2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Evinde Evcil Hayvan Besleyenler İçin Pratik Temizlik Önerileri

12 Ağustos 2016

Basit olduğu kadar etkili temizlik önlemleri ile bu problemin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.Evinizde evcil hayvan besliyorsanız en büyük sorunlardan biri sevimli dostunuzun tüylerini dökmesidir. Özellikle uzun tüylü kedi ve köpeklerde tüylerin halı ya da koltuğunuzun üzerinde birikmesi, kıyafetlere yapışması sebebiyle bu problem daha da büyüyebilir. Böyle durumlarda genellikle çözüm olarak özellikle köpekleri belli dönemlerde tıraş ettirmek gelse de, çift katmanlı tüylere sahip köpeklerin tüy yapısına zarar vereceği için bu yanlış bir çözümdür.
Basit olduğu kadar etkili temizlik önlemleri ile bu problemin üstesinden kolaylıkla gelebileceğiniz gibi evcil hayvanınıza bilmeden de olsa zarar vermenin de önüne geçebilirsiniz.
Evde biriken tüyleri toplamak için zeminin özelliğine göre elektrikli süpürge, yapışkanlı rulo, koli bandı, fırça ya da plastik eldiven kullanabilirsiniz. Tüyleri toplarken dikkat etmeniz gereken nokta mümkün oldukça yünlü kumaşlarda yardımcı bir araç olmadan su kullanımından kaçınmanızdır. Aksi durumda tüyler daha yapışkan bir hal alacağı için toplanması da oldukça zorlaşabilir.
Yapışkanlı rulo
Evcil hayvanınızın dökülen tüylerini toplamak için özel olarak tasarlanmış yapışkan ruloları özellikle kıyafetlerde, koltuk döşemelerinde ve mobilyalarda rahatlıkla kullanılabilirsiniz. Ancak çok yoğun tüy dökümünün yaşandığı dönemlerde yapışkanlı ruloların ömrü kısa olabilir.
Koli Bandı
Yapışkanlı ruloların gördüğü işleve sahip koli bandını, çoğunlukla yapışkan yüzeyi dışarıda kalacak şekilde elinize dolayarak kullanabilirsiniz. Kıyafetleriniz ve koltuklarınızın üzerinde biriken tüyleri toplamada faydalı olan koli bandının yapışkan yüzeyi ne kadar kuvvetli ise çözüme ulaşmanızo kadar kolaylaşır.
Elektrikli süpürge
Özellikle geniş zeminlerde kullanacağınız elektrikli süpürge, köşelerde topaklanmış tüyleri temizlemek açısından da etkilidir. Tüylerin toplanma zorluğu, zemine serilmiş halının kalitesine ve elektrikli süpürgenin emiş gücüne bağlı olarak değişmesi yanında son dönemlerde kedi ve köpek tüyleri için üretilmiş özel başlıklar ile daha kısa sürelerde daha az güç harcayarak verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.
Lastik eldiven ve su
Her ne kadar su, çıplak elle temizlemeye kalkıştığınızda işinizi zorlaştırsa da lastik eldivenlerle birlikte kullandığınızda yardımcı öğedir. Özellikle yapışan tüyler açısından etkili bir çözüm yolu olan lastik eldiven ve suyu koltuk döşemelerinin aralarında, kıyafetlerde ve halılarda kullanabilirsiniz.
Fırça
Halı ve kilim gibi zeminlerde kedi ve köpek tüylerini tutması sebebiyle fırça kullanmanız etkili çözümlerden biridir. İleri ve geri fırça darbeleri ile halıya yapışan kedi ve köpek tüylerini rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Halı üzerinde yine su ve yumuşatıcı sprey kullanılarak yapacağınız temizlik tüylerin tekrar halıya yapışmasını engeller.
Amacına uygun olarak farklı yerlerde kullanılan bu tür çözüm yollarının yanında en önemli etken kedi ve köpeğinizin tüylerini düzenli olarak fırçalamanızdır. Bunun yanında sevimli dostunuzun beslenme alışkanlıklarını da göz önünde bulundurarak kaliteli mama ile beslenmesine özen göstermelisiniz. Bakım, aşırı tüy dökümünün önüne geçilmesinde ve sorunun çözülmesinde temizlikten daha kalıcı çözümler ortaya koyar.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır