2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Evi boyarken hangi renkleri tercih etmeliyiz?

9 Ağustos 2016

Herkesin evi en özel yeridir. Hele ki evin duvar renkleri ev eşyalarıyla uyumluysa, evinizden dışarı çıkmak istemezsiniz. Peki ama en uygun duvar boyası rengi nasıl seçilmeli? Nelere dikkat edilmeli? İşte püf noktalar…Duvar rengi seçimi, bir evin havasının nasıl olacağını belirleyen en önemli unsurların başında gelir. Siz ev dekoruna önem veren takipçilerimiz için duvar rengini seçerken nelere dikkat edilmeli, duvar rengi ne olmalı,duvar rengini değiştirmek istiyorsanız bu öneri ve tavsiyeleri dikkate almanızı öneriyoruz.
Duvar renginin hangi renk olmasını belirleyen bir çok unsur vardır. Salonun büyük yada küçük olması, evdeki eşyaların rengi, zeminin rengi, sizin nasıl bir yer istediğiniz, mekanı hangi havaya sokmak istediğiniz, yaşam tarzınız bunlardan bazılarıdır.
*Eğer boyamak istediğiniz salon küçük ve dar ise onu koyu duvar boyaları ile dekorasyonu daha küçük ve kasvetli göstermek hiç olacak iş değil değil mi? Bunun için küçük ve dar alanınızı daha geniş, ferah göstermek için duvarları açık ve aydınlık renklere boyamalısınız. Özellikle fildişi, şampanya ve beyaz renkler küçük, dar salonlar için en ideal duvar boyalarıdır. Aksine salon genişe top sahası görünümünü almaması için canlı ve orta koyulukta renkleri seçerek mekanın dengeli görünmesini sağlayabilirsiniz.
*Eğer evde mobilyalarınız ve aksesuarlarınız çok canlı ve açık renkliyse duvarlarınızda çok aşırıya kaçmadan nötr ve mat renkleri tercih etmelisiniz. Hem eşyalar hem de duvarlar canlı ve açık renk olursa renkler birbirine girerek karmaşa yaratır ve göze hoş görünmez.
*Duvar renginizi belirleyen en önemli unsurlardan biri de sizin yaşam tarzınızdır. Örneğin stresli ve yoğun bir iş yaşamınız var. Bu yoğunluğu ve kasveti eve taşımamak için duvarlar kesinlikle mavi yada yeşilin güzel ve açık tonlarından olmalı. Veya salonun bir kısmını farklı renge boyayabilirsiniz.
*Eğer gelenekçi bir yapınız varsa klasik olandan yanayım diyorsanız duvarlarınızın rengi kesinlikle pastel tonlarında olmalı. Pastel pembe ve pastel kahve tonlarını deneyebilirsiniz.
*Durağanlık ve mat renkler bana göre değil ben eğlenceyi seviyorum diyorsanız sıcak renkleri tercih etmelisiniz. Özellikle turuncu rengin sıcaklığını duvarlarınıza yansıtabilirsiniz.
Salon duvarları ne renk olmalı:
Salon rengini belirleyen en önemli unsurlar salondaki mobilyaların rengi, salondaki ışık, salonun hangi yöne baktığı, tavan yüksek mi alçak mı gibi unsurlardır. Eğer salonunuz kuzeye bakıyorsa sarı tonlarını güneye bakıyor ise daha sıcak ton olan turuncu tonlarını seçebilirsiniz. Eğer salonumda ferahlık ve rahatlık istiyorum diyorsanız yeşil ve açık deniz mavisi tonlarını tercih etmelisiniz. Duvarların rengi mobilyalarda kullanılan rengin önüne geçip onu bastırmamalıdır.
Odalar duvarları ne renk olmalı:
Bütün odalar aynı renk mi olmalı bu tamamen sizin beğeninize kalmıştır. Odanız küçük ve az ışık alıyorsa açık ve hareketli renkleri duvar rengi olarak seçmelisiniz. Odanız büyük ise orta tonlardaki renkleri seçerek değiştirebilirsiniz.
Yatak odası ne renk olmalı, seçimi:
Yatak odanızın rahatlatıcı ve huzur verici olması için mor ve lila gibi pastel tonları kullanabilirsiniz. Yatak odası rengini belirleyen en önemli unsur ise yatağınızın örtüsü ve yastıklarınızın örtüsüdür. Duvarlarınızı yatak örtünüz ve yastıklarınızın bir iki ton açığı yada koyusu olan renklere boyayabilirsiniz.
Çocuk odası duvarları ne renk seçilmeli:
Kızlar için pembe, erkekler için mavi demeyenlerdenseniz huzur verici tonlar olan pastel renklerini seçmelisiniz.
Yada daha eğlenceli hale getirmek için masallardaki yerlerin rengini duvarlara yansıtabilirsiniz. Bu durum çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir.
Mutfak duvarları ne renk olmalı:
Mutfaklar bayanların en fazla zaman geçirdiği yerdir. Bunun için ortamın eğlenceli hale gelmesi gerekir. Kasvetli bir mutfağı hiçbir bayan istemez. Bunun için sıcak ve eğlenceli renkler olan turuncu ve kırmızı renkler seçilebilir.
Banyo duvarları ne renk olmalı, öneriler:
Banyolar diğer alanlara göre daha küçük olan mekanlardır. Bunun için banyoyu geni ve ferah gösterecek açık ve pastel renkler kullanılabilir. Beyaz, mavi yada beyazın pastel tonlarını deneyip seçebilirsiniz.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır