2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Dükkan Yatırımı Yaparken Bilinmesi Gerekenler

9 Temmuz 2016

Yüksek kira getirisi sunan dükkanlar yatırımcıları cezbetmeye devam ediyor. Dükkan yatırımı yaparken birçok önemli noktaya da dikkat etmek gerekiyor. İşte dükkan yatırımı yaparken doğru karar vermenize yardımcı olacak bazı öneriler…Getiri potansiyeli yüksek gayrimenkule yatırım yapmak yatırımcıların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Ancak yatırım amaçlı gayrimenkul alanlardan dükkana yatırım yapanlar daha kârlı çıkıyor. Çünkü ticari gayrimenkul yatırımı, hem kira getirisi sunması hem de konuta göre kendini daha kısa sürede amorti etmesi nedeniyle daha fazla kazanç sağlıyor.

Gayrimenkul uzmanları ticari gayrimenkul yatırımının diğer gayrimenkul yatırımlarına göre daha karlı ve gelir getirici bir yatırım olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, dükkan yatırım yapmanın başka avantajları olduğunu da dikkat çekerek, ‘Ticari gayrimenkul yatırımı en iyisidir. Dükkân yatırımı ev yatırımından iyidir. İşyerlerini konuta göre daha kısa sürede ve daha fazla fiyata kiraya verebiliyorsunuz. İşyerinin uzun dönemdeki değerinin artışı da normal bir apartman dairesine göre çok daha yüksektir. Ayrıca işyerlerinin bakım ve onarım masrafları daireye göre çok daha azdır’ diyor. Tüm yatırım araçlarında olduğu gibi dükkana yapılan yatırımın kendi içinde birtakım riskler barındırabileceği uyarısında bulunan gayrimenkul uzmanları, doğru bir yatırım için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olduğunu belirtiyor.
Uzmanlar yüksek kira getirisi sunacak, yatırımın gelecekte daha da değerlenmesini sağlayacak hususları şöyle sıralıyor:
• Ticari bir gayrimenkul alırken dikkat edeceğiniz en önemli unsurlardan birincisi lokasyondur. Bu nedenle alacağınız dükkanın gelişen ve rant alan bir bölgede olmasını tercih edin. Böylece kira geliri elde ederken, dükkân fiyatları artacağı için çift taraflı kazanacaksınız.
• Nüfusun yoğun olduğu ya da yoğunlaşma olasılığı olan bölgeleri tercih edebilirsiniz.
• Dükkanın konumuna da dikkat etmeniz gerekir. Öncelikli olarak yaya yolu üzerindeki dükkanları tercih etmelisiniz. Çünkü dükkanın boşalması durumunda bile çok çabuk kiraya verilebilirsiniz.
• Yatırım yapmayı düşündüğünüz yerin, kolay erişilebilir olması, önünde kısa süreli park imkanının olması gibi koşullar da göz önünde bulundurulmalı.
• Diğer bir önemli ayrıntı da dükkânın fiziki yapısıdır. Örneğin dükkanda çok fazla sayıda kolonun bulunması ya da cephesinin ince ve dar olması kullanım rahatlığını engeller.
• Bahçe kullanım imkanları, mülkte baca olup olmaması, kaç girişi- çıkışı olduğu gibi konular tercih edilme nedenidir. Hatta bu özelliklere sahip dükkanları daha yüksek bedelle kiraya vermek mümkün olur.
• Alacağınız mülkün resmi durumu çok önemlidir. Bu nedenle bazı araştırmaların yapılması gerekir. Gayrimenkulün bulunduğu tapu sicil müdürlüğü ziyaret edilmeli ve gerekli kontroller yapılmalıdır. Ayrıca size gösterilen bağımsız bölüm ile tapuda kontrol ettiğiniz bağımsız bölümün aynı bağımsız bölümü gösterip göstermediğinden emin olun.
• Mülkün tapusu kat irtifakı veya tercihen kat mülkiyetli olmalıdır.
• Seçtiğiniz mülkün kaçak yerleri var mı öğrenmelisiniz. Özellikle dükkanlarda bu tür sorunlar yaşanabiliyor.
• Ticari mülklerde en sık karşılaşılan sorunlardan biri bodrum alanlarının aslında dükkanlara ait olmamasıdır. Örneğin sığınak alanları projesine aykırı olarak dükkanlara ilave edilebiliyor.
• Mülkün emlak ve çevre vergisi, elektrik, su, doğalgaz borcu olup olmadığını ilgili kurumlara giderek öğrenin.
• Bu tür bir yatırımı yaparken alanında uzman olan gayrimenkul firmalarından danışmanlık hizmeti almanızda büyük fayda olduğunu da unutmayın!


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır