2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Gayrimenkul sektöründe satranç oynamak

19 Temmuz 2016

Gayrimenkullerin alım ve satımındaki karar verme aşaması, iş stratejileri oluşturmak, yeni anlaşma öncesi geliştirilecek taktikler, iş hayatınızda kariyer yapabilmek ve liderliğe yükselmek satrançta verdiğiniz kararlarla büyük benzerlikler gösterir.Satranç, tüm dünyada bir strateji ve düşünce oyunu olarak bilinir ve bu oyun, insanların yeni fikirler üretmesi, strateji geliştirmesi konusunda kendilerine yeni çığırlar açmalarını sağlar. Edinilen bu fikirleri ve tecrübeleri iş hayatlarına yansıtmayı başaranlar hatırı sayılır büyük kazançlar elde edebilir.
Peki, bir emlak danışmanı kendi sektörüyle satranç oyunu arasındaki bu gizemli kapıyı nasıl aralayabilir? Bu yazımızda ekibinizin satranç metodlarıyla sizi ve ofisinizi nasıl başarıya taşıyacağını keyifli bir şekilde anlatacağız.
Oyunu bilmeyenler için öğrenmek gibi bir zorunluluk yoktur, ancak temel bağlantı noktalarını keşfettiğinizde işiniz büyük oranda kolaylaşabilir ve gözünüzün önündeki gizli fırsatları daha kolay görme şansına sahip olabilirsiniz.
Evet, şimdi bu gizemli kapıyı yavaş yavaş aralayalım:
Oyunun Temel Parçaları
Satranç tahtasının en ön saflarına dizilen, sayıca fazla ama hiçbir vasıf taşımayan ve tek yönde hareket eden piyonları, iş hayatındaki vasıfsız kişilere benzetebiliriz. Bu vasıfsız olarak görünen piyonları doğru zamanda doğru stratejiler ile kullandığınızda sizin en iyi müttefikiniz olabilir.
Bu stratejiyi iş hayatınıza uygulamayı düşünebilirsiniz. Oyun boyunca düşük güce sahip piyonlar, büyük parça ile ortak hareket ederek yükü ağır olan şah ve vezire yardımcı olacaktır. Bu durumu şöyle tasvir edebiliriz: Büyük anlaşmalara imza atmak için üst düzey insanlarla muhatap olan siz, aynı anda telefonlara bakıp aynı zamanda da ofisinizin günlük idari işlerini yapamazsınız. İşte piyonlarınız sizi o dev anlaşmaya götüren, ufak görünen ama bu hizmetleri gerçekleştiren ofisinizin en önemli parçalarıdır. Eğer onlara gereken kıymeti verirseniz bu oyunda kazanan mutlaka siz olursunuz.
Her piyon potansiyel bir vezirdir, kullanmasını bilene.
Oyun tahtasındaki iki fil kendi çizgilerinde çapraz hareket eder ve tahtanın diğer rengine (siyah ve beyaz) geçiş yapamaz. Ancak filin size sağladığı avantaj, kendi çizgisinde özgür ve sınırsız hareket edebilmesidir. Sektörde sizinle birlikte çalışan kişilerden beklentiniz büyük olmalı fakat unutmayın ki her insan bir iş için eğitilmelidir ve o işte uzmanlaşmalıdır. Yanınızda bulunan iki fili, iki ayrı stratejik noktaya yerleştirin ve onlara özgür ve sınırsız hareket etme alanı oluşturun.
Nasıl siz tüm işleri tek başınıza yapamıyorsanız bir danışmanda aynı anda birkaç işi başarıyla yapamaz. Örneğin piyasa araştırması yapan ve size doğru gayrimenkullerin bulunduğu bölgeleri getiren bir danışmandan müşterilerin karşısına çıkıp satış yapmasını istememelisiniz. Bunun tersi de aynıdır. İyi bir satışçıyı saha araştırmasına gönderirseniz, fillerinizi kırıp çöpe atmış olursunuz.
“Satranç analiz sanatıdır.” Botvinnik
Satrançta elinizde bulunan iki kale, sizin için en stratejik ve en güçlü taşlardır. Bir yandan koruma görevi yaparken diğer yandan vurucu güç olarak hizmet verir. Bir emlak danışmanı için kale, ekonomik gücü temsil eder. Piyasada sizi savurmak isteyen rakiplerinize karşı ancak ekonomik olarak güçlü olursanız ve paranızı doğru pazarlama yatırımlarında değerlendirirseniz kaleniz güçlenir ve sizin şehrinizi (şirketinizi) kimse fethedemez.
Bunun için ekonomi ve muhasebeden anlayan, ekonomik stratejiler geliştirebilen, pazarlama konusunda sihirbaz olan ve para piyasalarını avucunun içi gibi bilen bir personel kesinlikle sizin kalenizdir.
“Tek bir kötü hamle kırk iyi hamleyi boşa çıkarır.” Horowitz

Son olarak tahtanın en önemli parçaları şah ve vezirdir. Şah sizsiniz ve rakipleriniz sizi yıkarsa oyun kaybedilmiştir. O yüzden ele geçirilmemek için tüm taşları doğru yerleştirmek gibi, şirkette doğru personelleri doğru görevlere yerleştirmek temel prensiptir. Ancak bütün bir ömür, yıllar, aylar ve haftalar boyunca durmaksızın savaşamazsınız.
Size mutlaka bütün işlerinizde yardımcı olacak, bulunmadığınız ortamlarda sizi sizin kadar iyi temsil edecek güvenilir bir sağ kol (vezir) gerekecektir. Veziriniz sizin sabit kaldığınız, hareket etmek istemediğiniz durumlarda dahi sizin yerinize çarpışmaktan çekinmeyecektir. Aynı zamanda çevreden gelecek tüm rakip saldırılarına karşı koyma görevi de onundur.
Bütün bu katılımcıların oyunda büyük ya da küçük mutlaka bir işlevi vardır. Bu parçalar bulundukları yerdeki performansları ile kendilerine değer katarlar. Parçalar arasındaki koordinasyonu sağlamak ve bozuklukları düzeltmek sizin işinizdir. Ve daha da önemlisi yeri ve zamanı geldiğinde işlemeyen parçaları feda etmek de sizin görevinizdir.
Burada işe piyon olarak başlayanlar oyun bitene kadar piyon olarak kalmazlar. Akıllı hamlelerle satranç tahtasının sonuna ulaşan tüm piyonlar isterlerse vezir, isterlerse kale, isterlerse fil olabilirler. Bunun için satranç tahtası boyunca geçen yolculuk olarak tanımlanabilecek iş hayatında, bir piyon hangi taşın yerini almak istiyorsa onun yaptığı iş için gereken donanımlara sahip olmalıdır. Yani kendisini iyi yetiştiren bir deneyimsiz bir danışman günün birinde pekâlâ şirket yöneticisi olabilir.
Tüm oyun boyunca kontrolü asla bırakmayın ve doğru hamleleri yapmak için geç kalmayın. Daha da önemlisi piyonken gelişmek isteyen tüm personelin yolunu açın. Sonunda kazanan kesinlikle siz olacaksınız.
“Satranç akılla oynanır, ellerle değil!” Renaud ve Kahn


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır