2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Gayrimenkul sektöründe niş pazarlama tüyoları

7 Ağustos 2016

Pek çok gayrimenkul profesyoneli niş pazarlamanın ne olduğunu iyi bilir. Özellikle de pazarlama teknikleri üzerine kafa patlatanlar bu konuda aynı zamanda deneyim sahibidir. Ancak bilmeyenler veya sektöre yeni adım atanlar için niş pazarlamanın ne anlama geldiğini öncelikle açıklayalım. İşte detaylar…Niş pazarlama, sektör içerisinde faaliyet gösteren firmanızın küçük bir hedef kitlesine yönelik olarak geliştirdiği pazarlama kampanyasıdır. Bunu, çok geniş bir kitleye hitap etmek yerine, hedef kitlenizi sadece çevrenizle sınırlı tutup içerik açısından daha kaliteli bir kampanya yürütmek olarak da nitelendirebiliriz. Daha da basit bir deyimle, pazarın içindeki belli bir konuya odaklanmış olan pazar olduğunu söyleyebiliriz.
Ara Not: Niş pazarlamanın nasıl işlediğini ve yararının ne olduğunu daha iyi anlamak istiyorsanız daha önce sizlerle paylaşmış olduğumuz ve niş pazarlama ile yaklaşım tarzı olarak benzer olan Mavi Okyanus Stratejisi’ni okuyabilirsiniz.
Neden Niş Pazarlama?
Neden niş pazarlamadan bahsediyoruz? Çünkü herkese her şeyi verebilen bir firma olamazsınız. Bunu denemeyin bile. Bir gayrimenkul firması olarak, sektör içindeki belirli bir pazara yönelerek değerli zamanınıza ve ilgi alanınıza yoğunlaşmanız gerekiyor. Ayrıca pazarlama hedefinizi çok geniş tutmanız sizi mali açıdan da çok yoracak bir durumdur. Oysa pazarlama bütçeniz, bir niş alanı oluşturup bu alan üzerinden yürüdüğünüz zaman sizi daha ileriye taşıma potansiyeline sahip olur.
Birçok farklı sektördeki farklı üreticiler, bu amaçla kendilerine hedefleyecekleri bir pazar alanı seçerler ve tüketicilerin farklı ihtiyaçlarına yönelik farklı ürünler üreterek sektörde daha önce üzerinde durulmamış bir alan üzerinden ilerleme şansını yakalarlar. Hem uygun maliyetli hem de daha hızlı ilerlemeyi sağlayan bu strateji, aynı zamanda firmanızın gelirini ve sermayesini tamamen yanlış bir pazarlama alanına sarf etmenizi de engeller.
Peki, bir gayrimenkul niş pazarlama alanı ne olabilir? Niş pazarlama alanınızı coğrafi özelliklere bağlı olarak seçebileceğiniz gibi, daha spesifik olarak bir ev türüne veya evlerin özelliklerine göre de seçebilirsiniz. Örneğin sadece okyanus manzaralı mülkler veya araziler için bir pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz.
Tabi ki bu, belirlediğiniz pazarın dışında kalan müşterileri kabul etmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Size gelen ve altından kalkabileceğiniz her türlü müşteriyi kabul edebilirsiniz. Ancak onlar için bütçe ayırarak pazarlama stratejisi ile uğraşmazsınız. Pazarlama stratejilerinizi sadece hedeflediğiniz alan üzerinden yürütürsünüz.
Niş Pazarlama Tüyoları
Benzersiz bir pazar alanı belirleyin
Eğer belli bir muhit üzerindeki mülkler üzerinden pazarlama stratejinizi belirleyecekseniz, o muhit hakkında diğer firmalara göre çok daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekir. O muhitteki ev satışları, çevre yapısı, demografik yapısı ve daha pek çok konuda sizden daha az bilgiye sahip olan firmalar bu aşamada asla sizinle baş edemez. Çalışacağınız muhite yoğunlaşın ve orası ile ilgili en ufak ayrıntıyı bile öğrenin.
Hedef pazarınızın dilini öğrenin
Seçtiğiniz niş pazarlama alanının hitap ettiği kitlenin dilini ve neye ihtiyacı olduklarını çok iyi bilmeniz gerekir. Onları anlamanız için bu son derece önemlidir. Örneğin bir gayrimenkul firması olarak henüz yeni evlenmiş ailelere yoğunlaşacaksanız, bu küçük ailelerin hayatta nelere ihtiyaç duyduklarını, nasıl bir yaşam tarzına sahip olduklarını ve nasıl bir ev isteyeceklerini iyi bilmelisiniz. Daha önce hiç ev almamışlar ve bir yardım eline ihtiyaçları var. Paralarını çarçur etmemelerini sağlayacak ve onları kendi menfaatlerine uygun şekilde yönlendirecek bir arabulucuya ihtiyaçları var. İşte siz tüm bunları bilmeli ve ona göre yaklaşımda bulunmalısınız.
Odak noktanızda sabit durun
Hedeflediğiniz odak noktanızı elbette ki sonradan değiştirebilirsiniz. Ancak bunu tavsiye etmiyoruz. Çünkü bir pazarlama alanına yönelmek ve onun hakkında bilgi topladıktan sonra deneyim kazanmak zaman isteyen ve aşama aşama ilerleyen bir süreçtir. Dolayısıyla başarı da zamanla artacaktır. Eğer yeterli noktaya ilerlemeden yarım bırakıp farklı bir alana yönelirseniz bu sizi tam tersine zarara sokacaktır. Tabi ki bir pazarlama nişinde yeterli başarıya ulaştıktan sonra diğer alanlarda da aynı tekniği yönetmeye devam edebilirsiniz.
Hedeflediğiniz yoldan sapmayın
Odaklandığınız pazarda hedeflediğiniz uzun vadeli noktaya doğru ilerlerken yolunuzdan sapmayın. Bu yolda ilerlerken bazı eksiklikler veya hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda geri dönmek yerine, eksiğin ne olduğunu araştırın ve bu eksikliği giderin. Pazarlama stratejinizdeki verdiğiniz mesajın eksik veya yetersiz olduğunu mu fark ettiniz? O zaman bunu düzeltin ve yolunuza devam edin.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır