2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Emlak Kıbrıs ekibinden Ürkan Kafidir Kıbrıs emlak sektöründe arsa yatırım sürecini yazdı…

12 Haziran 2018

Kıbrıs’ta yatırım düşünenler için arsa almak karlı bir seçenek. Fakat bu süreçte dikkat etmeniz gereken bazı kritik detaylar var. Emlak Kıbrıs emlak acentesinden Ürkan Kafidir, arsa yatırımcıları için notlar sıraladı…Kıbrıs’ta yatırım kazançlı bir karar. Fakat bu süreci doğru yönetirseniz kazanırsınız.

Aksi halde mağduriyet de söz konusu olabilir.

Özellikle arsa alımı yaparken, daireye göre dikkat etmeniz gereken farklı detaylar da var.

Emlak Kıbrıs Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı Ürkan Kafidir, yatırımcılar için Kıbrıs emlak sektöründe arsa yatırımı sürecini yazdı.

Yatırımcıyı üç başlık için bilgilendirdi.

İşte o yazı…

Gayrimenkul yatırımı dünya genelinde olduğu gibi KKTC de de ilgi gören bir kâr aracı olarak kabul edilir. İnsanların en temel ihtiyaçlarından birisi olan barınma ihtiyacı, kira veya satın alma gibi yöntemlerle yatırım olarak kullanılır. Arsa alım ve satımlarında dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.

Hisse Durumu

Bir arazinin tapusu birden farklı türde olabilir. Bunlardan ilki bir tapunun sadece bir kişiye ait olmasıdır. Buna müstakil tapu denir. Diğer durum ise arsanın hisseli oluşu yani birden fazla kişiye ortak halinde verilmesidir. Arsa alacak olan veya bir arsası olup bunu yatırım aracı olarak kullanacak kişilerin müstakil mi yoksa hisseli tapu mu olduğuna dikkat etmesi gerekir.

Hisseli tapularda hangi ortağın ne kadar ve nerede hak sahibi olduğu tespit edilmelidir. Bir tapu üzerinde birden fazla mal sahibi varsa, hisse sahiplerinden birisi ifraz başvurusunda bulunarak kendi payını ayırabilir ve o bölümü kullanabilir.

İmar Durumu
Arsaların imar özelliği Şehir planlama dairesinden mutlaka öğrenilmelidir. Her arsa, imar yapılabilen alan anlamına gelmez. Bir arazinin değerinde belirleyici olan da imar durumudur.

Bölgesel imar durumu, kat ve kullanım oranları değişken olabilir.Şehir planlamanın belirlemiş oldugu emirname haritaları ve plan haritalarına göre aynı bölge içerisinde bulunup fakat imar kat ve yüzde oranlarının farklı oldugunu da görebiliriz

Bölge Hakkında Bilgi Sahibi Olunmalıdır
Arsa yatırımı uzun vadede kazanç getiren ve bilgi isteyen bir kâr aracıdır. Bu nedenle buraya sermaye yatıracak olan kişilerin şehir hakkında geleceğe dönük projelerde bulunması ve şehrin genel eğilimine uygun yapılar inşa etmesi gerekir.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır