2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Gayrimenkulünüzün Değerinin Nasıl Belirlendiğini Biliyor musunuz?

18 Temmuz 2022

Gayrimenkulünüz var ve değerini mi bilmek istiyorsunuz? Peki gayrimenkulünüzün değeri hangi ana unsurlara göre belirleniyor? Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.

mehmet hamidi

Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul değerleme için bu konuda uzman bir ismi ağırlıyoruz Kıbrıs Emlak Merkezi’nde. Ada Deniz Ekspertiz Direktörü Mehmet Hamidi, bir gayrimenkulde değerleme yaparken hangi ana unsurlara dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyor.

Siz de değerleme konusunda destek alacağınızda bu ana unsurlara göre hareket edebilirsiniz.

Keyifli okumalar..

MEHMET HAMİDİ

1- ŞEHİR PLANLAMA VE HARİTALAR 

Değerlendirme yapılan taşınmaz mal için ilk olarak yapılan haritadan yerin araştırılıp konumu, ulaşımı, yolu, geçidi vs gibi taşınmazın değerine doğrudan etki eden unsurlar belirlenip,  taşınmazın şehir planlama haritasından imar oranı araştırılıp bu yer imara açık, kapalı, (ticari, konut, tarımsal vs ) ayrıca imara açık yerlerin kat izni, taban ve toplam kullanım alanı araştırılır.

 2- EMSAL KARŞILAŞTIRMA YÖNTEMİ 

Taşınmazı yerinde gördükten sonra, sıkı bir araştırma yapıp, taşınmaza yakın olan ve ayni bölge içerisinde bulunan, benzer nitelikteki taşınmaz ile kıyas yapılarak ortaya çıkan yaklaşık değerdir.

 3- GÜNCEL PİYASA KOŞULLARI 

KKTC de bilindiği üzere enflasyon oranı diğer ülkelere kıyasla daha değişken olmaktadır. Bu da direkt olarak emlak piyasasına etki etmektedir. Yani taşınmaz mal fiyatları belirli dönemlerde düşüş ve yükseliş göstermektedir. Emlak piyasasını tamamen yakından takip etmek bu işte oldukça önemlidir.

 4- MALİYET FİYATLARI 

Değerlendirme yaptığımız taşınmaz malın üzerinde bina var ise; ticari veya konut ( hotel, restoran, dükkan, dubleks, müstakil ev, daire vs..)  Mimarlar ve Mühendisler Birliği’nin belirlemiş olduğu güncel yapı birim ve maliyet fiyatlarını göz önünde bulundurarak taşınmaz üzerindeki bina için bir değer elde edilir. (tabi ki bina yaşı da araştırılır.)

5- ÇEVRESEL ve KONUMSAL FAKTÖRLER

Günümüzde oldukça önemli olan ve gayrimenkulde sürekli karşımıza çıkan “konum özelliği”, taşınmazın şehir merkezine uzaklığı, manzarası, denize yakınlığı, temel ihtiyaçlar, eğitim ve sağlık için gerekli olan; hastane, okul, market, restoran ve dükkanlara ulaşım da tamamen değere etki eden faktörlerdendir.

Bazı bölgelerde bulunan arazilerin kendi analizlerimden de yola çıkarak gözlemlediğim üzere, “arazinin verimi” de değere etki eden faktörlerdendir. Örneğin; Güzelyurt bölgesinde narenciye tarlası veya zeytin tarlası, tarımsal araziler vs.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır