2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Faizdeki jet indirim ‘ev’de rekor getirir!

11 Ağustos 2016

Ekonomi ve emlak sektörünün gözü kredi faizlerinde. Kampanyalar ve faiz indirimleriyle birlikte, rekor satışlar gündemde. Peki Kıbrıs ekonomisinde büyük önem taşıyan Kıbrıs emlak sektörü bu süreci nasıl izliyor? işte detaylar..Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Konut alımlarında faiz oranlarını yıllık şöyle 9’a doğru çekiverin. Ya kaybetmezsiniz ya” şeklindeki çıkışının ardından, BDDK’nın büyük bankalarla yaptığı toplantının ilk sonuçları birer birer gelmeye başladı. İlk hamleyi Türkiye’nin en büyük kamu bankası Ziraat Bankası dün sabah saatlerinde aylık faizi yüzde 0.82’ye kadar çekerek yaptı. Halkbank ile Vakıfbank ise faizi yüzde 0.80 seviyesine indirdi. Özel sektör cephesinde Denizbank faizi yüzde 0.89’a çektiğini açıklarken, Şekerbank ile Kuveyt Türk faiz oranını 0.89 yaparken, TEB ise yüzde 0.99 olarak belirledi. Diğer özel bankaların da faizi yüzde 1’in altına çekmesi bekleniyor. Böylece yıllık faiz oranının yüzde 10’un altına çekilmesi sağlanmış oldu. Daha önceki faiz oranları aylık yüzde 1.1’in, yıllık yüzde 12’nin üzerinde seyrediyordu.
Bu hamleyle birlikte 15 Temmuz’la bıçak gibi kesilen konut satışların hareketlenmesi bekleniyor. Emlak Konut birlikte çalıştığı müteahhitlerle yaptığı anlaşmayla faizi 0.70’e çekerek sektörde bir hareketliliğin başlamasına ön ayak olmuş, GYODER üyesi müteahhitler de bu kampanyaya katılmıştı. Ağustos ayı boyunca geçerli olacak bu kampanyanın bankaların sayesinde süreklilik kazandığını belirten sektör temsilcileri, yıl sonunda yeni bir konut satış rekoru bekliyor.
‘Milli seferberlik’
2015 yılı tamamında konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 10.6 artış göstererek, 1 milyon 289 bin olmuştu. 2016 için yılın başında 1 milyon 350-400 bin bandında satış tahminleri yapan firmalar, yıl içinde yaşanan olaylar ve faiz yüksekliği nedeniyle rekor umudunu kaybetmeye başlamıştı. Ancak en fazla konut satışının gerçekleştiği eylül-ekim-kasım dönemi öncesi gelen ‘faiz müjdesi’ umutları yeniden çoğalttı.
Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, ‘Bu milli seferberliğe bankalarımız da destek verdiler’ diyerek, bu yıl 1 milyon 400 bini aşan bir satış rakamına ulaşılacağını beklediklerini söyledi.
Elmas, diğer bankaların da aynı çizgiye gelmesini beklediklerini kaydederek, “Bu yükü tek başımıza kaldıramazdık. Milletçe yükleniyoruz. Gayrimenkul sektörü kendisine bağlı 200 alt sektöre yarar sağlıyor. Sanayinin ve üretimin üçte birini direkt etkiliyor. Bu sektörün kalkınması herkes için çok önemli” dedi. Piyasada hem kendilerinin hem küçük firmaların hem de konut alıcısı ve ikinci el için önemli bir ivmelenme olacağını vurgulayan Elmas, “Biz de elimizi taşın altına koymaya devam ediyoruz” diye konuştu.
Bir haftada %0.80’e indi
– Faiz indiriminin öncüsü olan Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.82’ye düşürdü. 1-24 ay vadelerde yüzde 0.82’ye, 25-60 ay vadelerde yüzde 0.90’a ve 61-120 ay vadelerde de yüzde 0.95’e çekildi.
– Vakıfbank 3-12 aylık kampanyasını yüzde 0.80, 13-36 ay olanı yüzde 0.88, 37.60 süreliyi 0.90, 61-120 ay vadeliyi ise yüzde 0.95 faiz oranıyla sunuyor.
– Halkbank 1-24 ay için faizi yüzde 0.80 yaparken, 25-48 ay için yüzde 0.89, 49-60 ay için yüzde 0.90 ve 61-120 ay için yüzde 0.95 yaptı.
– Denizbank faizi 2 yıla kadar yüzde 0.89’a çekerken, 5 yıla kadar ise 0.99 olarak belirledi.
– Şekerbank konut kredisi faiz oranlarını 1-24 ay vadelerde yüzde 0.89, 25-60 ay vadelerde ise yüzde 0.99’a düşürdü.
– Türk Ekonomi Bankası (TEB), konut kredisi faiz oranlarını 1 yıldan 10 yıla kadar olan tüm vadelerde yüzde 0.99’a indirdi.
– Kuveyt Türk, 0-24 ay vadelerde faiz oranını 0.89 yaparken, 24-60 ay vadelerde ise 0.99 olarak belirledi.
‘Kampanya uzayabilir’
Dap Holding’in Başkanı Ziya Yılmaz, diğer bankalardan da aynı refleksi beklediklerine dikkat çekerek, bu adımın ekonomi ile tüm piyasalara canlılık getireceğini kaydetti. Yılmaz, “2016’nın kalan aylarında geçen yılın oranları da geçilmiş olacak” dedi.
Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, Emlak Konut’un ‘tarihi kampanya’sını hatırlatarak, “Şimdi bankalardan, bizim verdiğimiz desteğe bir destek daha geldiğini görmek oldukça pozitif bir gelişmedir. Bizim bir ay olarak sınırladığımız ekonomiye canlılık getirmesi yönündeki bu girişimimize bankaların da katılması bu tarihi kampanyanın süresinin en az 3-4 ay daha uzatılmasını gündeme getirebilir” diye konuştu.
‘% 0.70’e insin’
İnder’in ve Teknik Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Emlak Konut’un başlattığı 0.70, 120 ay vade, yüzde 20 peşin koşullarını içeren kampanyanın konut almak isteyenler için çok önemli fırsatlar sunduğunu belirterek, kampanyada ‘eksik’ olan finans sektörünün de desteğe başladığını söyledi. Durbakayım, “Cumhurbaşkanımızın ve sektörümüzün bu sesine ilk olarak Ziraat Bankası’nın olumlu yaklaşması bizi çok sevindirdi. Yeni açıklamalar yapılıyor, pek çok banka katılıyor. Umarız bu güç birliği yaklaşımı genele yayılır ve faiz oranları yüzde 0,70 seviyelerine kadar geriler” dedi.

Kıbrıs emlak sektörünü de etkiler mi?
Şimdi gözler Kıbrıs ekonomisinde büyük önem taşıyan, Kıbrıs emlak sektöründe. Yerel bankalar da faiz indirimine giderse, konut satışlarında ciddi oranda bir hızlanma bekleniyor.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır