2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Ev Arkadaşınız Kira Ödemediğinde Ne Yapmanız Gerekir?

30 Temmuz 2016

İşler planladığınız gibi gitmezse ve ev arkadaşınız kiranın kendi payına düşen kısmını ödememeye başlarsa ne olacak?Kiralar iyice yükselmişken tek başınıza bir eve çıkmanız zor olabilir. Bazen bir arkadaşınızla, bazen de ilan vererek hiç tanımadığınız bir insanla ev arkadaşı olmak hem kira yükünüzü hem de diğer masraflarınızı azaltır. Ama işler planladığınız gibi gitmezse ve ev arkadaşınız kiranın kendi payına düşen kısmını ödememeye başlarsa ne olacak?

İşaretleri İyi Okuyun
Ev arkadaşınızın kirayı aksatacağına dair işaretleri görmeye çalışın. Arkadaşınız bile olsa onun bilmediğiniz birçok yönünü aynı eve çıkınca öğreneceksiniz. Örneğin, ödemelerini geciktirmeyi alışkanlık haline getiren biri mi? Yoksa işinden yakın zamanda ayrıldı ve size bütçesi konusunda yakınmaya mı başladı?
Ev arkadaşınızla ilgili daha en baştan şüpheleriniz varsa daha sorumlu davranması için kira sözleşmesini onun imzalamasını isteyebilirsiniz. Sözleşme sizin üzerineyse buna güvenebilir. En garantili yöntem ise ortak kira sözleşmesi imzalamanız. Böylece iki taraf da kiradan eşit derecede sorumlu olur.
Arkadaşınız İlanla Bulduğunuz Bir Yabancı
Ortak sözleşme imzaladıysanız ve konuşmak işe yaramadıysa ilk gecikmeden itibaren yasal yollara başvurabilirsiniz. Sözleşmede tarafların kefil göstermesi istendiyse ev arkadaşınızın kefili kiranın yarısını karşılamakla yükümlüdür.
Sözleşme sizin üzerinizeyse durum biraz sıkıntılı olabilir. Bu durumda kirayı ondan şahsen istemeniz gerekir ve sözleşmede ismi geçmeyen taraf kendini geri çekebilir. Ev sahibi ve komşuları şahit göstermeniz mümkün ama süreç muhtemelen sancılı ve stresli geçecektir.
Ev Arkadaşınız Aynı Zamanda Yakın Arkadaşınız
Yakın bir arkadaşınızla eve çıkmanız daha eğlenceli zaman geçirmenizi sağlasa da sözleşme kimin üzerine olursa olsun araya arkadaş hatırı girebilir ve kira ödememe gibi durumlarda yasal süreci başlatmak zorlaşabilir.
Her insanın hayatında zor dönemler olur; bu bir gün sizin de başınıza gelebilir. Sizi zora sokmayacaksa ve arkadaşınızın iyi niyete güveniyorsanız birkaç kere kirayı geciktirmesi veya sonra ödemek kaydıyla atlaması kabul edilebilir ama bunun sürekli hale gelmesi büyük bir sıkıntıdır. Bu durumda eve karşılıklı taahhütle yerleştiğinizi ona nazikçe hatırlatmayı deneyin.
Genel Olarak Yapabilecekleriniz
Ev arkadaşınız kim olursa olsun, önce onunla sakin bir şekilde durumu konuşun. Sıkıntının ne olduğunu, kira ödememesinin geçici olup olmadığını öğrenin. Kalıcı bir durumsa belki düzelir diye umut etmek yerine onunla yollarınızı ayırmayı teklif edin. Sert bir tavırla karşılaşırsanız vakit kaybetmeden yasal süreci başlatın.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır