2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Gayrimenkul Mirası Nasıl Paylaştırılır?

22 Haziran 2023

Gayrimenkul mirası bölüştürülmesi işlemi nasıl yapılıyor? Kime ne kadar pay düşüyor?
Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Gayrimenkul mirası, bir kişinin vefatı sonrasında geride bıraktığı taşınmaz malların mirasçıları arasında paylaştırılması işlemine deniyor.  Gayrimenkul mirası paylaştırılırken, mirasçıların yasal haklarına uygun bir şekilde hareket edilmesi gerekiyor.

Mirasın bölüştürülmesi işlemi, mirasçıların anlaşması ile gerçekleşebileceği gibi, mahkeme kararı ile de yapılıyor. Ancak, mirasın paylaştırılması işlemi her zaman kolay olmuyor ve mirasçılar arasında anlaşmazlıklar da yaşanabiliyor.

 

Mirasın paylaştırılması

Mirasın paylaştırılması işlemi sırasında, mirasın kime ve ne kadar pay düştüğü, mirasın değeri ve taşınmaz malların durumu gibi faktörler göz önünde bulunduruluyor. Mirasta eşit pay dağıtımının yapılması gerektiği genel bir kanun kuralı olsa da bazı durumlarda mirasın paylaştırılması farklı şekillerde yapılabiliyor. Örneğin, mirasın bir kısmı nakit olarak verilirken, bir kısmı da taşınmaz mallarla paylaştırılabiliyor.

Mirasın paylaştırılması işlemi sırasında, mirasçılar arasında anlaşmazlıkların çıkması durumunda, mahkeme kararı ile paylaştırma işlemi gerçekleşiyor. Bu durumda, mahkeme, mirasın değerini ve mirasçıların yasal haklarını dikkate alarak paylaştırma işlemini yapıyor.

 

Mirastan kim ne kadar pay alacak?

Mirastan kimin ne pay alacağı konusuna bakmadan önce vefat eden kişinin vasiyetnamesi olup olmadığına bakılıyor. Vasiyetname varsa ve bu paylaşım saklı paylara özen gösterilerek yapılmışsa o vasiyetnameye göre paylaşım yapılıyor. Vasiyetname yoksa o zaman kimin, ne pay alacağı bellidir.

Bir babanın vefat etmiş olması durumunda gayrimenkulleri çocukları arasında eşit paylarda paylaştırılıyor. Bir kardeş diğer kardeşten daha fazla miras payı alamıyor. Burada istisnai bir uygulama var. Eğer baba vefat etmeden önce vasiyetname ile bir çocuğuna diğer kardeşlerinden fazla mal bırakıyorsa o zaman pay oranları değişebilir. Ancak burada da her bir çocuğun saklı paylarına müdahale edilmemesi gerekiyor.

Annenin hayatta olması durumunda çocuklar mirasın tamamını paylaşamayacaklar. Bu durumda tüm mirasın dörtte biri annenin, kalan dörtte üçü ise tüm çocukların oluyor. Annenin sağ olmaması durumunda ise tüm miras çocuklar arasında paylaştırılıyor.

Vefat eden kişinin çocuğu olmaması durumunda ise miras paylaşımı hayattaysa eşi ile anne ve babası arasında paylaştırılıyor. Eş hayatta değilse anne ve baba mirasçı oluyor. Anne ve baba da sağ değilse o zaman vefat eden kişinin kardeşleri mirasçı olacak.

 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır