otellerin yapılması öngörülüyor.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır