2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Ev Almak İçin Yılın En Uygun Dönemi Hangisi?

25 Temmuz 2016

Birçok kritere bağlı olarak ev alınabilecek uygun dönemler bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor.Genellikle bahar ve yaz dönemlerinde hareket kazanan emlak satışları, diğer aylarda durgunlaşıyor olsa da bu durum her bölge için geçerli değil. Birçok kritere bağlı olarak ev alınabilecek uygun dönemler bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor.

Turistik Şehirlerde Ev Fiyatları Yaz Aylarında Artıyor
Her bölgenin emlak satışları farklı kriterlere göre artıp, azaldığı için “Yılın hangi döneminde ev almalıyım?” sorusunun birden çok cevabı mevcut. Örneğin; Muğla, Antalya, Aydın, İzmir gibi turizm açısından değeri yüksek olan şehirlerde özellikle yatırım amaçlı gayrimenkul satın almak isteyen yerli veya yabancı müşteriler yaz aylarında bu bölgelere yoğun ilgi gösterdikleri için emlak fiyatlarının artmasına sebep oluyorlar. Haliyle diğer dönemlerde daha düşük tutarlarla alıcı bulan evlerin fiyatları yaz döneminde epey yükseliyor. Bu yüzden bu tarz bahar ve yaz aylarında nüfus artışı yaşayan turistik şehirlerden en erken sonbaharda ve kış döneminde konut almak daha iyi bir tercih olacaktır.
Konut Fiyatları Yaz Döneminde Zirveyi Görüyor
Yaz aylarında emlak fiyatlarının artması durumu turistik şehirler dışında Türkiye’nin geneli için de geçerli denebilir ancak merkezi ve büyük şehirler yaz-kış aynı dinamiklikte bir yapıya sahip olan şehirlerin bu kurala uyduğu söylenemez. Bahar ve yaz aylarında emlak fiyatlarındaki artışın genel olarak birden fazla sebebi var.
Bu sebeplerin başında bahar ve yaz aylarında ev arama, satın alma, taşınma işlemlerinin daha kolay bir şekilde tamamlanabilmesi geliyor. Kış aylarında yaşanan yağmur, dolu, kar veya şiddetli rüzgar gibi olumsuz hava koşulları tahmin edilebileceği üzere ev arama, satın alma ve taşınma aşamalarını zorlaştırabiliyor.
Diğer bir sebep ise okulların yaz başlamasıyla birlikte tatil olması. Özellikle ev satın almak ve taşınmak isteyen çocuklu aileleri ilgilendiren bu durum, okul değişikliği gibi ciddi bir olayı da beraberinde getirebileceği için okulların kapanması bekleniyor.
Türkiye’de yıllık izin ve benzeri gibi süreçler genellikle yaz dönemine denk geldiğinden ev arayışı, evin satın alınması ve taşınma aşamaları yine yaz dönemine bırakılıyor. Bu da ev satışlarında ve fiyatlarında artışa neden olan sebeplerin arasında yer alıyor.
Ev Almak için Kış Aylarını Değerlendirebilirsiniz
Tüm bu etkenlerden dolayı kış aylarında ev almak ve taşınmak hataymış gibi görünse de daha uygun fiyatlarla ev almak istiyorsanız kış aylarını değerlendirebilirsiniz. Böylece bahar ve yaz döneminde yükselişe geçen ev fiyatlarının aksine çok daha cüzi ücretlerle, zorlanmadan ev sahibi olabilirsiniz. Kış aylarında ev aldığınız takdirde taşınma konusunda zorluk yaşayabileceğinizi düşünüyorsanız uygun evi bulma ve satın alma işlemlerini kış döneminde tamamlayıp, taşınma, nakliye gibi aşamaları bahar veya yaz dönemine bırakabilirsiniz.
Yılın hangi döneminde ev alacağınızı öğrendiğinize göre www.www.kibrisemlakmerkezi.com’u ziyaret ederek ev ilanlarını inceleyebilir ve kararınızı verebilirsiniz.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır