2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Dumankaya’dan Kıbrıs’a yatırım sinyali..

9 Ağustos 2014

 
Türkiye inşaat dünyasının devlerinden Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, bir konferans için Kıbrıs’taydı. Kıbrıs iş dünyasıyla buluştu, dar zamanda da olsa Kıbrıs’ı gezme …Türkiye inşaat dünyasının devlerinden Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, bir konferans için Kıbrıs’taydı. Kıbrıs iş dünyasıyla buluştu, dar zamanda da olsa Kıbrıs’ı gezme fırsatı buldu…

Uğur Dumankaya Kıbrıs ziyaretinin değerlendirmesini, Ayaz Medya Grubu tarafından hazırlanan, KKTC’nin tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’e yaptı.

‘DAHA GELİŞMİŞ BİR KIBRIS BEKLİYORDUM’

Ekonomi Kıbrıs Prestige Genel Yayın Yönetmeni Atıl Ayaz’a konuşan Uğur Dumankaya’nın Kıbrıs’a ilk ziyareti değildi bu. Fakat aradan uzun yıllar geçmiş. O yüzden Kıbrıs’ı gördüğünde şaşırdığını söylüyor..

”İlk olarak Kıbrıs’a 6-7 yaşındayken gelmiştim aslında. Kıbrıs Barış Harekatı’ndan birkaç sene sonraydı. O günleri hiç hatırlamıyorum. Bir de 15 sene önce gelme fırsatım oldu. Ama o dönemi de pek hatırladığım söylenemez.. Yıllar sonra bugün nasip oldu ve tekrar geldim. Ama gerçekten Kıbrıs’a şaşırdım, daha gelişmiş olmasını bekliyordum. Kıbrıs jeopolitik, jeostratejik açıdan bakıldığında çok değerli bir karanın üzerinde. Tıpkı Türkiye’nin olduğu gibi. Türkiye için de çok önemli bir yer. Hemen hemen bütün ülkelere yakınlığı var. Ürdün’den tutun da Mısır’a kadar, hatta Avrupa’ya kadar, denizin ortasında bir ada. İklimi müthiş, inanılmaz büyük bir tarihi var. Türkiye gibi çok büyük bir ekonomik güç var arkasında. Ona rağmen Kıbrıs’ın halen istenilen seviyeye ulaşamaması bir talihsizlik.”

Kıbrıs’ın gelişmeyen yüzü için talihsizlik yorumu yapıyor Uğur Dumankaya. Ama istenilen seviyeye ulaşmak için de bir fikrini, daha doğrusu izlenimini paylaşıyor..

KIBRIS’A YATIRIM İÇİN DOĞRU ZAMAN’

”Bence artık Kıbrıs’ın vakti gelmek üzere.. Yani Kıbrıs’ta bir enerji biriktirmiş uzunca yıllardan beri, büyük bir ekonomik patlama olarak ortaya çıkacakmış gibi duruyor. Bu kadar değerli ve önemli bir yerde olan bir ülke, bu değerden çok daha fazlasını hak ediyor. Türkiye’nin daha çok gelişmesi, Kıbrıs’a da çok büyük katkısı olacaktır bu süreçte.

Kıbrıs’ın bu kadar bakir kalması, belki ileride daha ileri seviyelere gelmesine neden olacak ama Kıbrıs’ta büyük bir vizyona ihtiyaç var. Bu vizyon için de tabi ki Türkiye’nin desteğine ihtiyaç büyük.
Dünyaca ünlü bir iktisatçı var, Daron Acemoğlu.. Onun söylediği bir söz Kıbrıs için çok yerinde, ‘yaratıcı yıkım’.. Bence bu düşünülmesi gereken bir durum. Türkiye’nin Kıbrıs’ı her zaman kendine muhtaç bırakacak politikaları bir tarafa bırakması gerekiyor. Kıbrıs da kendi iç dengelerindeki sıkıntılardan kurtulması gerekiyor. Dünyada çok iyi modellenmiş stratejiler var şehirleri ayağa kaldırmak adına. Kıbrıs sanayi ile ayağa kalkabilecek bir ülke gibi gözükmüyor. Büyük bir gayrimenkul, hizmet, eğitim, sağlık, finansal sektörlerde kendini geliştirmesi gerekiyor. Böylelikle çok daha farklı noktalara gelinebilir. Neden büyük bir park Kıbrıs’a gelmesin turizm açısından.”

YARATICI YIKIMIN PARÇASI OLABİLİRİZ’

Kıbrıs için hızlı bir analiz yapan, yeni fikirlerden bahseden Uğur Dumankaya’ya, olası yatırım planları soruluyor.. Cevabı net..

”Bizim Kıbrıs’la ilgili bir yatırım planımız şöyle.. Çok iyi araştırıp, büyük bir oyunun parçası olmayı tercih ederiz. Yani Kıbrıs’ta yaratıcı yıkımı oluşturacak büyük bir fikrin bir parçası olunduğunda sadece biz değil, birçok yatırımcı, sadece Türkiye’den de değil, dünyadan birçok yatırımcı bu planın parçası olmak ister.”

Ekonomi Kıbrıs Prestige


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır